Karob: zdravá a chutná náhražka čokolády

Milujete sladké a navzdory varování všech expertů na výživu si nedokážete občas odepřít čokoládu? Máme pro vás dobrou zprávu. 

Existuje surovina, která umí kakao a čokoládu velmi dobře nahradit, a přitom je podle odborníků pro lidské tělo zdravější alternativou. Máme na mysli karob.

Rohovník znali už staří Egypťané

Ve Středomoří roste dřevina s názvem Ceratonia Siliqua, které se říká rohovník. Charakterizuje ji stále zelená barva. Z jejich lusků se získává karob, látka velice bohatá na bílkoviny, minerály a vitamíny. Údajně si ji rád dopřával svatý Jan, a proto se jí také často přezdívá svatojánský chléb. Už staří Egypťané a Řekové ji často zařazovali do svého jídelníčku, nejedná se tedy o žádnou žhavou novinku, nýbrž trochu pozapomenutou stálici.

Čokoláda je sice velice oblíbená pochoutka, která nám přivodí dobrou náladu, ale při hubnutí se rozhodně nejedná o dobrou volbu. V čem je karob zdravější, než kakao? Především musíme zdůraznit, že neobsahuje kofein, teobromin, methylxanthiny, ale ani alergeny. Naopak v něm najdeme zvýšený výskyt řady minerálů, které tělo nezbytně potřebuje ke správnému fungování, například vápník, železo, hořčík, fosfor, dále vitamíny A, B a D. Nechybí ani velké množství vlákniny.

Obrovskou výhodou je i to, že v karobu najdete mnohem méně tuku, než v kakau. Zatímco hodnoty tuku v kakau mohou dosáhnout cca 23 %, tedy více než jedné pětiny objemu, v případě karobu, je tuku asi 1,5 %. Karob také pomáhá regulovat množství cholesterolu v krvi. Z pohledu tukového metabolismu je tedy mnohem vhodnější, než klasická čokoláda z kakaa.

Nebojte se přírodních cukrů

Strach nemusíte mít ani z toho, že karob obsahuje relativně opravdu velké množství cukru v porovnání s kakaem. V kakau najdeme zhruba kolem 5 % cukru, ale v karobu ho je až 46-48 %. Není ale třeba se děsit, protože navzdory tomu je karob mnohem méně kalorický než běžná čokoláda. Jde totiž o přírodní cukry a díky jejich obsahu také není nutné produkt jakkoli uměle doslazovat, což se v případě čokolád běžně děje. Proto se hodí karob zařadit do jídelníčku při hubnutí.

Výborně se hodí pro přípravu sladkých moučníků

Nejspíše se vám nyní vkrádá na mysl otázka, jakým způsobem karob zařadit do běžného jídelníčku. Karobová čokoláda se dá sehnat v prodejnách zdravé výživy. Díky ní je pestrý jídelníček daleko rozmanitější a můžete zdravým způsobem uspokojit svoji chuť na sladké.

Ovšem tím použití v kuchyni ani zdaleka nekončí. Koupit se dá například bio karobový prášek. Ten se dá použít na přípravu zdravých sladkých moučníků v raw stravování. Velmi dobrou alternativou je karob také pro lidi, kteří mají alergii na kravské mléko a tím pádem nemohou jíst například mléčnou čokoládu. Semleté lusky rohovníku totiž neobsahují laktózu.

Pro raw stravu se hodí nepražený prášek

Jak poznáte karobový prášek? Velká část prášků dodávaných na trh se vyrábí z opražených karobových lusků. Proto se vyznačuje tmavě hnědou barvou, kterou značně připomíná kakao. Výborně se hodí na přípravu nejrůznějších dezertů, například polev.

Ovšem nejde o raw produkt, protože prášek byl připraven s pomocí pražení. Prášek z nepraženého karobu má světlejší hnědou barvu spíše do béžova. Pokud tedy chcete, aby vaše jídla byla opravdu raw, vybírejte si karob nepražený. Vyzkoušejte ho, přijdete mu na chuť.

26.04.2016

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam dál?

Jaké potraviny vám dodají energii?

31.03.2020

Chybí vám často potřebná šťáva do života a cítíte se unaveni, ačkoliv dostatečně spíte? Příčinou mohou být některé potraviny nebo nápoje, které do svého těla dostáváte či naopak kterých máte nedostatek. Poradíme vám tedy, co konzumovat, abyste měli dostatek energie. Pokračovat ve čtení

Ovesné vločky a hubnutí

19.01.2020

Rozdrcením ovesných zrn se vyrábí ovesné vločky, které řadíme do kategorie potravin zdravé výživy. Připravuje se z nich velké množství pokrmů, z nichž nejznámější je ovesná kaše​ a různé müsli směsi. Jejich využití je široké, používají se také v kosmetice. Pokračovat ve čtení

5x palačinky a lívance zdravěji: Skvělé recepty, se kterými nepřiberete ani deko

31.12.2019

Sladká mňamka v podobě palačinek či lívanců určitě nadchne vaše chuťové pohárky. Budete se olizovat až za ušima, jenže při pohledu na váhu spláčete nad výdělkem. Přesto existuje rozumný kompromis. Můžete si tuhle lahůdku dopřát a přitom se nezpronevěřit zásadám zdravé výživy. Ukážeme vám, jak na to! Pokračovat ve čtení

Vyzkoušejte tradiční podzimní polévky, které probudí i zlenivělý metabolismus

13.09.2019

Jste také jako většina lidí na podzim nešťastni z každého spadlého listu ze stromu? Cítíte, jak vám s přibývajícími dny ubývá energie? Máme pro vás jednoduché řešení, jak lépe probudit svou ospalou podzimní náladu a podpořit metabolismus. Zařaďte do svého zdravého jídelníčku podzimní polévky, které vás nejen zahřejí.  Pokračovat ve čtení

Jarní jídelníček

02.05.2019

Po zimě je lidské tělo unavené a plné toxinů. Jakmile přijdou první jarní dny plné sluníčka, dává nám to najevo únavou. To je velmi nepříjemné a může nás to hodně oslabit.  Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 201 293 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?