Jarní dieta: Vychutnejte si sílu cibulky a mladých kopřiv

Jarní dieta - detox i osvěžení.

Jarní dieta vás nabije novou energií

Jarní dieta by měla dodat novou energii. Díky ní snáze překonáte typickou jarní únavu, stav, který vzniká po dlouhé zimě, kdy tělo už takříkajíc tělo mele z posledního. Docházejí mu zásoby, trpí deficitem vitamínů, jeho imunita je v útlumu, v chřipkových obdobích hrozí nebezpečí onemocnění, zkrátka potřebujete pořádně dobít. Rozhodně byste neměli pojímat jarní detox stylem, že budete po dobu jednoho dne pít pouze zeleninové či ovocné šťávy a potom se znovu pustíte do tučných a sladkých pokrmů. Taková dieta nemá žádný smysl. V jarní dietě a očistě jde především o to, vytvořit si jídelníček v takové skladbě, která bude pro lidské tělo lehce stravitelná, nebude ho příliš zatěžovat. Přitom ale musí tělu dodat dostatek sacharidů, bílkovin i kvalitních, především nenasycených tuků, dále vitamínů a minerálů.

Jezte sezónní potraviny

Problémem je zjara často skutečnost, že tělo je zatěžováno těžko stravitelnými pokrmy typickými pro zimu. Velké množství energie musí vynaložit na to, aby vyloučilo z těla ven odpadní látky. K tomu využívá i antioxidanty a minerály, jež má v rezervě. Veškerou energii tak spotřebuje na tyto úkony a už nemá prostor k tomu, posilovat imunitu a čistit orgány. Proto je jarní očista velmi důležitá. Podle odborníků existují různé formy jarní diety, záleží na vás, jakou si vyberete.

Doporučuje se jíst sezónní potraviny typické pro danou oblast. Přinesou vám první jarní nášup vitamínů ve formě, na kterou je vaše tělo zvyklé. Významně tak posílíte organismus v boji s bacily a pomůžete mu v očistě. Vynikajícím pokrmem, který nemůže v žádné jarní dietě chybět, je jarní cibulka, která má velkou sílu. Dále je už k dispozici čerstvá růžičková kapusta, řeřicha, polníček, začínají ředkvičky, hlávkový salát, skladem je kořenová zelenina. Očista zároveň nastartuje tělo k hubnutí a snáze si poradíte s kilogramy nabranými během zimy.

Tip: Pro získání nové energie můžete využít i potravinové doplňky jako jsou ty od firmy ADVANCE nutraceutics.

Výhody jarní diety:

  • Přizpůsobíte svůj život aktuálnímu ročnímu období, tedy nastartujete se do nové sezóny, podpoříte jarní očistu
  • Využijete sezónní české potraviny nabízené na jarních farmářských trzích
  • Zvýšeným množstvím zeleniny doplníte vitamíny a minerály, které vám po zimě chybějí
  • Iniciujete odbourávání kilogramů nabraných v zimě

Nevýhody jarní diety:

  • Je třeba si hlídat důležité látky, které tělo potřebuje po celý rok – nelze se stravovat jenom zeleninou, tělo potřebuje i kvalitní sacharidy, tuky a bílkoviny
  • Sezónní jarní potraviny nejsou k dispozici všude a vždy
  • Je třeba mít při tvorbě receptů fantazii, aby jídlo nebylo jednotvárné – jíst pouze zeleninu také nestačí, je třeba kombinovat s dalšími výživovými složkami

Jídelníček při jarní dietě na 3 dny:

1. den

Snídaně: Plátek celozrnného chleba, dietní kuřecí šunka, 3 ředkvičky

Dopolední svačina: Hruška

Oběd: Jehněčí maso na česneku, kaše z růžičkové kapusty, salát z cherry rajčátek a polníčku

Odpolední svačina: Mrkvový salát

Večeře: Jarní salát s kuřecím masem, rajčaty, ředkvičkami, jarní cibulkou, ledovým salátem a kukuřicí

2. den

Snídaně: Celozrnný rohlík s pomazánkou z Lučiny s jarní cibulkou, rajče

Dopolední svačina: Jablko

Oběd: Rizoto s krůtím masem, hráškem, kukuřicí a baby karotkou

Odpolední svačina: Salát z jarních kopřiv

Večeře: Rajčatová polévka s kroužky jarní cibulky

3. den

Snídaně: Omeleta z vaječných bílků posypaná řeřichou, plátek žitného chleba, listy hlávkového salátu

Dopolední svačina: Jablečné pyré s vlašskými ořechy

Oběd: Pečená přírodní kuřecí prsa, rýže natural, ředkvičkový salát

Odpolední svačina: Kedlubnový salát

Večeře: Pórková polévka

Jarní dieta: nízkotučná nízkokalorická volba

Jarní dietu můžete praktikovat týden a využít přitom do jídelníčku maximum toho, co roste bezprostředně po roztání sněhu. Výborné jsou pestré jarní saláty, ve kterých mají velkou nutriční hodnotu kromě mladých cibulek už zmiňované ředkvičky, kopřivy, mladé výhonky řeřichy. Můžete zhubnout jeden či dva kilogramy za týden, především jde ale o regeneraci organismu po zimě, složením se jarní dieta podobá nízkokalorické a nízkotučné stravě, která je doporučována i při různých zdravotních potížích. Například pro člověka trpícího na bolesti žlučníku může mít obrovský přínos v podobě úlevy od bolestí.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.