Goji: Plody kustovnice čínské pomáhají i při hubnutí

Goji se říká plodům rostliny kustovnice čínské, která se už dlouhá staletí pěstuje po celé Číně, ale také v oblastech Himalájí v dnešním Nepálu a Tibetu. 

Kvůli svým velmi příznivým účinkům na lidské zdraví se považuje za skutečné zlato v oblasti lékařství a především čínské medicíny. Má velice široké užití a nezanedbatelným pomocníkem se stává i v oblasti hubnutí.

Bobule podobné šípkům

Červené plody goji zřejmě Středoevropanům budou připomínat šípky. Svádí k tomu jejich barva i tvar. Ovšem pokud plody usušíte, a v této podobě se s nimi setkáte nejčastěji, budou připomínat spíše rozinky. Kustovnice čínská je mezi odborníky známá pod svým latinským názvem Lycium chinese a nebo pod už zmiňovaným goji.

Chuť goji je příjemná a spíše sladká nebo sladkokyselá. Číňané ji už dlouho považují za samozřejmou součást svého jídelníčku. Snaží se maximálně využít jejího příznivého působení na organismus. Bobule goji se z Číny rozšířily i do zbytku světa.

Všestranné účinky na lidský organismus

V čem goji pomáhá lidskému zdraví? Především dokáže účinně podporovat imunitu organismu, pomáhá snižovat krevní tlak a díky bobulím se zlepšuje krvetvorba. Pozitivně působí také na léčbu astmatu. Zajišťuje regeneraci organismu v případě, že konzumuje příliš velké množství alkoholických nápojů. Má dobrý vliv dokonce i na kožní potíže v podobě lupénky. Zlepšuje také ostrost zraku, snižuje únavu a podráždění očí. Velmi podstatné je i to, že pomáhá ledvinám a játrům, zprůchodňuje je. Užitečná je i při cukrovce nebo bolestech. Zároveň dokáže zpomalovat procesy spojené se stárnutí a mnohdy proto bývá označována jako superpotravina a rostlina mládí.

Bohatý zdroj vitamínů i minerálů

Jaké látky goji vlastně obsahuje? Jak už napovídá červená barva bobulí, nachází se v nich velké množství betakarotenu, z čehož vyplývá zmiňované působení na lidský zrak a pokožku a její choroby. Dále je zde velké množství vitamínu C (uvádí se, že dokonce pětiset násobek v porovnání s pomeranči), které dokáže účinně posilovat obranyschopnost lidského organismu a imunitní systém.

Nezanedbatelné jsou vitamíny A, B1 a B2 a E, polysacharidy a také aminokyseliny. Z této skupiny v plodech najdeme i esenciální aminokyseliny, které si lidské tělo nedokáže samo vyrobit, a proto je potřebuje dodávat zvenčí. Poskytuje tělu i řadu nezbytných minerálů, mezi které patří zinek, selen i železo, vápník, fosfor.

Správné užívání a dávkování

Pokud se rozhodnete bobule a jejich účinky vyzkoušet, musíte si nejprve přesně ujasnit, jak správně užívat goji. Neexistuje žádné vědecky naprosto exaktně stanovené dávkování této plodiny. Vždy ale berte v úvahu, že jde o doplněk stravy pro zlepšení zdravotního stavu, nikoli náhradu stravy a tomuto faktu přizpůsobte množství bobulí.

Goji můžete jíst v podobě čistého nebo také sušeného ovoce. Zároveň je ale v nabídce i šťáva z goji, nebo také prášek či kapsle. Záleží na tom, jaká forma vám bude nejlépe vyhovovat. Říká se, že pro děti do věku přibližně deseti let stačí pokrýt denní potřebu vitamínů a minerálů hrst goji. Pro starší děti a dospělé se obvykle doporučuje asi 30 bobulí denně.

U nás bez potíží v obchodech se zdravou výživou sušené plody goji zakoupíte. Pokud byste měli zájem o čerstvé plody, nezbývá, než si vlastními silami rostlinu vypěstovat.

Goji dokáže shazovat kilogramy

Goji a hubnutí spolu souvisí. Proč ji používat při dietách? Její složení je nutričně dobře vyvážené, proto se hodí i při různých metabolických poruchách. Obsahuje hodně vlákniny, až 21 %, díky tomu dojde k zasycení. Nebudete proto trpět hladem. Žaludek po snězení goji bobulí vyšle mozku signál, že už má dost a po delší dobu nepotřebuje žádnou potravu.

V neposlední řadě má goji vliv na stres. Pomáhá zlepšit obranu organismu proti němu a tím pádem se dostáváte i do větší duševní pohody. V takové náladě se také mnohem lépe hubne. Je totiž všeobecně známo, že stres je nepřítelem snahy o shazování kilogramů.

Hubnutí s goji je zdravé, protože vaše tělo dostává všechny potřebné látky pro svůj rozvoj. Úpravou metabolismu, ke které goji přispívá, dochází ke zlepšení spalování. Díky změně životního stylu a zařazení plodů kustovnice do jídelníčku, se vám podaří snižovat tukové zásoby, aniž by vaše tělo nutričně strádalo. Výhodou goji je i skutečnost, že má nízký glykemický index a tudíž utlumuje hlad a chuť na jídlo.

Má goji nějaké vedlejší účinky?

Závažnější komplikace při konzumaci goji nebyly pozorovány. Ovšem pokud to budete s její mírou přehánět, může dojít k zažívacím potížím. Příliš se také nedoporučuje kustovnici jíst krátce před spaním, protože může způsobit nespavost. V případě, že se budete držet dávky, která nepřevýší 30 bobulí denně, nemusíte se ale ničeho bát.

Konzumaci goji proto lze jenom doporučit.

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

 

Kam dál?

Zhubněte díky zdravým tukům

Máme pro vás několik pádných argumentů, proč byste se při hubnutí a zdravém životním stylu neměli bát tuků ve svém jídelníčku. Čtěte dál... Pokračovat ve čtení

Snadné hubnutí s chia semínky

Jsou bílá nebo černá, drobná jako mák, odborníky na výživu označována jako superpotravina: chia semínka (čtěte čia). Tato zázračná semínka šalvěje hispánské (salvia hispanica), jejichž původ můžeme hledat v daleké Latinské a Střední Americe, tvořila v dávných dobách základ aztécké stravy.   Pokračovat ve čtení

Pravda nebo mýtus: Pomůže bezlepková strava s hubnutím?

Bezlepková dieta v posledních letech zažívá obrovskou popularitu. Díky tomuto stravování si lze upravit zažívání k lepšímu. Jak je to ale tedy s hubnutím při dodržování bezlepkového jídelníčku? Pokračovat ve čtení

5x palačinky a lívance zdravěji: Skvělé recepty, se kterými nepřiberete ani deko

Sladká mňamka v podobě palačinek nebo lívanců určitě nadchne vaše chuťové pohárky. Budete se olizovat až za ušima, jenže při pohledu na váhu spláčete nad výdělkem. Přesto existuje rozumný kompromis. Můžete si tuhle lahůdku dopřát a přitom se nezpronevěřit zásadám zdravé výživy. Ukážeme vám, jak na to. Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

1 334 402 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?