Jak nastartovat metabolismus

Na úspěšné hubnutí neexistuje universální recept, krom jedné rovnice, která říká, že kalorický příjem musí být nižší než výdej. Hubnutí v zimě a v předjaří bývá ztíženo tím, že býváme častěji nemocní, díky menšímu světlu ve dne bez nálady a bez energie a s přicházejícími jarními měsíci nás může potrápit i jarní únava.

Pakliže nejste v pokusech o hubnutí a o dietách a jojo efektu byste mohli přednášet, jistě máte neustálými výkyvy váhy a dietařením zpomalený metabolismus. A správně fungující metabolismus je nejdůležitějším společníkem na cestě za vysněnou postavou. Jak urychlit spalování tuků a nastartovat metabolismus?

V prvním kroku si můžete spočítat vlastní Body Mass Index, který vám jasně ukáže, jak na tom doopravdy s vlastní váhou jste. Stačí zadat pár základních informací a BMI kalkulačka během pár vteřin vyhodnotí výsledek.

Ráno dělá den

Bez diskuse je snídaně nejdůležitějším jídlem dne. Po noci jsme dehydrovaní, potřebujeme do sebe dostat tekutiny. A také kvalitní jídlo. Jen tak bude naše tělo fungovat správně po celý den a nebudeme již v poledne unavení a večer nebudeme trpět vlčím hladem a chutí na sladké, abychom doplnili to, co jsme ráno zanedbali.

Pokud do sebe po ránu hodíte hrnek kávy a cigaretou v ruce běžíte na autobus, děláte pro sebe to nejhorší, co můžete. Jste-li zvyklý dát si snídani, až po příchodu do práce, zkuste si udělat po ránu alespoň detoxikační smoothie, které vám pomůže doplnit tekutiny, o které jste v noci přišli, ale díky obsahu vitamínů, minerálů a vlákniny vás nakopne více, než káva a jako bonus vám pomůže s trávením. Receptů na smoothie je spousta druhů a je jen na vás, pokud si uděláte zeleninovou, nebo ovocnou verzi.

Na Hromnice o krok více

Počítejte. Ne, jen kalorie, ale i kroky. Podle lékařů je 10.000 kroků denně jediná správný způsob, jak si udržet tělo zdravé a ve správné fyzické kondici. Pořiďte si chytrý náramek, hodinky, nebo si stáhněte aplikaci, která počítá kroky do telefonu. Jak nachodit kroky navíc? 

Cestou z práce vystupte o stanici dříve, místo výtahu použijte schody, nevolejte do účtárny, ale dojděte si váš požadavek vyřídit osobně, alespoň tak poznáte své kolegyně. Často telefonujete? Zkuste při probírání nejnovějších drbů s kamarádkou chodit po bytě, každý krok navíc se počítá.​

Žvýkejte

Soustřeďte se na jídlo. Najděte si čas, kdy své jídlo sníte v klidu. Zapomeňte na bagety cestou na pracovní schůzku. Užijte si každé sousto a pečlivě ho žvýkejte. Hormon ghrelin, který se tvoří v žaludku funguje tak, že jeho produkce se postupně snižuje během jídla a dá našemu mozku vědět, že jsme již sytí. Pokud své jídlo zhltáte, pocit nasycení se neodstaví, což vede k dalšímu a dalšímu přejídání.

Začněte posilovat

Nemusíte hned zdvihat těžké činky v posilovně, ale snažte si vybudovat kvalitní svalovou hmotu. Tím zvýšíte hodnotu svého bazálního metabolismu. Je prokázáno, že lidé, kteří disponují svaly, spalují více energie i při sledování televize.

Spěte

Na kvalitní matraci. Dlouho. Pro krásu i pro zdraví. Dospělý člověk potřebuje spát 7 až 9 hodin denně. V dnešní uspěchané době se to občas zdá jako luxus, ale pokud chcete být v psychické pohodě a snažíte se zhubnout, musíte spát. Náš hormonální systém to potřebuje. Spánek udržuje v našem těle správné hodnoty hormonů leptinu a ghrelinu.

Pokud spíte pod 7 hodin denně, vaše hodnoty leptinu jsou v nerovnováze a nutí nás sahat po jednoduchých cukrech, nezdravých jídlech a zvyšuje naši chuť k jídlu. Pokud spíte pod 7 hodin denně, vaše hodnoty leptinu jsou v nerovnováze a nutí nás sahat po jednoduchých cukrech, nezdravých jídlech a zvyšuje naši chuť k jídlu.Protože tělo se snaží vyrovnat nedostatek spánku nadbytkem nezdravého jídla.

Vláknina + bílkoviny = hubnutí

Při snižování tělesné hmotnosti není důležité pouze zvýšit fyzickou aktivitu, ale také dbát na vyvážený jídelníček. Správně složený jídelníček, který obsahuje kvalitní živiny, vlákninu a bílkoviny, nám pomůže ke zdravému tělu. Jídlo bohaté na vlákninu, nás udrží déle syté. Trávení bílkovin zabere tělu více času, jejich zpracování spotřebujeme více energie a zbaví nás chutí na něco dobrého. Bílkoviny nám pomáhají budovat svaly a jak jsme již psali, díky svalům spalujeme více kalorií..

Netrestejte se

Pokud zhřešíte a dáte si kousek „zakázaného“ jídla, nevracejte se ke starým jídelním návykům. Nemějte pocit viny, to se občas stane každému. Naordinujte si delší procházku a pokračujte ve svém úsilí. I někteří sportovci si občas dopřejí cheat-day, kdy si dovolí zkonzumovat potraviny, které nepatří do redukčního jídelníčku. A je lepší si vzít cíleně dvě kostičky čokolády než se vrátit ke starým zvykům natrvalo.

Dokonce existuje i dieta, ve které mezi povolené (a vlastně doporučované) potraviny patří čokoláda nebo červené víno. Zhubla podle ní třeba zpěvačka Adele, proto je známá jako dieta podle Adele. Podle vědců lze díky této dietě kromě štíhlosti získat také dlouhověkost. Dieta podle Adele neboli sirtfood dieta je totiž založena na konzumaci potravin bohatých na sirtuiny, což jsou zdraví prospěšné látky obsažené v rostlinách.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.