Banánová dieta nejen pro aktivní lidi

Milujete banány? Pokud jste přikývli, pak zajásejte. Věděli jste, že můžete díky stravě bohaté na banány rozhýbat své hubnutí? Jestliže ne, tak čtěte dál a my vám poradíme s jídelníčkem při banánové dietě.

Pokud berete útokem regály supermarketu pokaždé, když tuhle zahnutou pochoutku mají ve slevě a rádi byste se zbavili pár přebytečných kilogramů, můžete to zkusit právě s pomocí banánové diety.

Nastartujte metabolismus

Banány jsou nutričně velmi hodnotným ovocem. Ve 100 gramech banánu je obsaženo cca 403 kJ, tedy 96,3 kcal, což není mnoho. Je ale třeba dát pozor na to, že ve zmiňovaném množství banánů připadá téměř 21 gramů na sacharidy. I když se vám to možná na první ochutnání nezdá, banány patří společně třeba s hroznovým vínem mezi ovoce s největším obsahem cukru. Na první pohled to tedy může vypadat, že banán a dieta nejdou moc dohromady. Na druhou stranu sacharidy k životu potřebujete, nastartují metabolismus.

Oblíbené ovoce sportovců

V banánu najdete zhruba 1,2 gramu bílkovin, dále hodně vlákniny, ale i minerálů jako draslík, sodík, vápník, hořčí, železo, měď či fosfor. Právě obsah draslíku pomůže snížit riziko svalových křečí, a proto je banán oblíbeným ovocem sportovců. Banán po cvičení také dodá chybějící energii. Samozřejmě v banánu nechybí vitamíny, Hlavně B6, B12, C, D a E.

Banánová dieta neznamená nekontrolovatelné krmení se banány, jak by se na první pohled mohlo zdát. Bolest jednostranných diet je totiž právě v tom, že vám díky stravě zaměřené na jeden produkt chybí živiny a efektivita hubnutí je vzhledem k jojo efektu nízká, nebo rovnou nulová.

Smíte jíst jenom syrové plody

Banán a hubnutí se v případě téhle diety pocházející z Japonska docela dobře rýmuje právě díky tomu, že její pravidla nejsou tak striktní. Nikdo vás nenutí jíst jenom banány. Jde o zdravé stravování se zvýšeným podílem banánů. Přitom se ale nezapomíná ani na ostatní důležité složky stravy, tedy bílkoviny, nenasycené tuky, komplexní sacharidy, vitamíny, minerály.

Váš jídelníček by tedy rozhodně měl být pestrý. Ovšem tak, jak je banánová dieta postavena, dovoluje jít jenom syrové banány. Na pečený banánový chlebíček můžete tedy zapomenout. Banánové smoothie na hubnutí si ale můžete dopřát, pokud při přípravě vynecháte mléko – mléčné výrobky jsou zapovězeny.

Výhody banánové diety:

  • Jíte dostatek ovoce s vysokou výživnou hodnotou
  • Jídelníček je založený na zásadách zdravého stravování s přídavkem banánů
  • Díky tomu, že nejde o jednostranně zaměřenou stravu, nevznikají zde zdravotní rizika

Nevýhody banánové diety:

  • Každý nemusí být milovníkem banánů
  • Banány se vám jednoho dne přejí
  • Radikální verze diety zakazuje i mléčné výrobky a kávu, povoluje pít jen vodu

Jídelníček při banánové dietě na 3 dny:

1. den

Snídaně: Banán, sklenice vlažné vody

Dopolední svačina: Müsli z ovesných vloček

Oběd: Přírodní kuřecí plátek, rýže natural, rajčatový salát

Odpolední svačina: Banánové smoothie

Večeře: Zapečená brokolice

2. den

Snídaně: Banán, sklenice vlažné vody

Dopolední svačina: Jablko, ovesné sušenky

Oběd: Krůtí prsíčka s černými fazolemi a zeleninovou oblohou

Odpolední svačina: Okurkový salát

Večeře: Dušené zelené fazolky s kuřecí šunkou

3. den

Snídaně: Banán, sklenice vlažné vody

Dopolední svačina: Plátek celozrnného chleba s dietní krůtí šunkou, paprika

Oběd: Kuřecí salát s cherry rajčaty, olivami, vejcem na tvrdo a ledovým salátem

Odpolední svačina: Mrkvový salát

Večeře: Rybí filé s kukuřicí, baby karotkou a hráškem, vše vařené na páře

Minimalizujete riziko jojo efektu

Banánová dieta může přinést výsledky v podobě shozených kilogramů, protože vysoký obsah škrobu v banánech vás ráno zasytí a sacharidy v banánech společně s vlažnou vodou účinné nastartují metabolismus. Tím pádem budete v úvodu dne dobře spalovat. Dieta navíc neomezuje výrazně jídelníček, respektive je založena na zásadách zdravé výživy, takže se snižuje riziko jojo efektu po jejím skončení.

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

Olga

vyzkousim i kdyz banany moc nemusim hlavne vonave prezrale hlavne zelenejsi tvrde nejsou ta vonave ,jednoho dne jsem se jich prejedla a vzal me zlucnik.

Odpovědět

 

Kam dál?

Asijská dieta: Buďte štíhlí díky rýži

Pokud hledáte cestu, jak shodit přebytečné kilogramy a oblíbili jste si asijskou kuchyni, můžete spojit příjemné s užitečným. Budete jíst pokrmy, které vám chuťově vyhovují a navíc kila budou utěšeně mizet. Zkuste to. Každý jsme trochu jiný, každému vyhovují jiné stravovací návyky a chutě a možná právě tohle je pro vás cesta, jak docílit štíhlejší postavy. Pokračovat ve čtení

Octová dieta: Vyzkoušejte jablečný ocet při hubnutí

Chcete účinný prostředek na hubnutí, který vám pomůže spalovat tuky? Vyzkoušejte jablečný ocet. Jeho příznivé působení na štíhlou linii rozhodně není žádným výmyslem. Právě z těchto faktů vychází dosti úspěšná octová dieta. Pokračovat ve čtení

Přirodní fytoestrogeny: Bojovníci proti rakovině prsu i přebytečným kilům

Fytoestrogeny v potravinách mají mnoho příznivých zdravotních účinků a skvěle působí i při hubnutí. My vám dnes prozradíme, jaké suroviny tyto přírodní látky obsahují a jak je adekvátně zapojit do svého pestrého jídelníčku. Pokračovat ve čtení

8 potravin proti stárnutí: Zelná šťáva a zelený čaj jako elixír nesmrtelnosti

Jak už jste se mohli dočíst v předešlých článcích na našem webu, strava má velký vliv nejen na hubnutí, naši náladu či například kvalitu spánku, ale ovlivňuje i vzhled naši pokožky. Jaké potraviny jsou vhodné pro zpomalení stárnutí? Přečtěte si náš článek, kde vám vše prozradíme. Pokračovat ve čtení

Chci jídelníček ZDARMA

2 173 966 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?