Pozor na Silvestrovské hodování

Plánujte

Přece si nezkazíte vaše celoroční úsilí a nebudete se následně trápit výčitkami. Při troše plánování a úpravě jídelníčku naplno prožijete celý silvestrovský den i večerní oslavy. Budete mít výhodu, pokud večer strávíte doma a budete to vy, kdo bude připravovat pohoštění. Proto si celý den promyslete a sepište si nákupní seznam.

Nezapomínejte na pohyb

Zdravá strava a pestrý jídelníček jsou základem pro udržení štíhlé linie, ale nezapomínejte ani na pohyb. Jestliže trávíte Silvestra na horách, situaci máte zjednodušenou možností pořádné lyžovačky, ale i kdekoli jinde si můžete zajít do posilovny, zaběhat si nebo zaplavat. Při zvýšeném výdeji energie nebude trocha jídla navíc takovou katastrofou a můžete si dovolit trošku zahřešit.

Začněte už ráno

Kvalitní snídaně nastartujete metabolismus a vyhnete se vlčímu hladu navečer. Ráno dodejte tělu kvalitní sacharidy a neodbývejte s tím, že večer budete jíst až dost. Jedině vydatná snídaně a pravidelná strava jsou pro vaši postavu to správné. Posnídejte ovesnou kaši, oslaďte ji jen rozinkami a jiným sušeným ovocem, případně rozmačkaným banánem, přidejte mandle a skořici. Už od rána popíjejte zelený čaj, který podporuje hubnutí.

Zelenina celý den

Na svačinu si můžete dát ovoce a oříšky, odpoledne zeleninový salát. Zeleninu doporučujeme konzumovat během celého dne. Nejlepší je mrkev, řapíkatý celer a různé zelené listy. To vše můžete bez obav uzobávat celý den a díky vláknině získáte pocit sytosti a snáze odoláte všem lákadlům. Tuto zeleninu připravte také jako večerní pohoštění, spolu s dipy z nízkotučného jogurtu s bylinkami.

Kuskus s tuňákem na oběd

Kuskus má mnohostranné využití a je rychlý na přípravu. Rybí maso je zdravé a dietní, takže jde o ideální kombinaci pro silvestrovský oběd.

K jeho přípravě budete potřebovat:

  • 125 mililitrů vroucí vody,
  • 65 gramů kuskusu,
  • citrónovou šťávu,
  • olivový olej,
  • sůl, pepř, rozinky, rukolu
  • tuňáka v plechovce ve vlastní šťávě.

Do vroucí vody vmíchejte kuskus a nechte 5 minut zakryté odstát. Kuskus načechrejte a po mírném vychladnutí jej promíchejte se solí, pepřem, rozinkami a lístky rukoly, olivovým olejem a citrónovou šťávou. Kuskusový salát naservírujte na talíř a na něj položte kousky tuňáka.

Šetřete čas

Povečeřte jen lehce, přeci jen večer toho ještě sníte dost. Dejte si libové pečené maso s grilovanou zeleninou jako lilek, cukety, papriky, červená řepa či cibule. Pečeni, ať už z jakéhokoli druhu masa, navíc můžete využít i k přípravě pohoštění na večer. Ušetříte čas a překvapíte originalitou.

Nakrájejte maso na tenké plátky, naaranžujte na tác, přidejte mističky s hořčicí, křenem a dipem ze zakysané smetany s jarní cibulkou. Pečené maso je méně tučné a slané, než salámy a jiné uzeniny. Také grilovaná zelenina je chutná i studená, promíchejte ji s olivovým olejem a rozmarýnem a nechte hosty, ať si sami naberou, kolik chtějí. Podávejte s celozrnným pečivem.

Večerní pohoštění

Zapomeňte na chlebíčky s majonézou. Vaší postavě neprospějí a už stejně nejsou moderní. Všichni hosté ocení, když bude pohoštění trochu netradiční. Obložené mísy připravte z nízkotučných druhů sýrů, doplňte nejrůznějšími druhy zelených salátových listů a exotickým ovocem, používejte jen libovou šunku a tmavé pečivo.

Jednohubky můžete připravit bez pečiva. Napíchněte na párátko jen olivu a kostičku sýra, nebo žlutý meloun zabalený do šunky. Místo brambůrků nabídněte hostům raději slaný popcorn, celozrnné tyčinky, syrovou zeleninu a opražené vlašské ořechy i mandle.

Z celozrnného pečiva můžete připravit v troubě zapečené toustíky s trochou bylinkového másla. Pamatujte si, že doma připravené občerstvení je vždy lepší, než to kupované. Víte, co do jídla dáváte, můžete omezit tuky i sůl a máte jistotu, že vše je čerstvé.

Silvestr venku

Pokud budete trávit novoroční oslavy mimo svůj domov, bude to pro vás těžší. Nemůžete ovlivnit, jaké bude pohoštění, a musíte být prostě silní a ovládnout se. Před odchodem z domova se najezte. Bude se vám tak mnohem lépe odolávat všem lákadlům. Připravte se na to, že něco ochutnáte, nedávejte si nesplnitelné cíle, ale ani to předem nevzdávejte.

Pozor na alkohol!

Pitný režim je důležitý i na Silvestra. Ideální by bylo celý večer popíjet jen vodu, ale to je asi nereálné. Alkohol však obsahuje prázdné kalorie a zvláště míchané koktejly jsou přímo kalorickou bombou.

Celý den si budete hlídat, co jíte, tak si to večer zbytečně nepokazte míchaným koktejlem. Zůstaňte u vinného střiku a sklenky suchého sektu na přípitek, jinak pijte čistou vodu. Kromě toho, že nepřiberete, nebudete mít druhý den kocovinu a na vaší postavě se to nijak neprojeví.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.