Superpotraviny nám pomáhají vyladit životosprávu

V posledních letech si některé potraviny nebo doplňky stravy vysloužily označení superpotraviny. Jde o takové potraviny, v nichž najdete spoustu vitamínů, minerálních a stopových prvků, enzymů, aminokyselin, antioxidantů, ale i vlákniny. 

Z výživového hlediska jde o velice hodnotné potraviny, které celkově prospívají našemu zdraví. Jaké suroviny spadají do kategorie superpotraviny a co prospěšného lze od nich očekávat?

Semínka plná omega-3 mastných kyselin

Příroda některým rostlinám nadělila nehostinné podmínky, a tudíž se i malá semínka naučila zadržovat v sobě maximum výživných látek, aby mohla přežít. Takovým příkladem superpotraviny jsou chia semínka. Semena rostliny Salvia hispanica v sobě mají velké množství omega-3 mastných kyselin. Jde o esenciální kyseliny, které si lidské tělo neumí samo vytvořit, a proto je potřebuje získat stravou.

Kromě toho je ale chia doslova nabitá i mnoha dalšími látkami. V semínkách najdete hodně vlákniny, bílkovin, ale i mangan, sodík, fosfor, vápník, draslík, železo, kobalt, síru a k tomu ještě notnou dávku vitamínů A, C, E a skupiny B.

Hodně omega-3 mastných kyselin ovšem obsahuje i lněné semínko, které je pro nás dostupnější.

Přírodní regulátor cukrů a tuků v krvi

Skvělou exotickou superpotravinou se staly goji, neboli kustovnice čínská a její plody. Vzhledem ke svému červenému zbarvení obsahují velké množství betakarotenu, dále vitamínů B1 a B2 a C.

Kromě toho se zde vyskytuje například kyselina linolová, betasitosterol, polysacharidy a také betain. Posledně zmiňovaná látka má velmi příznivé účinky na játra a dokáže regenerovat jejich buňky. Goji umí také regulovat hladinu krevního cukru a tuků v krvi.

Zázračný a univerzální kokosový olej

Pokud jste ještě ve své kuchyni nevyzkoušeli kokosový olej, je nejvyšší čas to udělat. Dal by se přirovnat k zázračné tekutině, navíc kokosový olej a jeho použití je široké. Nepřepaluje se při vysokých teplotách, a proto se hodí k pečení či smažení.

Díky příjemné vůni a chuti je výborný i ve studené kuchyni do pomazánek a krémů, na zálivky salátů.

Je zdatným pomocníkem při hubnutí. Redukuje břišní tuk, účinně reguluje hladinu krevního cukru při cukrovce. Zrychluje metabolismus, podporuje produkci hormonů štítné žlázy. Podporuje i imunitu, protože dokáže ničit bakterie způsobující zubní kaz a nejenom ty.

Jako antioxidant chrání pleť před UV zářením a jeho negativními vlivy. Stává se součástí i různých kosmetických přípravků, kde dobře působí na pleť. A v neposlední dobře podle výzkumů jeho pravidelná konzumace snižuje výskyt rakoviny.

Účinná podpora hubnutí

Mezi nutričně velmi hodnotné potraviny patří samozřejmě i nápoje. Běžně dostupný je zelený čaj. Jeho antioxidační schopnosti jsou všeobecně známé. Dokáže očistit tělo od škodlivin, povzbuzuje psychiku, je skvělým doplňkem zdravé stravy při hubnutí. Snižuje hladinu cukru i tuku v krvi. V boji s rakovinou dokáže účinně pomoci, podporuje imunitu.

Chcete-li získat maximum účinných látek ze zeleného čaje, neměl by ovšem vaší pozornosti ujít čaj matcha. Dokonce se uvádí, že jeden jeho šálek z nutričního pohledu nahradí 10 šálků klasického zeleného čaje.

Významní bojovníci proti rakovině

Proč jsou superpotraviny tak přínosné? V dnešní době žijeme ve stálém stresu, zanedbáváme mnohdy zdravou výživu a pohyb. Tělu se tak nedostává některých nezbytných látek, je oslabené, má nízkou imunitu.

Pomocí superpotravin je možné doplnit látky, které nám scházejí. Obsahují například antioxidanty, látky, které dokážou účinně bojovat s volnými radikály v těle. Produktem života plného stresu a nesprávné výživy se stává právě velké množství volných radikálů, které může vést až k rakovinnému bujení.

Superpotraviny se tak stávají našimi kamarády v boji s civilizačními chorobami a následky stresu, kromě toho i aktivně podporují správnou výživu a tudíž i hubnutí.

Nepodceňuje ani obyčejné jablko

Na závěr musíme upozornit, že náš výčet superpotravin je pouze omezený. Vybrali jsme jenom několik nejznámějších. Ve skutečnosti je jich daleko více.

Řadí se mezi ně i guarana, plody rostliny paulínie opojné s velkým obsahem kofeinu, dále karobový prášek z dřeviny Ceratonie Siliqua s velkým obsahem bílkovin, minerálů i vitamínů, ale třeba i Nopal, prášek ze sušených kaktusových fíků, který příznivě působí vstřebávání tuků a cukrů.

A samozřejmě nemusíte pro superpotraviny chodit daleko, stačí se podívat, jaké hodnotné ovoce roste přímo u nás. Zkuste si zjistit, kolik výživných látek obsahuje i obyčejné jablko. Možná budete překvapeni.

15.02.2016

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam dál?

Jaké potraviny vám dodají energii?

31.03.2020

Chybí vám často potřebná šťáva do života a cítíte se unaveni, ačkoliv dostatečně spíte? Příčinou mohou být některé potraviny nebo nápoje, které do svého těla dostáváte či naopak kterých máte nedostatek. Poradíme vám tedy, co konzumovat, abyste měli dostatek energie. Pokračovat ve čtení

Jaký jídelníček je vhodný pro zdravý životní styl?

10.09.2018

Při zdravé životosprávě není potřeba mnoho volného času na zdlouhavé vyvařování, ani velké finanční rezervy na nákup potravin, jak si mnozí lidé mohou myslet. Je to pouze o uvědomění si jednoduchých zásad zdravého životního stylu. A my vám teď rádi ukážeme, jaké to jsou. Pokračovat ve čtení

Potraviny a jejich glykemický index

27.08.2018

Možná jste už od výživových odborníků slyšeli, že byste měli do svého jídelníčku zařadit potraviny s nízkým glykemickým indexem, protože jsou zdravější. Málokdo ale přesně ví, co si vlastně má pod pojmem glykemický index potravin vlastně představit. Proto tento pojem vysvětlíme a popíšeme vám, k čemu je dobré jeho hodnoty znát a řídit se jimi při sestavování jídelníčku. Pokračovat ve čtení

3x medvědí česnek: Ochutnejte v pokrmech přírodní antibiotikum

16.07.2018

V posledních letech stoupá obliba medvědího česneku. Už dříve jsme tuto rostlinu znali a dnes ji znova objevujeme. Příjemně oživí náš jídelníček a jako přidanou hodnotu nabídne vitamíny a řadu léčitelských schopností. Jaro je ideální dobou, kdy jeho působení na lidský organismus vyzkoušet. Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 201 256 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?