Somatotyp

Somatotyp je druh tělesné konstituce člověka. Zakladatelem somatotypologie je William H. Sheldon. Ve 40. letech 20. století přišel na to, že pomocí výšky, váhy, obvodu bicepsu a tloušťky kožních řas lze určit, jaký je jedinec typ a snadněji pro něj sestavit odpovídající trénink a jídelníček.

Obecně lze podle tělesné stavby těla rozdělit lidi na tři somatotypy, které jsou dány geneticky, a nelze je ovlivnit. Správnou výživou vhodnou pro příslušný tělesný typ je možné snáze dosáhnout požadovaného cíle, tedy přibrat, nebo zhubnout. Podpoří se tak to, co je konkrétnímu somatotypu dané, a zbytečně se neplýtvá úsilím na něčem, co nejde ovlivnit.

Rozlišujeme tři somatotypy: mezomorfy, endomorfy a ektomorfy. Mezomorf má nejlepší typ postavy pro kulturistiku, lehce nabírá i snižuje váhu, má široká ramena a úzký pas. Endomorf je zavalitý, menší postavy a má sklony k nadváze, snadno nabírá svaly, ale také tuk. Ektomorf je štíhlý a většinou vysoký a má rychlý metabolismus. Právě rychlý metabolismus ektomorfů způsobuje, že jen těžko přibírají kila.

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

2 051 942 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?