Goji: Plody kustovnice čínské pomáhají i při hubnutí

Goji se říká plodům rostliny kustovnice čínské, která se už dlouhá staletí pěstuje po celé Číně, ale také v oblastech Himalájí v dnešním Nepálu a Tibetu. 

Kvůli svým velmi příznivým účinkům na lidské zdraví se považuje za skutečné zlato v oblasti lékařství a především čínské medicíny. Má velice široké užití a nezanedbatelným pomocníkem se stává i v oblasti hubnutí.

Bobule podobné šípkům

Červené plody goji zřejmě Středoevropanům budou připomínat šípky. Svádí k tomu jejich barva i tvar. Ovšem pokud plody usušíte, a v této podobě se s nimi setkáte nejčastěji, budou připomínat spíše rozinky. Kustovnice čínská je mezi odborníky známá pod svým latinským názvem Lycium chinese a nebo pod už zmiňovaným goji.

Chuť goji je příjemná a spíše sladká nebo sladkokyselá. Číňané ji už dlouho považují za samozřejmou součást svého jídelníčku. Snaží se maximálně využít jejího příznivého působení na organismus. Bobule goji se z Číny rozšířily i do zbytku světa.

Všestranné účinky na lidský organismus

V čem goji pomáhá lidskému zdraví? Především dokáže účinně podporovat imunitu organismu, pomáhá snižovat krevní tlak a díky bobulím se zlepšuje krvetvorba. Pozitivně působí také na léčbu astmatu. Zajišťuje regeneraci organismu v případě, že konzumuje příliš velké množství alkoholických nápojů. Má dobrý vliv dokonce i na kožní potíže v podobě lupénky. Zlepšuje také ostrost zraku, snižuje únavu a podráždění očí. Velmi podstatné je i to, že pomáhá ledvinám a játrům, zprůchodňuje je. Užitečná je i při cukrovce nebo bolestech. Zároveň dokáže zpomalovat procesy spojené se stárnutí a mnohdy proto bývá označována jako superpotravina a rostlina mládí.

Bohatý zdroj vitamínů i minerálů

Jaké látky goji vlastně obsahuje? Jak už napovídá červená barva bobulí, nachází se v nich velké množství betakarotenu, z čehož vyplývá zmiňované působení na lidský zrak a pokožku a její choroby. Dále je zde velké množství vitamínu C (uvádí se, že dokonce pětiset násobek v porovnání s pomeranči), které dokáže účinně posilovat obranyschopnost lidského organismu a imunitní systém.

Nezanedbatelné jsou vitamíny A, B1 a B2 a E, polysacharidy a také aminokyseliny. Z této skupiny v plodech najdeme i esenciální aminokyseliny, které si lidské tělo nedokáže samo vyrobit, a proto je potřebuje dodávat zvenčí. Poskytuje tělu i řadu nezbytných minerálů, mezi které patří zinek, selen i železo, vápník, fosfor.

Správné užívání a dávkování

Pokud se rozhodnete bobule a jejich účinky vyzkoušet, musíte si nejprve přesně ujasnit, jak správně užívat goji. Neexistuje žádné vědecky naprosto exaktně stanovené dávkování této plodiny. Vždy ale berte v úvahu, že jde o doplněk stravy pro zlepšení zdravotního stavu, nikoli náhradu stravy a tomuto faktu přizpůsobte množství bobulí.

Goji můžete jíst v podobě čistého nebo také sušeného ovoce. Zároveň je ale v nabídce i šťáva z goji, nebo také prášek či kapsle. Záleží na tom, jaká forma vám bude nejlépe vyhovovat. Říká se, že pro děti do věku přibližně deseti let stačí pokrýt denní potřebu vitamínů a minerálů hrst goji. Pro starší děti a dospělé se obvykle doporučuje asi 30 bobulí denně.

U nás bez potíží v obchodech se zdravou výživou sušené plody goji zakoupíte. Pokud byste měli zájem o čerstvé plody, nezbývá, než si vlastními silami rostlinu vypěstovat.

Goji dokáže shazovat kilogramy

Goji a hubnutí spolu souvisí. Proč ji používat při dietách? Její složení je nutričně dobře vyvážené, proto se hodí i při různých metabolických poruchách. Obsahuje hodně vlákniny, až 21 %, díky tomu dojde k zasycení. Nebudete proto trpět hladem. Žaludek po snězení goji bobulí vyšle mozku signál, že už má dost a po delší dobu nepotřebuje žádnou potravu.

V neposlední řadě má goji vliv na stres. Pomáhá zlepšit obranu organismu proti němu a tím pádem se dostáváte i do větší duševní pohody. V takové náladě se také mnohem lépe hubne. Je totiž všeobecně známo, že stres je nepřítelem snahy o shazování kilogramů.

Hubnutí s goji je zdravé, protože vaše tělo dostává všechny potřebné látky pro svůj rozvoj. Úpravou metabolismu, ke které goji přispívá, dochází ke zlepšení spalování. Díky změně životního stylu a zařazení plodů kustovnice do jídelníčku, se vám podaří snižovat tukové zásoby, aniž by vaše tělo nutričně strádalo. Výhodou goji je i skutečnost, že má nízký glykemický index a tudíž utlumuje hlad a chuť na jídlo.

Má goji nějaké vedlejší účinky?

Závažnější komplikace při konzumaci goji nebyly pozorovány. Ovšem pokud to budete s její mírou přehánět, může dojít k zažívacím potížím. Příliš se také nedoporučuje kustovnici jíst krátce před spaním, protože může způsobit nespavost. V případě, že se budete držet dávky, která nepřevýší 30 bobulí denně, nemusíte se ale ničeho bát.

Konzumaci goji proto lze jenom doporučit.

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam dál?

Zhubněte díky zdravým tukům

Máme pro vás několik pádných argumentů, proč byste se při hubnutí a zdravém životním stylu neměli bát tuků ve svém jídelníčku. Čtěte dál... Pokračovat ve čtení

Snadné hubnutí s chia semínky

Jsou bílá nebo černá, drobná jako mák, odborníky na výživu označována jako superpotravina: chia semínka (čtěte čia). Tato zázračná semínka šalvěje hispánské (salvia hispanica), jejichž původ můžeme hledat v daleké Latinské a Střední Americe, tvořila v dávných dobách základ aztécké stravy.   Pokračovat ve čtení

Luštěniny: Proč je zařadit do jídelníčku a jak správně připravovat?

Za života našich babiček a prababiček byly nedílnou téměř každodenní součástí jídelníčku luštěniny. Šlo o levné, a přitom velice výživné jídlo. Bohužel se zvyšující se spotřebou masa jsme na luštěniny hodně zapomněli. Je to škoda, protože jsou jídlem výživově hodnotným, které se stále ještě dá pořídit s minimálními náklady. Pokračovat ve čtení

Chci jídelníček ZDARMA

2 148 128 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?