Banánová dieta nejen pro aktivní lidi

Milujete banány? Pokud jste přikývli, pak zajásejte. Věděli jste, že můžete díky stravě bohaté na banány rozhýbat své hubnutí? Jestliže ne, tak čtěte dál a my vám poradíme s jídelníčkem při banánové dietě.

Pokud berete útokem regály supermarketu pokaždé, když tuhle zahnutou pochoutku mají ve slevě a rádi byste se zbavili pár přebytečných kilogramů, můžete to zkusit právě s pomocí banánové diety.

Nastartujte metabolismus

Banány jsou nutričně velmi hodnotným ovocem. Ve 100 gramech banánu je obsaženo cca 403 kJ, tedy 96,3 kcal, což není mnoho. Je ale třeba dát pozor na to, že ve zmiňovaném množství banánů připadá téměř 21 gramů na sacharidy. I když se vám to možná na první ochutnání nezdá, banány patří společně třeba s hroznovým vínem mezi ovoce s největším obsahem cukru. Na první pohled to tedy může vypadat, že banán a dieta nejdou moc dohromady. Na druhou stranu sacharidy k životu potřebujete, nastartují metabolismus.

Oblíbené ovoce sportovců

V banánu najdete zhruba 1,2 gramu bílkovin, dále hodně vlákniny, ale i minerálů jako draslík, sodík, vápník, hořčí, železo, měď či fosfor. Právě obsah draslíku pomůže snížit riziko svalových křečí, a proto je banán oblíbeným ovocem sportovců. Banán po cvičení také dodá chybějící energii. Samozřejmě v banánu nechybí vitamíny, Hlavně B6, B12, C, D a E.

Banánová dieta neznamená nekontrolovatelné krmení se banány, jak by se na první pohled mohlo zdát. Bolest jednostranných diet je totiž právě v tom, že vám díky stravě zaměřené na jeden produkt chybí živiny a efektivita hubnutí je vzhledem k jojo efektu nízká, nebo rovnou nulová.

Smíte jíst jenom syrové plody

Banán a hubnutí se v případě téhle diety pocházející z Japonska docela dobře rýmuje právě díky tomu, že její pravidla nejsou tak striktní. Nikdo vás nenutí jíst jenom banány. Jde o zdravé stravování se zvýšeným podílem banánů. Přitom se ale nezapomíná ani na ostatní důležité složky stravy, tedy bílkoviny, nenasycené tuky, komplexní sacharidy, vitamíny, minerály.

Váš jídelníček by tedy rozhodně měl být pestrý. Ovšem tak, jak je banánová dieta postavena, dovoluje jít jenom syrové banány. Na pečený banánový chlebíček můžete tedy zapomenout. Banánové smoothie na hubnutí si ale můžete dopřát, pokud při přípravě vynecháte mléko – mléčné výrobky jsou zapovězeny.

Výhody banánové diety:

  • Jíte dostatek ovoce s vysokou výživnou hodnotou
  • Jídelníček je založený na zásadách zdravého stravování s přídavkem banánů
  • Díky tomu, že nejde o jednostranně zaměřenou stravu, nevznikají zde zdravotní rizika

Nevýhody banánové diety:

  • Každý nemusí být milovníkem banánů
  • Banány se vám jednoho dne přejí
  • Radikální verze diety zakazuje i mléčné výrobky a kávu, povoluje pít jen vodu

Jídelníček při banánové dietě na 3 dny:

1. den

Snídaně: Banán, sklenice vlažné vody

Dopolední svačina: Müsli z ovesných vloček

Oběd: Přírodní kuřecí plátek, rýže natural, rajčatový salát

Odpolední svačina: Banánové smoothie

Večeře: Zapečená brokolice

2. den

Snídaně: Banán, sklenice vlažné vody

Dopolední svačina: Jablko, ovesné sušenky

Oběd: Krůtí prsíčka s černými fazolemi a zeleninovou oblohou

Odpolední svačina: Okurkový salát

Večeře: Dušené zelené fazolky s kuřecí šunkou

3. den

Snídaně: Banán, sklenice vlažné vody

Dopolední svačina: Plátek celozrnného chleba s dietní krůtí šunkou, paprika

Oběd: Kuřecí salát s cherry rajčaty, olivami, vejcem na tvrdo a ledovým salátem

Odpolední svačina: Mrkvový salát

Večeře: Rybí filé s kukuřicí, baby karotkou a hráškem, vše vařené na páře

Minimalizujete riziko jojo efektu

Banánová dieta může přinést výsledky v podobě shozených kilogramů, protože vysoký obsah škrobu v banánech vás ráno zasytí a sacharidy v banánech společně s vlažnou vodou účinné nastartují metabolismus. Tím pádem budete v úvodu dne dobře spalovat. Dieta navíc neomezuje výrazně jídelníček, respektive je založena na zásadách zdravé výživy, takže se snižuje riziko jojo efektu po jejím skončení.

14.04.2017

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

Olga

vyzkousim i kdyz banany moc nemusim hlavne vonave prezrale hlavne zelenejsi tvrde nejsou ta vonave ,jednoho dne jsem se jich prejedla a vzal me zlucnik.

Odpovědět

 

Kam dál?

Asijská dieta: Buďte štíhlí díky rýži

23.02.2017

Pokud hledáte cestu, jak shodit přebytečné kilogramy a oblíbili jste si asijskou kuchyni, můžete spojit příjemné s užitečným. Budete jíst pokrmy, které vám chuťově vyhovují a navíc kila budou utěšeně mizet. Zkuste to. Každý jsme trochu jiný, každému vyhovují jiné stravovací návyky a chutě a možná právě tohle je pro vás cesta, jak docílit štíhlejší postavy. Pokračovat ve čtení

Octová dieta: Vyzkoušejte jablečný ocet při hubnutí

05.12.2016

Chcete účinný prostředek na hubnutí, který vám pomůže spalovat tuky? Vyzkoušejte jablečný ocet. Jeho příznivé působení na štíhlou linii rozhodně není žádným výmyslem. Právě z těchto faktů vychází dosti úspěšná octová dieta. Pokračovat ve čtení

Vyzkoušejte tradiční podzimní polévky, které probudí i zlenivělý metabolismus

13.09.2019

Jste také jako většina lidí na podzim nešťastni z každého spadlého listu ze stromu? Cítíte, jak vám s přibývajícími dny ubývá energie? Máme pro vás jednoduché řešení, jak lépe probudit svou ospalou podzimní náladu a podpořit metabolismus. Zařaďte do svého zdravého jídelníčku podzimní polévky, které vás nejen zahřejí.  Pokračovat ve čtení

Dělená strava: Zaručí rychlé hubnutí?

18.09.2018

Jednu dobu byla dělená strava velkým hitem. Hlavně, když ji u nás začala propagovat herečka Lenka Kořínková. I když boom tohoto typu stravování je již za námi, stále má dělená strava spoustu zastánců. Funguje opravdu?  Pokračovat ve čtení

Cholesterolová dieta: Poraďte si se špatným tukem vlastními silami

12.09.2018

Zvýšený cholesterol může znamenat vcelku velké zdravotní komplikace. Naštěstí se s tímto problémem dá efektivně bojovat úpravou jídelníčku, kdy stačí dodržovat cholesterolovou dietu. Ukážeme vám, jak na to! Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 201 217 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?