Jak poznat kvalitní bílý jogurt

Jogurt je mléčný kysaný výrobek, proč to zde píši? Jogurtů je na českém trhu velký výběr, což je zajisté skvělá zpráva. Otázkou však zůstává, zdali jsou všechny jogurty kvalitní a zda to jsou stále ještě jogurty, když se do nich přidává hromada cukru, zahušťovadel a dalších ingrediencí.

Pojďme se dnes podívat, jak je to s bílými jogurty, v regálech je jich celá řada. Lze mezi nimi najít i kvalitní výrobky, ale musíte číst etikety.

Co má jogurt obsahovat

  • Mléko, čím vyšší podíl tuku, tím bude krémovější. Ideální je, aby z mléka nebyla odňata smetana.
  • Bakterie mléčného kvašení.

Co lze ve složení bílého jogurtu nalézt

  • Smetana - přidává se do tučnějších jogurtů. Mléčná bílkovina - přidává se do jogurtu k jeho zahuštění. Ani konzervativnímu uživateli nemusí vadit a na kvalitě mu neubere.
  • Karagenan - jogurt zahustí. Je to sulfátový polysacharid, který se získává z mořských řas.
  • Želatina - funguje také jako zahušťovadlo, je živočišného původu a získává se vyvařením kůží, šlach, kostí a dalšího odpadu z jatek, který obsahuje kolagen.
  • Škrob - bramborový nebo kukuřičný, opět jogurt zahustí a „propašuje" do něj skryté složené cukry.

Jak vyrobit domácí jogurt

Zahřejte mléko na 80°C, zchlaďte na 40°C a přidejte lžíci jogurtu. Nechte přes noc v teple a ráno na vás bude čekat čerstvý bílý jogurt bez přídavných látek.

Hodnocení

Kvalitní jogurt bez zahušťovadel je většinou k dostání v každém obchodě a většinou ani nepatří k těm nejdražším. Je na vás, jestli chcete tučnější smetanový, který je hustější a krémový sám od sebe, nebo sáhnete po méně tučném, který je vyroben jen z mléka a mléčné bílkoviny. 

Rozhodně nesahejte po nízkotučných výrobcích, protože zejména tyto produkty jsou zahuštěné želatinou, škrobem nebo karagenanem. Při výběru pečlivě čtěte složení jogurtu, nezabere to moc času a po několika nákupech již budete vědět, který jogurt je dobrý a který už ne. Čas od času si složení pro jistotu znovu projděte, protože výrobci své receptury mění a aktualizují.

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

 
Chci jídelníček ZDARMA

1 171 743 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?