Linecký koláč s jablky

Ingredience na 1 porci

Mouka hladká250 g
Cukr bílý120 g
Máslo130 g
Vejce1 kus
Jablko300 g
Sůl1 špetka
Citrónová šťáva čerstvá5 g

Postup koláč

1

Máslo nakrájejte do mouky a zároveň přidejte 1 vejce.

2

Uhněťte těsto a vložte ho na 15 minut do lednice.

3

Ze 2/3 těsta vyválejte plát, který bude větší než dortová forma.

4

Do vymazané a vysypané formy vložte těsto a na něj nastrouhaná jablka ochucená několika kapkami citronové šťávy.

5

Ze zbylého těsta nakrájejte proužky, které naneste na jablka.

6

Pečte v troubě předehřáté na 180 °C zhruba půl hodiny.

Linecký koláč s jablky je zástupcem tradičních rakouských dezertů. S velkou oblibou se však linecký jablečný koláč setkává i na našem území. Kromě jablek můžete do lineckého koláče použít i hrušky. V Rakousku se linecký jablkový koláč příležitostně plní i marmeládou a mandlovými plátky. Tento recept bez marmelády je však o něco kaloricky přijatelnější. Původ lineckého receptu na koláč s jablky sahá do druhé poloviny 17. století.

Linecký koláč vs. zdravý jablečný koláč

V obou receptech, jak v lineckém jablečném koláči, tak i ve zdravém jablečném koláči, se hlavní surovinou stala jablka. Podstatným rozdílem je to, že konzumací zdravého jablečného koláče svému tělu nedopřejete tolik cukru. Navíc se peče zcela bez použití mouky, a tak zdravý jablečný koláč ocení i všechny osoby s intolerancí lepku. Těsto je místo toho připravené z tvarohu, mléka, medu či javorového sirupu a perníkového koření.

Smoothie na hubnutí

Další možností, jak vyvážit přijaté kalorie, je smoothie na hubnutí. Lidskému tělu dodá potřebné látky, doplníte pitný režim, a ještě k tomu přispějete k hubnutí. Smoothie na hubnutí je zároveň skvělou prevencí proti nachlazení, obsahuje totiž velkou dávku vitaminů. Nenahraditelným hubnoucím společníkem ve většině smoothie je meloun, ten totiž obsahuje vysoké množství vody. Dále je vhodné přimíchat například listový špenát nebo řapíkatý celer. Smoothie na hubnutí se dá připravit i z jahod, dokonce i ty totiž neobsahují příliš mnoho kalorií.

Obdobný tip: linecké jablečné řezy s pudinkem

Jablečné řezy s pudinkem jsou příjemně vláčným zákuskem z jednoho z nejoblíbenějších druhů ovocí u nás. Linecké řezy s jablky svůj název získaly od místa, kde byly poprvé připravené, a to v rakouském Linci. Koláč s jablky a pudinkem ke své přípravě potřebuje pouze hrstku ingrediencí, avšak značnou dávku šikovnosti. Může se totiž velmi snadno stát, že se vám jablečný koláč s pudinkem roztrhne. Stačí, abyste zvolili příliš velké kousky jablek. O to větší však budete mít radost, když se jablečné řezy s pudinkem bezchybně vyvedou.

 

Nutriční hodnoty

Celková energetická hodnota 386.636 Kj

Bílkoviny6.32 g
Sacharidy2.33 g
Sacharidy z cukrů1.02 g
Tuky6.27 g
Nasycené mastné kyseliny (z tuků)2.07 g
Trans mastné kyseliny (z tuků)0.3 g
Cholesterol0.2 g
Vláknina0.06 g
Sodík0.28 g
Vápník0.03 g
Gi38

Alergeny

  • Obiloviny obsahující lepek a výrobky z nich
  • Mléko a výrobky z něj
  • Vejce a výrobky z nich

Graf nutričních hodnot

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.