Vyhlašte válku hormonům a zhubněte i po padesátce

Jaké je hubnutí po padesátce? Spousta žen nejspíš odpoví, že velice obtížné. Ani muži na tom ale nejsou o mnoho lépe. Něžné pohlaví se potýká s obdobím menopauzy, které rozhodně není příjemné. Také chlapi mohou mít potíže, protože je prokázáno, že i oni prožívají období známé jako mužský přechod. Co se vlastně s lidským tělem v tomto období děje?

Ubývá testosteronu i estrogenu

Padesátka je významným jubileem, určitou hranicí, kdy člověku končí reprodukční období, tím máme na mysli především ženy. Ale i mužům ubývá testosteronu a nemusí být už pohlavně tak aktivní jako dříve. V organismu nastávají hormonální změny. Ženám klesá jejich pohlavní hormon estrogen, což má dalekosáhlé důsledky i na jejich zdraví včetně štíhlé linie. A přibírat mohou i muži, také vlivem změn, které se v jejich těle dějí.

Recept, jak zhubnout a udržet přiměřenou hmotnost je o poznání složitější, než dříve v mladším věku. Proč? Hormonální procesy způsobují, že se tuková tkáň shromažďuje tam, kde jste ji ještě před pár lety neměli.

Klesá také obsah kolagenu v pokožce. Kůže ztrácí mladistvý vzhled, pružnost, ohebnost. U žen může docházet k tomu, že přiberou a přitom jí stejné množství potravy jako předtím. Nijak nezvyšují svůj kalorický příjem. To je daň z hormonálních změn.

Lidé obou pohlaví také ztrácí vitalitu. Mají méně chuti k pohybu než dříve, jsou raději v klidu, odpočívají. I snížení pohybové aktivity potom samozřejmě má vliv na usazování tuku na břiše, zadečku, bocích. Dobrou zprávou je ovšem to, že se nemusíte nečinně poddat osudu a čekat, co bude. Zdravé hubnutí funguje i po padesátce a s trochou odvahy, trpělivosti, vůle se dají nadbytečné kilogramy zvládnout.

Opravdu potřebujete zhubnout? Spočítejte si svůj Body Mass Index na naší nové BMI kalkulačce.

Cvičte klidně dvakrát týdně

Rozhodně se pravidelně hýbejte. Pokud jste se věnovali nějakému sportu a zdraví vám dovoluje v tom pokračovat, rozhodně tyto aktivity neopouštějte. Jestliže se nehýbete nebo velmi málo, pak vězte, že nikdy není pozdě začít. Stojí za to také svůj zdravotní stav zkonzultovat s lékařem. Na základě výsledků prohlídky vám může doporučit, které aktivity jsou pro vás vhodné a které nikoli.

Netrpíte-li žádnými zdravotními obtížemi, klidně si dopřejte pohyb dvakrát týdně. V prvním případě zařaďte aktivitu zaměřenou na spalování, třeba plavání, jízdu na kole, rychlou chůzi. Ve druhém byste se měli naopak věnovat budování svalové hmoty. Myslete na to, že jak tělo stárne, svaloviny ubývá, a proto se snažte tempo ubývání zastavit či alespoň zmírnit. Můžete navštěvovat posilovnu, poradit se s trenérem. Hodí se třeba i cvičení zaměřené na bolesti zad. Výborná je v tomto ohledu jóga nebo třeba pilates.

Vnímejte signály těla

Jakmile si osvojíte nový režim s dostatkem pohybu, který vám bude vyhovovat, uvidíte, že postupně budete nabývat i ztracené energie. Velice důležitý je po padesátce pohyb u lidí se sedavým zaměstnáním. Ti, kteří celý život pracovali v kanceláři, nebo třeba jako řidiči, většinou trpí bolestmi zad. Vhodně zaměřené cvičení ale může bolestí i úplně zbavit, nebo je minimálně zmírnit.

Velmi užitečné mohou být rady osobního trenéra, cvičení sestavené přímo na míru. Bez konzultace s odborníky se rozhodně do ničeho nežeňte. Jste ve věku, kdy vám už tělo určité věci nepromíjí, jako když vám bylo dvacet let. Musíte proto věnovat pozornost signálům, které k vám tělo vysílá, například formou bolesti. Ukazuje vám, jak důležitý je odpočinek a relaxace.

Vyvážená strava vám přinese energii

V tomto období je také velice důležitý pestrý jídelníček. Metabolismus se zpomaluje. To znamená, že klesá i bazální spotřeba energie. Právě proto se může stát zejména ženám, že když budou jíst stejné množství jídla jako dosud, přiberou. Jejich energetická spotřeba poklesla. Tím pádem je třeba omezit množství potravy, jinak se nespotřebovaná energie bude v těle ukládat ve formě tuku.

Uvádí se, že pokles energetické spotřeby může být až o celou třetinu objemu potravy, ale jde samozřejmě o individuální záležitost. U někoho může být pokles větší, u někoho menší. Budete-li ale dodržovat vyváženou stravu a lehce omezíte množství, získáte dostatek energie. Vyvarujte se také prohřešků proti zdravé výživě, může to mít nepříjemné i zdravotní následky, a to i tehdy, že pravidla zdravé výživy porušíte třeba nechtěně a nevědomě. Nezapomeňte na to, že teď už vám tělo mladistvé výstřelky tolerovat nebude.

Vnitřní výživa je lepší, než drahé krémy

Vyplatí se nahradit kaloricky hodně vydatné potraviny lehčími variantami. Je dobré vsadit na kvalitní a výživná jídla, stačí jich potom konzumovat menší množství a efekt je stejné. Jednoznačné pravidlo zní: Nikdy nehladovět. Nepodceňujte také pitný režim. Pomůže vám rozhýbat metabolismus, udrží vláčnou pleť.

Pamatujte na to, že je lepší dopřát tělu kvalitní výživu, než si kupovat drahé kosmetické krémy a zachraňovat s nimi nedostatky. Výborné je zařadit do stravy oleje jako olivový nebo konopný. Hodně pomohou i ořechy. Vyhýbejte se jednoduchým cukrům. Nejenom, že se po nich tloustne, budete také unavenější. Jestliže si nedokážete občas odepřít alkohol, alespoň se vyhýbejte ostřejším nápojům a pijte vinný střik, který je lehký a nepříliš kalorický.

Nezapomínejte na dostatek bílkovin. Pomohou vám regenerovat tkáně a dobře zasytí. Potřebujete také pravidelně doplňovat zásoby nejenom vitamínů, ale i minerálů, které povzbuzují enzymatické procesy v těle a rozproudí zlenivělý metabolismus. Zdrojem minerálů je listová zelenina, semínka, luštěniny, ovesné vločky.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.