Pilates: cvičení, při kterém sladíte svůj pohyb s myslí

Pilates

Všechny uvedené prvky v úvodu spojuje cvičení pilates. Stává se proto pohybovou aktivitou vhodnou pro lidi, kteří nejen v zaměstnání trpí jednostrannou zátěží páteře, stresem a nedostatkem pohybu.

Jádrem pilates se stává východní filozofie

Základ cvičení pilates tvoří power jóga. Využijete zde meditační prvky pocházející z jógy a budete je kombinovat s rehabilitací. Velmi důležité je při tomto cvičení dýchání a jeho technika. Při cvičení dochází ke kontrole dechu a jeho sladění s jednotlivými cviky. Díky tomu se uvolňuje svalové napětí, které působí ztuhlost.

Ačkoli pilates hodně čerpá z východních filozofií a meditačních technik, v praktickém provedení se velice přibližuje západnímu člověku. Právě proto se stává tak oblíbeným. Kromě práce na zlepšení tělesné kondice zde jde ruku v ruce s tělesnou aktivitou také práce na vytvoření duševní rovnováhy.

Uvolníte si bolavá záda

Cílem se stává především zpevnění svalstva zad, břicha a hýždí, tedy svalových partií, které trpí zejména u lidí se sedavým zaměstnáním. Cvičení pilates na bolavá záda může velmi pomoci uvolnit blokace páteře, odstranit nebo alespoň zmírnit bolesti. Kombinují se cviky na ramena, záda a střed těla.

V jednotlivých cvicích rozvíjíte svoji sílu, učíte se správně koordinovat své pohyby s dechem. Soustředíte se a vychutnáváte si každý pohyb. Zaměřujete se především na bederní, břišní a hýžďové svaly a tím velice pomáháte zlepšit držení těla.

Učitel přizpůsobil cvičení modernímu člověku

Autorem popisovaného cvičení je německý cvičitel Joseph Pilates (1883–1967), který tuto pohybovou sestavu o 34 cvicích na podložce a dále 500 cviků na strojích v podobě hrazd a žebříků vytvořil už ve 20. letech 20. století, tedy před bez mála 100 lety. Nejde tedy o žádnou horkou novinku, ale o znovu objevení už používaných a osvědčených cviků.

Při definování cvičební sestavy vycházel Pilates z cviků praktikovaných ve východních kulturách a přizpůsobil je modernímu člověku. Zdůrazňoval hlavně prožívání cviků, protože jedině tak si člověk správně uvědomí, jak pohyb působí. Nezbytnou podmínkou ovšem je správné dýchání.

Na co se soustředit?

Správné cvičení pilates podmiňují prvky, na které byste se měli především soustředit:

  • Cvičte důkladně, pečlivě a pomalu. Raději udělejte méně cviků, ale skutečně je prociťte. Nedělejte rychlé pohyby, neodbývejte cvičení, pak ztrácí smysl.
  • Učte se koordinovat svůj dech s pohybem. Žádný učený z nebe nespadl, málokdo to na začátku umí. Sladění pohybu a dechu chce čas, ale jakmile se ho jednou naučíte, uvidíte, že se vám stabilizuje krevní oběh.
  • Pohyby musí vycházet ze středu vašeho těla. Koncentrujte se na jednotlivé pohyby, nenechte se rozptylovat okolím.
  • Dělejte cviky plynule, ne trhavě. Omezíte tím rizika zranění během cvičení a také uvolníte stres.
  • Koordinujte vše, co uděláte. Měli byste mít plnou kontrolu nad každým pohybem, jenž uděláte.
  • Soustřeďte se. Docílíte tím harmonie těla a mysli.

Pilates můžete cvičit i doma

Velkou výhodou pilates je, že jde také o cvičení doma. Pokud se naučíte kontrolovat svůj dech a osvojíte si správně jednotlivé cviky, nejste už vázaní návštěvou pohybového studia. Základní sestavu 34 cviků můžete cvičit i doma kdykoli si vyšetříte chvilku času. Nepotřebujete navíc žádné speciální nástroje, úplně vám postačí obyčejná podložka na cvičení.

Pilates také mohou cvičit všechny generace a obě pohlaví, tedy jak muži, tak i ženy a dokonce i děti. Můžete si vybrat z několika stupňů obtížnosti, takže nezáleží na tom, zda se hýbete málo a jste víceméně sváteční sportovci nebo naopak pravidelně trénujete. Obě skupiny si v pilates najdou své cviky, které jim pomohou. Výborné je, že se cvičení hodí i pro těhotné.

Pokročilejší cvičenci si mohou hodiny pilates zpestřit využitím různých cvičebních pomůcek, jako například gymnastický míč nebo gumičky. Tyto pomůcky jsou skvělé pro cviky na ramena a záda, které pomáhají ulevit od bolesti. Nejlepší je věnovat se tomuto cvičení dvakrát či třikrát týdně. První pozitivní změny byste měli vidět už po deseti opakováních, tedy cca 4-5 týdnech pravidelného cvičení.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.