Kortizol

Kortizol je produkován kůrou nadledvin a slouží k udržení optimálního a vyváženého stavu tělesných funkcí. Problém ale nastává, když je produkován v nadměrné míře.

Stresový hormon

Kortizol bývá často označován jako takzvaný stresový hormon. To znamená, že ho naše tělo produkuje v reakci na nějakou stresovou situaci. Kortizol je proto nezbytným hormonem pro regulaci metabolismu. Jeho úkolem je mobilizovat energii v zátěžových situacích, tudíž jeho produkce zvyšuje krevní tlak a zajišťuje přísun glukózy do mozku.

Vážný problém může nastat, pokud je hladina kortizolu v těle trvale zvýšená. Vlivem nadměrného dlouhodobého stresu dochází k trvalému zvýšení krevního tlaku, může dojít k rozvoji diabetu, překyselení organismu, ztrátě plodnosti a k dalším a dalším onemocněním i celkovému předčasnému stárnutí organismu.

Jak snížit hladinu kortizolu

Základem je snížení míry stresu a zbavení se stresových faktorů. Z toho důvodu je důležitá schopnost relaxace a dostatečný kvalitní spánek. Někdy je v takových případech dokonce nezbytné poradit se s odborníky. Vhodné je vyhnout se konzumaci kofeinu. Ženy by měly přestat užívat hormonální antikoncepci. Při zvýšené hladině kortizolu by se také měl člověk vyhnout dlouhodobé intenzivní fyzické zátěži a drastickým dietám. Příčinou zvýšené hladiny kortizolu může být i mentální anorexie.

18.07.2018

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 221 795 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?