Proč hubnout na podzim? Využijte výhody tohoto ročního období

Existuje mnoho rad, jak zaručeně zhubnout, ale jen některé jsou vhodné do podzimního období. Nenechte se zlákat vidinou rychlého úbytku hmotnosti a raději se nyní pusťte do zdravého shazování kil.

Nikdy není pozdě na to začít, říká se a přesně toto pořekadlo platí i o hubnutí. Nezáleží na tom, kdy začnete, každé roční období má své výhody a z těch je třeba těžit při shazování přebytečných kilogramů!

Je hloupé se vymlouvat, že není vhodná doba. Vždy je totiž vhodná doba, záleží jenom na tom, jak si dokážete hubnoucí program přizpůsobit aktuálnímu ročnímu období a to jak v oblasti stravování, tak pokud jde o pohyb. Zkrátka a jednoduše, velmi dobře se dá hubnout i na podzim!

Ideální doba pro online cvičení

Jaký je podzimní recept na hubnutí? Možná tomu nebudete věřit, ale i když teploty venku klesají a brzy se stmívá, ani tak nemusíte na hubnutí rezignovat. Je sice pravda, že počasí už bohužel na podzim příliš nenahrává pohybu venku, ale můžete se více soustředit třeba na domácí cvičení nebo návštěvu blízkého fitness studia. Nechce se vám běhat venku, protože je zima? Doma máte příjemně teplo. Proto si zkuste vyzkoušet některou z online cvičebních lekcí s nějakým známým cvičitelem nebo cvičitelkou.

Výhodou je, že si můžete zacvičit tehdy, kdy vám to časově vyhovuje. Vylezete z gauče, kde jste byli zachumlaní v dece.

Máte dostatek času

Pokud se přece jenom rozhodnete pro nějaký venkovní pohyb, ideální je chůze, nordic walking, běh. Nebojte se využít posledních dnů, kdy ještě občas vykoukne sluníčko. Vyražte ven. Velkou výhodou je, že ve vzduchu není už tolik alergenů, takže pokud patříte mezi alergiky, kteří na jaře a v létě fungují velmi obtížně a pohyb venku vám působí nemalé potíže, zkuste si to vynahradit nyní. Po létě byste také měli mít dost energie.

Od věci není ani načasování hubnoucího programu. Dobrá motivace je, že máte před sebou relativně dlouhé období, kdy budete chodit zahalení. Je tedy dost času na práci se svým tělem. Na jaře pak můžete svými křivkami příjemně překvapit. Podzimní start je výbornou dobou pro pomalé a zdravé hubnutí. Nebudete trpět pocitem viny, když to nepůjde hladce.

Proto vaše cvičení může na podzim sestávat třeba z kondičního běhu či dlouhých procházek v kombinaci s nějakou indoor aktivitou přímo doma nebo ve fitness studiu, můžete si zajít i zaplavat do blízkého krytého bazénu.

Sport s přáteli vás dobře naladí i zahřeje

Uvidíte, že cesta, jak zhubnout, není tak složitá, jak se jeví. Zatímco v létě jsou všichni rozlítaní a snaží se být maximálně venku, na dovolené, teď na podzim nastává doba poklidných kamarádských setkání. Kamarádky spolu vyrazí na kruhový trénink, na lekci aerobiku, kamarádi zase do posilovny, na crossfit.

Nikomu se totiž nechce courat venku a pohybové aktivity s přáteli vaše vztahy ještě více utuží. Z pravidelné návštěvy sportovních lekcí se stává příjemný rituál, který vám zpříjemní den, i když je venku počasí, že by psa nevyhnal. Sejdete se s kamarády, proberete, co je nového a příjemně si protáhnete tělo.

Díky tomu získáte novou energii a zlepší se i vaše psychické naladění.

Opravdu potřebujete zhubnout? Vypočítejte si svůj Body Mass Index na naší nové BMI kalkulačce.

Vyzkoušejte červenou řepu i kořenovou zeleninu

Samozřejmě, že nesmíte zapomenout ani na pestrý jídelníček. Vyplatí se maximálně využít sezónních surovin. Výbornou podzimní plodinou je například červená řepa. Skvěle se hodí do redukčního jídelníčku. Má detoxikační účinky, je močopudná. Můžete ji jíst jako kompot, salát, šťávu, záleží na vás, která podoba vám nejlépe vyhovuje.

Kdo má potíže s výraznou chutí červené řepy, může ji kombinovat s další zeleninou, v salátu třeba se zelím, řepnou šťávu doplnit mrkvovou. Vhodná je také kořenová zelenina, tedy mrkev, petržel a celer. Zapomeňte ale na studené letní saláty, teď na podzim potřebujete zahřát. Vařte si husté zeleninové polévky, nebo jezte zeleninu zapečenou. Nejenom, že získáte vitamíny, vláknina ze zeleniny vás dobře zasytí.

Zelí i dýně pro vaše zdraví

Součástí podzimního jídelníčku může být také dýně. V kuchyni má tato plodina obrovský potenciál, protože se dá připravit na sladko i naslano. Je velmi chutná, a přitom dietní. Výborné je i zelí. Obsahuje velké množství vitamínu C. Jídelníček na hubnutí dobře doplní zelná polévka. Ne nadarmo ji naši předkové často jedli právě v podzimním a zimním období.

Zdravý a pestrý jídelníček by také neměl zapomínat na dostatek ovoce. Sázejte hlavně na podzimní ovoce. Dopřejte si hroznové víno, švestky a jablka. Často podceňovaná jablka jsou velmi dobrým zdrojem vitamínů a vlákniny. Vyplatí se mít jablko u sebe v kabelce či tašce, když vás nečekaně překvapí hlad. Jedno jablko denně vám s hubnutím rozhodně pomůže.

Typickou podzimní plodinou jsou také oříšky, doslova nabité nenasycenými mastnými kyselinami. Až vás přepadne mlsná, nesahejte po čokoládě nebo sušenkách, ale nasypte si místo nich mističku ořechů. Obsahují vitamíny B skupiny působící na nervovou soustavu a snáze vám pomohou překonat sychravé dny.

Snídejte polévky

Zařazujte do jídelníčku potraviny, které vás zahřejí a rozproudí metabolismus. Patří sem například koření jako

  • zázvor
  • skořice
  • chilli
  • fenykl nebo kari.

Dobrou službu vám udělají i bylinné čaje na podporu hubnutí jako pestrý čaj. Právě podzim je to nejlepší dobou, kdy si uděláte čaj do krásného hrnečku a zalezete si s ním ke kamnům. Hubnete a přitom jste doma v teple, to je přece super, ne?

O rozhýbání zlenivělého metabolismu se také dobře postarají polévky. Dopřejte si misku třeba už na snídani, dostanete do těla jak sacharidy, abyste měli dostatek energie, tak i vlákninu, která vás zasytí a v případě masových či luštěninových polévek i bílkoviny. 

Podzimní hubnutí má své pro, především se můžete po celou zimu těšit z průběžných výsledků a postupně si zvykat na nový zdravější životní styl.

06.09.2019

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam dál?

Novoroční výzva 2017

02.01.2017

Nový rok bývá časem nových začátků. Lidé si říkají, co všechno po Novém roce změní, jak budou žít jinak, zdravěji, lépe pracovat se svojí energií, více cvičit. Všechna tato předsevzetí jsou pěkná, důležité je ovšem vytrvat. Podstatné je nebýt ve svém snažení sám, být něčím motivován. V tom mnohdy pomůže společná výzva, která se pro vás stane cestou zlepšit svoje zdraví a tělesnou kondici. Pokračovat ve čtení

Cviky na boky anebo co dělat, když nechcete být jako hruška?

13.03.2020

Tak, jako je při shazování kilogramů důležité správné dodržování zdravého jídelníčku a pravidelný pohyb, jsou tyto činnosti nedílnou součástí i při hubnutí boků. Také vám ale prozradíme tipy, jak větší boky zakrýt vhodným oblečením. Pokračovat ve čtení

Cvičení doma: efektivní metody i bez chození do posilovny

18.09.2018

Do zdravého životního stylu mimo správný a pestrý jídelníček, rozhodně patří také pravidelný pohyb. Ne každý ale může docházet do sportovních center, kde by si dal řádně do těla. Proto vám přinášíme hned několik výhod, proč a jak si jednoduše zacvičit doma. Pokračovat ve čtení

Jídelníček na ideální hubnutí

20.08.2018

Ať se sebevíc snažíte, pořád ne a ne zhubnout? Chcete-li opravdu shodit, musíte tomuto cíli přizpůsobit svůj jídelníček.  Pokračovat ve čtení

30 denní výzva

29.06.2018

30 denní výzva představuje pro většinu lidí start do dlouho neoprášené sportovní kariéry. Představa, že budete plnit sérii cviků po dobu 30 dnů, a tak získáte svou vysněnou postavu je jistě velmi lákavá, ale ne vždy zcela naplněná. Většina portálů nebo cvičebních plánu totiž neobsahuje změnu jídelníčku, který je při redukci váhy taktéž velmi důležitý.  Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 224 480 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?