Hubnutí začíná v hlavě

Mozek neobelstíte

Mozek řídí všechno. On rozhoduje o tom, co děláte, jakou máte náladu a po čem toužíte. Když chcete zhubnout, musíte ho přesvědčit. Přeprogramujete ho jedině tak, že zhubnout budete opravdu chtít a budete odhodláni to dokázat.

Obezita se řadí mezi psychosomatická onemocnění. Psychologie má na hubnutí zásadní vliv a naše psychika se podílí na tom, jestli se u nás obezita projeví, či nikoli. Ve všech důležitých životních oblastech, kterými jsou práce, vztahy, peníze a zdraví, by nás měla provázet vize toho, že se chceme dobře cítit a u zdravého životního stylu to platí dvojnásob. Diety, které nás ničí, nám nepomohou.

Síla vydržet

Motivace k hubnutí je důležitá. Zkuste se zamyslet a sepsat si odpovědi na několik otázek jako například:

  • Co vám vadí na vaší postavě?
  • Jaké nepříjemnosti vám vaše současná váha přináší?
  • Jak se cítíte, když někdo kritizuje vaši postavu?

Odpovědi si napište na papír a pečlivě uschovejte. Budou pro vás dobrou motivací, když budete mít slabou chvilku a budete to chtít vzdát. Připomenete si důvody, proč vlastně hubnete. Můžete je též vlepit do deníku, který budete při hubnutí používat k zapisování úbytku váhy a k sestavování jídelníčku.

Hubnutí a zdravý životní styl

Při redukci váhy si srovnejte priority, stanovte si reálné a měřitelné cíle, ale hlavně buďte v pohodě. Nestresujte se zbytečně přísným jídelníčkem. Je v pořádku, že si počítáte kalorie a hlídáte nutriční složení potravin, ale nic se nesmí přehánět. Příliš časté a důsledné řešení jídelníčku vám může být na obtíž a zbytečně vás demotivovat.

Vaší psychice nepomůže, když si budete vyčítat každé sousto, denně se měřit a vážit a trestat se, že nedošlo k úbytku. Zdravé hubnutí není jen o jídle. Důležitý je dostatečný spánek a relaxace. Nezapomínejte se odměňovat a motivovat se.

Přátelé vám pomohou

Řekněte všem svým přátelům zcela otevřeně, že jste se rozhodli zhubnout. Zapojte je do změny vašeho životního stylu. Určitě vás rádi podpoří. Nedomlouvejte si s nimi schůzky v restauracích a barech, ale raději si jděte společně zacvičit, zaplavat nebo se projít.

Pomalu ale jistě

Nesnažte se zhubnout příliš rychle, nebuďte radikální. Vaše cíle musí být splnitelné. Uvědomte si, že se jedná o celoživotní změnu, takže nemůžete ze svého stravovacího režimu odstranit úplně všechno, co je nezdravé. Také cvičit nemůžete denně, zvláště pokud jste dříve nebyli na pohyb zvyklí. Výsledkem je, že nový režim vydržíte maximálně dva týdny, a poté se vrátíte zpět do starých kolejí.

Raději začněte postupně a buďte trpěliví. Než se propracujete k zásadním bodům, měňte drobnosti. Třeba to, že večer u televize nebudete jíst brambůrky, nebo že přestanete pít přeslazené sycené nápoje. Vyměňte bílý cukr za třtinový. Začněte si dělat ovocné a zeleninové svačiny. Začněte chodit pěšky, choďte po schodech, a postupně, krok za krokem, změníte svůj životní styl.

Reálné cíle

Vaše cíle musí být reálné. Pokud si stanovíte cíle, které nemůžete splnit, zbytečně se od dalšího hubnutí odradíte. Nikoho netěší, když při svém úsilí nevidí žádné výsledky. Jako první cíl si stanovte, že svou hmotnost snížíte o 5 procent. Jakmile tento cíl splníte, stanovte si další, například úbytek v pase o 5 centimetrů. Splnění takových cílů vás bude extrémně motivovat. Vše si pečlivě zapisujte do deníku.

Negativní stres

To, že se vám nedaří hubnout, může mít na svědomí stres. Nastává, pokud s námi je něco v nepořádku, a to se vždy nejvýrazněji odrazí na našem zažívání. U lidí s nadváhou nejsou deprese nebo nízké sebevědomí ničím mimořádným. Tyto negativní emoce způsobují vyplavení látek zpomalujících náš metabolismus. Výsledkem je ukládání nadměrných tukových zásob.

Psychika je mocná

Psychologie hubnutí je v samotném hubnoucím procesu zásadní. Změňte staré způsoby svého myšlení a zkuste porozumět svému tělu. Co vám pokusy o hubnutí znesnadňuje? Proč nemůžete zhubnout, i když dodržujete zdravý životní styl, jíte dietně a máte dostatek pohybu? Hubnutí totiž začíná ve vaší hlavě.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.