Jak si pomoct od bolestí zubů z pohodlí domova

Bolest zubů znají všichni z nás. Nejedná se o nic příjemného. Ne vždy ale můžeme hned k zubaři. Jak si od krušných chvílí ulevit doma?

Možné příčiny bolestí zubů

Důvodem vzniku bolesti zubů jsou často:

 • zubní kaz a zánět zubního nervu (vzniká v důsledku zanedbaného zubního kazu)
 • tzv. mrtvé zuby u kterých nebyly dostatečně nebo vůbec ošetřeny kanálky (endodontické ošetření)
 • zánět dásní
 • vypadlé výplně
 • prořezávající se zuby  (zuby moudrosti)
 • obnažené zubní krčky

Vyměňte zubní pastu a kartáček

Když pocítíte, že vám ustupují dásně a zuby citlivě reagují na změny teploty, je nutné neprodleně začít používat ultra měkký kartáček. Měkké štětiny chrání dásně a zastaví další obnažování zubů. Stejně tak je dobré vsadit na zubní pasty určené speciálně pro citlivé zuby. Ty poskytují úlevu od bolesti, která trápí při střídání studeného a teplého jídla. Správná péče je vždy základ, proto je nutné si pečlivě čistit zuby a na věcech pro dentální hygienu nešetřit.

Rychlá pomoc od bolesti

Bolesti zubů bývají způsobeny podrážděním nebo zánětem zubní dřeně. Dřeň má hned několik nervových zakončení, které jsou extrémně hodně citlivé. Existuje nespočet důvodů podráždění nebo zánětu dřeně. Jestliže trpíte bolestí zubu, nejlepší věc, jakou pro sebe můžete udělat je neprodlená návštěva zubaře. Pro případ, že by mohl být problém závažnější. Vyzkoušet můžete také  některou z přírodních kúr, které mohou pomoci se dočasně zbavit bolesti.

Led

Kostky ledu dokáží odstranit bolest zubu umrtvením nervových zakončení. Zabalte pár kostek ledu do látky. Přiložte látku na část líce, která je při bolestivém zubu a nechte ji přiloženou několik minut. Jestliže ale máte nekryté nervy, kontakt s chladem může vést k větší bolesti.

Teplá slaná voda

Bolest můžete zmírnit pomocí teplé slané vody. Do sklenice vody přidejte půl čajové lžičky soli a vypláchněte si tímto roztokem ústa. Ten by měl zredukovat otok a zánět. Také bojuje proti bakterii, která infekci zapříčinila.

Cibule

Dezinfekční vlastnosti, které má cibule, mohou omezit bolest zubu. Cibule odstraní bolest zničením mikrobů, které způsobují infekci. Pokud si všimnete příznaků bolesti zubů poprvé, žvýkejte několik minut cibuli na odstranění bolesti.

Hřebíček

Hřebíček má antioxidační, protizánětlivé, anestetické a antibakteriální vlastnosti, které Vám pomohou zbavit se bolesti zubu a bojovat proti infekci.

Česnek

Pomocí česneku si můžete velmi rychle ulevit od bolesti zubu. Česnek je skvělé antibiotikum a má blahodárné léčivé vlastnosti, které dělají česnek tak ideálním na zbavení bolesti. Připravte si směs ze stroužků česneku, nebo prášku se solí. Pro ulevení od bolesti naneste směs přímo na bolestivou oblast. Pokud chcete, také můžete žvýkat 1-2 stroužky česneku, což také odstraňuje bolest. Metoda se doporučuje opakovat po dobu několika dní.

Extrakt z vanilky

Extrakt z vanilky patří mezi oblíbené domácí léčiva proti bolesti zubů, protože dokáže umrtvit bolest. Vanilka má také uklidňující účinky. Vezměte si vatový tampon a ponořte jej do extraktu z vanilky. Přiložte tampon na konkrétní zub. Proceduru opakujte párkrát za den, dokud se nezbavíte bolesti. Místo vanilkového extraktu je možné použít extrakt z máty peprné, mandlí nebo citronu.

Peroxid vodíku

Jednu lžíci tříprocentního lékařského peroxidu vodíku držte 10 minut v ústech a poté vyplivněte. Takto opakujte alespoň 3x denně. Výplach nejenže výrazně mírní bolest, ale také zabije nežádoucí bakterie, které se usazují v ústech (například na zubech ve formě zubního plaku). Tříprocentní peroxid je roztok a v neředěném stavu je určen k přímé aplikaci i do úst. V dané koncentraci má dezinfekční a antiseptické účinky. Používat by se měl jen ten zakoupený v lékárně spolu s příbalovým letákem. Po každém použití je nutné roztok vyplivnout a vypláchnout ústa vodou. Roztok nikdy nepolykejte!

Další tipy na využití peroxidu v ústní hygieně

 • Zubní pasta: smíchejte 1 lžičku jedlé sody s pár kapkami tříprocentního peroxidu do konzistence pasty.
 • Dezinfekce: kartáček na zuby občas namočte do 3% peroxidu.
 • Bělení zubů: samotné výplachy 3% peroxidem působí na zuby jako bělidlo. Použijte v poměru 3 lžíce peroxidu na sklenici vody. Ušetříte tak za drahé metody bělení zubů.

28.02.2018

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

 • Sestavený od nutriční poradkyně
 • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
 • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

ALENA D.

nerozleptá peroxid zubní sklovinu?

Odpovědět

 

Kam dál?

Cviky na krční páteř: Jak si efektivně pomoci od bolesti

06.11.2018

Časté sezení u počítače, jednostranná zátěž a nedostatek pohybu to jsou faktory, které mají na naši krční páteř neblahý vliv. Úlevu od bolesti a napětí přinesou jednoduché a účinné cviky. Pokračovat ve čtení

Přírodní zubní pasty a jejich domácí výroba

28.02.2018

Běžné zubní pasty, které jsou k dostání v obchodních řetězcích bývají obvykle až toxické. Naštěstí se většině z těchto toxických složek můžete vyhnout při používání pasty přírodní. Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 218 553 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?