Jak poznat kvalitní bílý jogurt

Jogurt je mléčný kysaný výrobek, proč to zde píši? Jogurtů je na českém trhu velký výběr, což je zajisté skvělá zpráva. Otázkou však zůstává, zdali jsou všechny jogurty kvalitní a zda to jsou stále ještě jogurty, když se do nich přidává hromada cukru, zahušťovadel a dalších ingrediencí.

Bílé jogurty jsou v drtivé většině kvalitnější než jogurty ovocné, které zpravidla obsahují nejrůznější chemikálie a mnoho přidaného cukru. Kvalitní bílý jogurt obsahuje vápník, je velmi prospěšný pro naše zažívání, pomáhá udržovat zdravá střeva a díky tomu působí pozitivně na náš imunitní systém. Navíc je úžasné, že si z nich díky jejich neutrální chuti můžeme vytvořit řadu fitness receptů a doladit podle svého vkusu čerstvým ovocem, vločkami, semínky nebo ořechy.

Pojďme se dnes podívat, jak je to s bílými jogurty. V regálech je jich celá řada. Lze mezi nimi najít i kvalitní výrobky, ale musíte číst etikety.

Co má jogurt obsahovat

  • Mléko, čím vyšší podíl tuku, tím bude krémovější. Ideální je, aby z mléka nebyla odňata smetana.
  • Bakterie mléčného kvašení.

Co lze ve složení bílého jogurtu nalézt

  • Smetana - přidává se do tučnějších jogurtů. Mléčná bílkovina - přidává se do jogurtu k jeho zahuštění. Ani konzervativnímu uživateli nemusí vadit a na kvalitě mu neubere.
  • Karagenan - jogurt zahustí. Je to sulfátový polysacharid, který se získává z mořských řas.
  • Želatina - funguje také jako zahušťovadlo, je živočišného původu a získává se vyvařením kůží, šlach, kostí a dalšího odpadu z jatek, který obsahuje kolagen.
  • Škrob - bramborový nebo kukuřičný, opět jogurt zahustí a „propašuje" do něj skryté složené cukry.

Jak vyrobit domácí jogurt

Zahřejte mléko na 80°C, zchlaďte na 40°C a přidejte lžíci jogurtu. Nechte přes noc v teple a ráno na vás bude čekat čerstvý bílý jogurt bez přídavných látek.

Hodnocení

Kvalitní jogurt bez zahušťovadel je většinou k dostání v každém obchodě a většinou ani nepatří k těm nejdražším. Je na vás, jestli chcete tučnější smetanový, který je hustější a krémový sám od sebe, nebo sáhnete po méně tučném, který je vyroben jen z mléka a mléčné bílkoviny. 

Rozhodně nesahejte po nízkotučných výrobcích, protože zejména tyto produkty jsou zahuštěné želatinou, škrobem nebo karagenanem. Při výběru pečlivě čtěte složení jogurtu, nezabere to moc času a po několika nákupech již budete vědět, který jogurt je dobrý a který už ne. Čas od času si složení pro jistotu znovu projděte, protože výrobci své receptury mění a aktualizují.

07.08.2018

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam dál?

5x palačinky a lívance zdravěji: Skvělé recepty, se kterými nepřiberete ani deko

31.12.2019

Sladká mňamka v podobě palačinek či lívanců určitě nadchne vaše chuťové pohárky. Budete se olizovat až za ušima, jenže při pohledu na váhu spláčete nad výdělkem. Přesto existuje rozumný kompromis. Můžete si tuhle lahůdku dopřát a přitom se nezpronevěřit zásadám zdravé výživy. Ukážeme vám, jak na to! Pokračovat ve čtení

Potraviny a jejich glykemický index

27.08.2018

Možná jste už od výživových odborníků slyšeli, že byste měli do svého jídelníčku zařadit potraviny s nízkým glykemickým indexem, protože jsou zdravější. Málokdo ale přesně ví, co si vlastně má pod pojmem glykemický index potravin vlastně představit. Proto tento pojem vysvětlíme a popíšeme vám, k čemu je dobré jeho hodnoty znát a řídit se jimi při sestavování jídelníčku. Pokračovat ve čtení

Goji: Plody kustovnice čínské pomáhají i při hubnutí

05.07.2018

Goji se říká plodům rostliny kustovnice čínské, která se už dlouhá staletí pěstuje po celé Číně a v oblastech Himalájí, v dnešním Nepálu a Tibetu.  Pokračovat ve čtení

Snadné hubnutí s chia semínky

04.07.2018

Chia semínka obsahují hodně živin a současně velmi málo kalorií. Ne nadarmo se jim také říká superpotravina. Znáte veškeré výhody a účinky tohoto hubnoucího zázraku? Pokračovat ve čtení

Luštěniny: Proč je zařadit do jídelníčku a jak správně připravovat?

16.03.2017

Za života našich babiček a prababiček byly nedílnou téměř každodenní součástí jídelníčku luštěniny. Šlo o levné, a přitom velice výživné jídlo. Bohužel se zvyšující se spotřebou masa jsme na luštěniny hodně zapomněli. Je to škoda, protože jsou jídlem výživově hodnotným, které se stále ještě dá pořídit s minimálními náklady. Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 201 311 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?