Rostlinné tuky

Které tuky jsou zdravé a kterým je lepší se naopak raději vyhnout? 


​Jak už vyplývá z názvu, rostlinné tuky jsou získávány z rostlin a živočišné ze zvířat. Rostliny tuky hromadí ve svých plodech, semenech či jiných částech. Rostlinné tuky najdeme třeba v dužnině palmy olejné, kokosu dále v olejninách, jako jsou řepka, sója, slunečnice, sezam, podzemnice a další. Rostlinné tuky se také někdy označují jako margaríny.

Mezi potraviny vyrobené z rostlinných tuků řadíme:

rostlinné oleje
rostlinné tuky (margaríny)
pokrmové tuky (stoprocentní tuky, které se používají převážně na smažení/pečení. Dříve se jim říkalo také „ztužené“.
emulgované tuky

Velká většina tuků rostlinného původu má ze zdravotního hlediska přívětivé složení mastných kyselin. Obsahují více nenasycené mastné kyseliny a ty mají příznivější vliv na naše zdraví, oproti tukům živočišného původu. Snad jedinou vyjimku tvoří kokosový a palmojádrový tuk

Nezdravé tuky

Nezdravé tuky obsahují nasycené mastné kyseliny a trans-nenasycené mastné kyseliny. Tyto tuky zapříčiňují vyšší hladinu cholesterolu a negativně tak ovlivňují funkci cév a srdce.

  • Nasycené mastné kyseliny (SAFA) – z živočišných tuků jsou obsaženy např. v másle, sádle, mléčných výrobcích, uzeninách. Z tuků rostlinného původů sem patří především již zmíněný kokosový, palmový a palmojádrový olej.
  • Trans-nenasycené mastné kyseliny (TFA) – jsou obsaženy v másle, ale největším zdrojem je ztužený rostlinný tuk, který najdeme v pečivu, v sušenkách, polevách atd.

Oproti tomu v olejích (slunečnicový, olivový, sójový...), ořechách a semínkách můžeme najít spousty zdravých tuků. Ty obsahují nenasycené mastné kyseliny, které jsou prospěšné pro náš organismus - mají schopnost snižovat a udržovat správnou hladinu cholesterolu  .

21.06.2018

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 202 738 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?