Ledviny, jejich funkce a možná onemocnění

Ledviny jsou párový orgán ve tvaru a velikosti větší fazole a jsou uloženy v břišní dutině. Hlavní funkcí ledvin je filtrovat z krve škodlivé látky, které močí odvádějí ledviny ven. O své ledviny by se každý měl náležitě starat. Většina lidí si jejich přítomnost přitom ani neuvědomuje, přitom v České republice trpí onemocněním ledvin každý desátý člověk. Tento počet se bohužel stále zvyšuje, navíc onemocnění ledvin se ze začátku nemusí projevovat nijak bolestivě. Skoro u poloviny případů pacientů se nemoc projeví až po jejich selhání.

Funkce ledvin

  • Vylučují zplodiny, které děla již dál nevyužije (močovina, kreatinin, kyselina močová apod.)
  • Umožňují vylučování spousty cizorodých látek např. léků
  • Aktivují vitamín D, který vzniká v pokožce působením slunečního záření a odbourávají hormony a jiné vznikající látky v těle
  • Ovlivňují množství vody, vápníku, sodíku, draslíku, fosforu, hořčíku a dalších minerálu v těle
  • Korigují kyselost (pH)) vnitřního prostředí v
  • Ledviny řídí krevní tlak a krvetvorbu

Otékání

Otoky nohou (kotníků a lýtek), obličeje, rukou nebo dalších částí těla jsou prvním varovným signálem věstícím problém s ledvinami. Nejčastěji jsou otoky způsobeny bílkovinami v moči nebo neschopností ledvin regulovat hladinu sodíku v těle. Na vině může být také neschopnost ledvin vylučovat sodík. Jeho vysoká koncentrace poté v těle vede k zadržování vody a vznikají následné otoky.

Suchá a svědící kůže

Často se objevuje hlavně na zádech, hlavě nebo hrudníku. Obtíže se suchou a svědící kůží jsou způsobeny neschopností ledvin udržet hladinu vápníku a fosforu v krvi. Zvýšená hladina fosforu často zapříčiňuje svědění pokožky.

Pachuť v ústech

Pokud máte nutkavý pocit, jako byste cumlali něco železného nebo kovového v ústech, tak se může jednat o další varovný příznak spojený s problémy ledvin. Když ledviny správně nepracují, tak se v těle hromadí toxiny, které jsou průvodci pachuti v ústech a nepříjemného dechu.  Nepříjemný dech vzniká s zvýšenou hladinou močoviny, která v těle stoupá také kvůli nesprávné funkci ledvin.

Dlouhotrvající únava

Často se lidem stává, že jsou permanentně unavení a ospalí a přitom mají večer problémy se spánkem a probdí mnohdy celé noci. Únava a slabost souvisí nedostatečným fungováním ledvin, ze kterého vyplývá hromadění toxinů v těle.

Problémy s močením

I laik si dokáže spojit problémy s močením a ledvinami. Ne každý si už ale uvědomuje, že je potřeba přikládat pozornost i takovým věcem, jako je častější pocit močení nebo zakalená moč. U jedince s nemocnými ledvinami se nutkání odskočit si, projevují převážně v noci. Za problematickou se považuje situace, když jdete za noc více jak 2x na toaletu. Ne vždy je častější močení nutné spojovat s onemocněním ledvin, ale je třeba tomu věnovat pozornost. Pozor byste si měli dát také na výrazně malou frekvenci močení. Varovnými faktory jsou je také mimo zakalené moči zpěněná, která pravděpodobně obsahuje bílkoviny a ledviny tak nepracují. Přítomna může být také bolest při močení nebo dokonce krev.

Při postižení ledvin se pacienti mohou sekat se dvěma typy bolesti a to:

  • Lokální bolest – pociťujete ji v bederní páteři nebo pod spodními žebry
  • Přenesená bolest – vychází z postižené ledviny, ale pociťujete ji v místě vzdáleném od vzniku

Jak „bolí“ ledviny?

Bolest v bederní oblasti je častým projevem spojeným s onemocněním ledvin. Často se dá ale zaměnit s bolestí od namožených zad. Pokud se jedná opravdu o ledviny, bolest obvykle pocítíte vzadu v oblasti mezi posledním žebrem a kyčelní kostí a v boku. Pokud na místo přitlačíte a prudce tlak uvolníte, ucítíte prudší, tupou bolest, která vychází zevnitř od ledvin.

Zánět močového měchýře

Problém, který jisto jistě každý pocítil na vlastní kůži a který by již nechtěl určitě nikdy zažít, je zánět močového měchýře, který může postihnout také ledviny. Mezi hlavní příznaky zánětu močového měchýře patří řezavé pocity při močení, stálé nutkání jít na toaletu i když přitom máte prázdný močový měchýř, moč může mát také zakalený vzhled. Někdy také může nastoupit horečka a celková schvácenosti, doprovázená zvracením a zmateností. Pokud je zánět močového měchýře neléčen, tak může prostoupit až do ledvin. Mezi hlavní příčiny těchto zánětů řadíme podchlazení dolních partií a zad nebo bakteriální infekci zapříčiněnou nedostatečnou hygienu v intimních partiích.

Zanedbaný zánět ledvin

Se zánětem močových cest není dobré si zahrávat. Následky mohou být doslova fatální! Pokud ledviny budete trápit neléčeným zánětem, jejich funkčnost nenávratně klesá. A jestli dojde k jejich selhání, tak váš život doslova visí na vlásku. Pak je nutné provádět dialýzu pomocí speciálního přístroje, a to většinou třikrát týdně po dobu čtyř až šesti hodin. Dialýza ne vždy vede k úplnému uzdravení. Další možností je provedení komplikované transplantace

Akutní selhání ledvin

Hlavním projevem náhlého poškození ledvin a odumření buněk bývá snížení tvorby moči  nebo dokonce úplná zástava močení a hromadění tekutin v organismu. Hromadí se draslík a dusíkaté zplodiny metabolismu, které mají neblahý vliv na mozek. Dochází také k hromadění kyselých metabolických produktů za vzniku metabolické acidózy. Celkový rozvrat vnitřního prostředí a iontů se poté projevuje poruchou vědomí, poruchami srdečního rytmu a nakonec může dojít k  smrti. Jestliže člověk přežije tuto fázi (obvykle díky akutně prováděné dialýze), buňky ledvin se obnoví. Ledviny tak znovu začnou filtrovat krev, ale nově vytvořené buňky ledvinných kanálků nemají schopnost moč koncentrovat a bránit ztrátám vody. Této fázi se říká polyurická, trvá týdny až měsíce a je doprovázena velkými ztrátami tekutin a iontů do moči. Člověk v této fázi vymočí mnoho litrů denně. Již nepotřebuje dialýzu, ale musí se dostatečně zavodňovat, aby se zabránilo dehydrataci. Nakonec buňky dozrají a funkce ledvin se víceméně obnoví.

Prevence proti zánětům ledvin

  • V chladném počasí udržujte ledviny v teple
  • Pročisťujte ledviny bylinnými čaji
  • Pravidelné močení přispívá k očišťování močových cest
  • Zvyšte denní příjem tekutin na minimálně 2L čisté vodě
  • Omezte pití alkoholických nápojů a kouření
  • Osobní hygiena intimních partií by měla být pravidelná a poctivá
  • V rámci preventivní prohlídky u lékaře se doporučuje si nechat vyšetřit obsah kreatininu v krve a obsah bílkovin v moči, zvýšené hodnoty mohou poukázat na problémy s ledvinami

Prodlužte ledvinám životnost

Kromě vyloučení rizikových faktorů, jako je kouření, velká spotřeba soli nebo přejídání je pro správný chod ledvin důležitý hlavně pravidelný pohyb. Už jen taková obyčejná chůze pomáhá. Dopřejte si tak každý den alespoň krátkou procházku. Každý by měl také znát hodnoty svého krevního tlaku a také, jestli nemá nenormální nálezy v moči. Tyto parametry by se u zdravého člověka měly kontrolovat pravidelně každý dva roky. Ledvinám také neprospívá užívání některých druhů léků. Mezi ty patří především přípravky proti bolesti. Některé z těch léčiv mají nepříznivé účinky na ledviny, které tak mohou zapříčinit problémy i u doposud zdravých jedinců. Také dlouhodobé užívání volně prodejných léků by měli lidé konzultovat raději s lékařem.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.