Superpotraviny nám pomáhají vyladit životosprávu

V posledních letech si některé potraviny nebo doplňky stravy vysloužily označení superpotraviny. Jde o takové potraviny, v nichž najdete spoustu vitamínů, minerálních a stopových prvků, enzymů, aminokyselin, antioxidantů, ale i vlákniny. 

Z výživového hlediska jde o velice hodnotné potraviny, které celkově prospívají našemu zdraví. Jaké suroviny spadají do kategorie superpotraviny a co prospěšného lze od nich očekávat?

Semínka plná omega-3 mastných kyselin

Příroda některým rostlinám nadělila nehostinné podmínky, a tudíž se i malá semínka naučila zadržovat v sobě maximum výživných látek, aby mohla přežít. Takovým příkladem superpotraviny jsou chia semínka. Semena rostliny Salvia hispanica v sobě mají velké množství omega-3 mastných kyselin. Jde o esenciální kyseliny, které si lidské tělo neumí samo vytvořit, a proto je potřebuje získat stravou.

Kromě toho je ale chia doslova nabitá i mnoha dalšími látkami. V semínkách najdete hodně vlákniny, bílkovin, ale i mangan, sodík, fosfor, vápník, draslík, železo, kobalt, síru a k tomu ještě notnou dávku vitamínů A, C, E a skupiny B.

Hodně omega-3 mastných kyselin ovšem obsahuje i lněné semínko, které je pro nás dostupnější.

Přírodní regulátor cukrů a tuků v krvi

Skvělou exotickou superpotravinou se staly goji, neboli kustovnice čínská a její plody. Vzhledem ke svému červenému zbarvení obsahují velké množství betakarotenu, dále vitamínů B1 a B2 a C.

Kromě toho se zde vyskytuje například kyselina linolová, betasitosterol, polysacharidy a také betain. Posledně zmiňovaná látka má velmi příznivé účinky na játra a dokáže regenerovat jejich buňky. Goji umí také regulovat hladinu krevního cukru a tuků v krvi.

Zázračný a univerzální kokosový olej

Pokud jste ještě ve své kuchyni nevyzkoušeli kokosový olej, je nejvyšší čas to udělat. Dal by se přirovnat k zázračné tekutině, navíc kokosový olej a jeho použití je široké. Nepřepaluje se při vysokých teplotách, a proto se hodí k pečení či smažení.

Díky příjemné vůni a chuti je výborný i ve studené kuchyni do pomazánek a krémů, na zálivky salátů.

Je zdatným pomocníkem při hubnutí. Redukuje břišní tuk, účinně reguluje hladinu krevního cukru při cukrovce. Zrychluje metabolismus, podporuje produkci hormonů štítné žlázy. Podporuje i imunitu, protože dokáže ničit bakterie způsobující zubní kaz a nejenom ty.

Jako antioxidant chrání pleť před UV zářením a jeho negativními vlivy. Stává se součástí i různých kosmetických přípravků, kde dobře působí na pleť. A v neposlední dobře podle výzkumů jeho pravidelná konzumace snižuje výskyt rakoviny.

Účinná podpora hubnutí

Mezi nutričně velmi hodnotné potraviny patří samozřejmě i nápoje. Běžně dostupný je zelený čaj. Jeho antioxidační schopnosti jsou všeobecně známé. Dokáže očistit tělo od škodlivin, povzbuzuje psychiku, je skvělým doplňkem zdravé stravy při hubnutí. Snižuje hladinu cukru i tuku v krvi. V boji s rakovinou dokáže účinně pomoci, podporuje imunitu.

Chcete-li získat maximum účinných látek ze zeleného čaje, neměl by ovšem vaší pozornosti ujít čaj matcha. Dokonce se uvádí, že jeden jeho šálek z nutričního pohledu nahradí 10 šálků klasického zeleného čaje.

Významní bojovníci proti rakovině

Proč jsou superpotraviny tak přínosné? V dnešní době žijeme ve stálém stresu, zanedbáváme mnohdy zdravou výživu a pohyb. Tělu se tak nedostává některých nezbytných látek, je oslabené, má nízkou imunitu.

Pomocí superpotravin je možné doplnit látky, které nám scházejí. Obsahují například antioxidanty, látky, které dokážou účinně bojovat s volnými radikály v těle. Produktem života plného stresu a nesprávné výživy se stává právě velké množství volných radikálů, které může vést až k rakovinnému bujení.

Superpotraviny se tak stávají našimi kamarády v boji s civilizačními chorobami a následky stresu, kromě toho i aktivně podporují správnou výživu a tudíž i hubnutí.

Nepodceňuje ani obyčejné jablko

Na závěr musíme upozornit, že náš výčet superpotravin je pouze omezený. Vybrali jsme jenom několik nejznámějších. Ve skutečnosti je jich daleko více.

Řadí se mezi ně i guarana, plody rostliny paulínie opojné s velkým obsahem kofeinu, dále karobový prášek z dřeviny Ceratonie Siliqua s velkým obsahem bílkovin, minerálů i vitamínů, ale třeba i Nopal, prášek ze sušených kaktusových fíků, který příznivě působí vstřebávání tuků a cukrů.

A samozřejmě nemusíte pro superpotraviny chodit daleko, stačí se podívat, jaké hodnotné ovoce roste přímo u nás. Zkuste si zjistit, kolik výživných látek obsahuje i obyčejné jablko. Možná budete překvapeni.

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam dál?

3x medvědí česnek: Ochutnejte v pokrmech přírodní antibiotikum

V posledních letech stoupá obliba medvědího česneku. Už dříve jsme tuto rostlinu znali a dnes ji znova objevujeme. Příjemně oživí náš jídelníček a jako přidanou hodnotu nabídne vitamíny a řadu léčitelských schopností. Jaro je ideální dobou, kdy jeho působení na lidský organismus vyzkoušet. Pokračovat ve čtení

Snadné hubnutí s chia semínky

Chia semínka obsahují hodně živin a současně velmi málo kalorií. Ne nadarmo se jim také říká superpotravina. Znáte veškeré výhody a účinky tohoto hubnoucího zázraku? Pokračovat ve čtení

Luštěniny: Proč je zařadit do jídelníčku a jak správně připravovat?

Za života našich babiček a prababiček byly nedílnou téměř každodenní součástí jídelníčku luštěniny. Šlo o levné, a přitom velice výživné jídlo. Bohužel se zvyšující se spotřebou masa jsme na luštěniny hodně zapomněli. Je to škoda, protože jsou jídlem výživově hodnotným, které se stále ještě dá pořídit s minimálními náklady. Pokračovat ve čtení

Chci jídelníček ZDARMA

2 204 525 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?