Karob: zdravá a chutná náhražka čokolády

Milujete sladké a navzdory varování všech expertů na výživu si nedokážete občas odepřít čokoládu? Máme pro vás dobrou zprávu. 

Existuje surovina, která umí kakao a čokoládu velmi dobře nahradit, a přitom je podle odborníků pro lidské tělo zdravější alternativou. Máme na mysli karob.

Rohovník znali už staří Egypťané

Ve Středomoří roste dřevina s názvem Ceratonia Siliqua, které se říká rohovník. Charakterizuje ji stále zelená barva. Z jejich lusků se získává karob, látka velice bohatá na bílkoviny, minerály a vitamíny. Údajně si ji rád dopřával svatý Jan, a proto se jí také často přezdívá svatojánský chléb. Už staří Egypťané a Řekové ji často zařazovali do svého jídelníčku, nejedná se tedy o žádnou žhavou novinku, nýbrž trochu pozapomenutou stálici.

Čokoláda je sice velice oblíbená pochoutka, která nám přivodí dobrou náladu, ale při hubnutí se rozhodně nejedná o dobrou volbu. V čem je karob zdravější, než kakao? Především musíme zdůraznit, že neobsahuje kofein, teobromin, methylxanthiny, ale ani alergeny. Naopak v něm najdeme zvýšený výskyt řady minerálů, které tělo nezbytně potřebuje ke správnému fungování, například vápník, železo, hořčík, fosfor, dále vitamíny A, B a D. Nechybí ani velké množství vlákniny.

Obrovskou výhodou je i to, že v karobu najdete mnohem méně tuku, než v kakau. Zatímco hodnoty tuku v kakau mohou dosáhnout cca 23 %, tedy více než jedné pětiny objemu, v případě karobu, je tuku asi 1,5 %. Karob také pomáhá regulovat množství cholesterolu v krvi. Z pohledu tukového metabolismu je tedy mnohem vhodnější, než klasická čokoláda z kakaa.

Nebojte se přírodních cukrů

Strach nemusíte mít ani z toho, že karob obsahuje relativně opravdu velké množství cukru v porovnání s kakaem. V kakau najdeme zhruba kolem 5 % cukru, ale v karobu ho je až 46-48 %. Není ale třeba se děsit, protože navzdory tomu je karob mnohem méně kalorický než běžná čokoláda. Jde totiž o přírodní cukry a díky jejich obsahu také není nutné produkt jakkoli uměle doslazovat, což se v případě čokolád běžně děje. Proto se hodí karob zařadit do jídelníčku při hubnutí.

Výborně se hodí pro přípravu sladkých moučníků

Nejspíše se vám nyní vkrádá na mysl otázka, jakým způsobem karob zařadit do běžného jídelníčku. Karobová čokoláda se dá sehnat v prodejnách zdravé výživy. Díky ní je pestrý jídelníček daleko rozmanitější a můžete zdravým způsobem uspokojit svoji chuť na sladké.

Ovšem tím použití v kuchyni ani zdaleka nekončí. Koupit se dá například bio karobový prášek. Ten se dá použít na přípravu zdravých sladkých moučníků v raw stravování. Velmi dobrou alternativou je karob také pro lidi, kteří mají alergii na kravské mléko a tím pádem nemohou jíst například mléčnou čokoládu. Semleté lusky rohovníku totiž neobsahují laktózu.

Pro raw stravu se hodí nepražený prášek

Jak poznáte karobový prášek? Velká část prášků dodávaných na trh se vyrábí z opražených karobových lusků. Proto se vyznačuje tmavě hnědou barvou, kterou značně připomíná kakao. Výborně se hodí na přípravu nejrůznějších dezertů, například polev.

Ovšem nejde o raw produkt, protože prášek byl připraven s pomocí pražení. Prášek z nepraženého karobu má světlejší hnědou barvu spíše do béžova. Pokud tedy chcete, aby vaše jídla byla opravdu raw, vybírejte si karob nepražený. Vyzkoušejte ho, přijdete mu na chuť.

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

 

Kam dál?

Luštěniny: Proč je zařadit do jídelníčku a jak správně připravovat?

Za života našich babiček a prababiček byly nedílnou téměř každodenní součástí jídelníčku luštěniny. Šlo o levné, a přitom velice výživné jídlo. Bohužel se zvyšující se spotřebou masa jsme na luštěniny hodně zapomněli. Je to škoda, protože jsou jídlem výživově hodnotným, které se stále ještě dá pořídit s minimálními náklady. Pokračovat ve čtení

Chcete se vyhnout špatné náladě? Dopujte se hořčíkem z přirozené stravy

Hořčík je nedílnou součástí našeho těla a ovlivňuje mnoho funkcí organismu. Měli bychom ho tedy doplňovat pravidelně co nejpřirozenějším způsobem, tedy stravou. Pokračovat ve čtení

S alergeny v potravinách se potýká až třetina našich občanů

V současnosti se spousta lidí potýká s nepříjemnými alergiemi na některé potraviny. Už i vědci se shodují na tom, že průmyslové zpracování, přidávání aditiv, barviv a konzervantů sice zvyšuje trvanlivost, zlepšuje chuť a vzhled potravin, ale naopak může podněcovat vznik alergických reakcí. Tělo je vyhodnotí jako škodlivé a imunitní systém se brání. S jakými alergeny v potravinách se tedy setkáváme Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

1 427 019 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?