Slzovka recepty a zkušenosti

Slzovka obecná, známá také pod označením Jobovy slzy, je obilninou hojně využívanou zejména v asijské kuchyni. V České republice a obecně v celé Evropě její využití není příliš časté, nejčastěji tedy slzovku najdeme v typických asijských pokrmech. Jaké konkrétní slzovka recepty je možné připravit a jaká je detailnější charakteristika slzovky obecné?

Co je to slzovka obecná

Jméno slzovka obecná se vztahuje k obilnině s exotickými kořeny, která se pěstuje a zpracovává zejména v Asii. Tato jednoletá rostlina se používá zejména při přípravě polévek nebo se servíruje jako příloha, obdobně jako u nás kuskus. Na rozdíl od běžného kuskusu jsou však Jobovy slzy bezlepkové, a tak se hodí i pro alergiky na lepek. Rostlinka svým vzhledem připomíná mix bambusu s trávou a její průměrná výška se pohybuje kolem dvou metrů. Zralé jsou plody slzovky obecné zhruba čtyři až pět měsíců po vysetí. Nejlépe se slzovce daří v tropickém a subtropickém pásmu, a to v téměř každém druhu zeminy.

Slzovka příprava

Například v Indii je příprava slzovky podobná naší klasické pšenici. Ze slzovky obecné zde totiž místní obyvatelé vytvářejí mouku. Naopak v Číně se Jobovy slzy nejčastěji přidávají do polévek. Tam, kam my přidáváme kroupy, by v Číně přidali slzovku. Zkuste tak například recept na uzenou polévku s kroupami ozvláštnit výměnou krup za slzovku. Obecně patří recepty na uzenou polévku s kroupami mezi jedny z nejoblíbenějších, a tak proč jej nevyzkoušet i v originální variantě. Další příprava slzovky je na sladko, kdy se společně s cukrem opraží a chutná tak podobně jako pražené burské oříšky. Výjimku v slzovka receptech netvoří ani kávová náhražka anebo slzovka čaj.

Slzovka recepty

Zkuste ve své kuchyni připravit něco nevšedního, jako jsou slzovka recepty, které zahrnují salát, polévku anebo také slzovka čaj. Jak vypadá detailní postup zmíněných slzovka receptů?

1

Slzovka čaj

Chcete-li si například během jarní detoxikace pročistit organismus, kromě dobře známého kopřivového čaje je možné vyzkoušet i slzovka čaj, který má stejně tak silné detoxikační účinky. Nejvíce doporučovaný je právě v období jarní detoxikace, kdy unavenému tělu po táhlých zimních měsících pomáháme se znovunabytím energie. Mimo jiné slzovka čaj pozitivně působí i na vzhled pleti, a tak si jej přidejte na svoji beauty rutinu v docílení krásné a zdravé pleti. V neposlední řadě je slzovka čaj vhodný při střevních potížích, bolestech svalů nebo při léčbě akné. A navíc slzovka čaj obsahuje rutin, který mimo jiné posiluje zdraví mozku.

Postup:

Jednu lžíci slzovky obecné opražte na pánvi, a to bez přidání oleje. Opraženou ji zhruba 15 minut povařte ve vodě a následně sceďte. Poté je výluh připravený k podávání.

Upozornění! Slzovka čaj by neměly užívat děti ani těhotné ženy.

2

Melounová polévka se slzovkou

Pokud patříte k milovníkům asijské kuchyně, mohl by vás zaujmout recept na melounovou polévku, do které se mimo jiné přidávají vepřová žebra a slzovka.

Ingredience:

 • 227 g zimního melounu
 • 227 g vepřových žeber
 • 30 g slzovky
 • 1 nakrájená jarní cibulka
 • kousek zázvoru
 • 1 lžička vína Shao xing (k dostání v asijských obchodech)
 • 600 ml vody
 • sůl a čerstvě mletý bílý pepř

Postup:

Zimní meloun oloupejte a odstraňte dřeň i semínka. Dužinu nakrájejte na malé obdélníkové kousky a slupku vložte do sáčku s kořením.

Nařízněte žebra skrz maso mezi každou žebrovou kostí a vytvořte tak malé kousky. Blanšírujte je ve vroucí vodě po dobu 2 minut. Sceďte v cedníku a propláchněte pod studenou vodou, abyste odstranili případné usazeniny.

Do polévkového hrnce přidejte Jobovy slzy, vepřová žebírka, kůru zimního melounu, jarní cibulku, zázvor, víno a vodu. Přiveďte k varu a poté snižte na mírný oheň. Přikryjte a vařte, čas od času odstraňte povrchovou nečistotu, dokud vepřová žebra nezměknou a zrna nebudou kyprá, trvá to asi 45 minut.

Následně přidejte zimní meloun a dále vařte, dokud meloun nezměkne, tedy asi 10 minut. Vyhoďte kůru, jarní cibulku a zázvor. Dochuťte polévku solí s pepřem. Podávejte horké nebo při pokojové teplotě a těsně před podáváním ozdobte polévku zelenou částí jarní cibulky.

3

Slzovkový salát

Hojně připravovaný je slzovkový salát opět na území Asie, nicméně připravit si jej není náročné ani v našich podmínkách. Co k němu budete potřebovat?

Ingredience:

 • 1 šálek nevařených zrn slzovky
 • 2 plátky slaniny nakrájené nadrobno
 • 2 lžíce jablečného octa
 • 1 lžíce olivového oleje
 • 2 lžičky medu
 • 1/2 lžičky košer soli
 • 1/2 lžičky černého pepře
 • 1/4 lžičky suché hořčice
 • 1 1/2 šálku tence nastrouhané oloupané zlaté řepy
 • 1 šálek najemno nastrouhané růžičkové kapusty
 • 1/2 šálku nastrouhaného sladkého jablka
 • 1/4 šálku nastrouhané červené cibule

Postup:

Umístěte Jobovy slzy do středního hrnce a přidejte studenou vodu. Jakmile vodu přivedete k varu, snižte teplo na středně nízké. Vařte 45 minut nebo dokud zrna nezměknou. Změklou slzovku vložte do velké mísy.

Slaninu opečte na střední pánvi dokřupava. Vmíchejte ocet, olej, med, sůl, pepř a hořčici. Vše zahřívejte, dokud se ingredience nesmíchají. Do teplých uvařených Jobových slz vmíchejte směs slaniny. Jemně vmíchejte i zbývající ingredience. Před podáváním nechte salát 5 minut odstát.

Slzovka: kde koupit?

Slzovku je možné zakoupit ve vybraných lékárnách, prodejnách zdravé výživy anebo v asijských obchodech. Stejně tak se Jobovy slzy prodávají na e-shopu Grizli, obdobně jako jiné zdravé přísady do kuchyně. Slzovku v receptech skvěle doplní Slimpasta, tedy nízkokalorický dresink, v němž se nenachází cukr. Nejchutnější kombo zmíněné dvě suroviny vytvoří při tvorbě salátů. Balení slzovky vypadá velmi podobně jako u jiných obilovin. Hledejte ji proto v této sekci.

Slzovka zkušenosti

Podle konzumentů je konzumace slzovky schopná snižovat škodlivý cholesterol, a tak jdou cholesterolová dieta se slzovkou ruku v ruce. Cholesterolovou dietu si navíc můžete naordinovat i preventivně, chcete-li předejít zejména mozkovým onemocněním. Zejména ženy ocení fakt, že se Jobovy slzy pozitivně projevují i na vlasech. Udržují je pružné, lesklé a ještě navíc oddalují stárnutí. Pokud do své vlasové rutiny kromě slzovky přidáte i domácí masky na vlasy, budete určitě překvapeni skvělými výsledky. Co se týká chuti, tak je velmi podobná kroupám, které je tak schopná v několika receptech zcela nahradit. A jak slzovku připravit? To vám obvykle poradí přímo obaly, v nichž slzovku zakoupíte.

  Získejte ZDARMA jídelníček na míru vašim potřebám a exkluzivní SLEVY od našich partnerů!

  © COPYRIGHT 2023 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.