Jaký má vliv palmový olej na zdraví?

Ať už jako přísada v potravinářství, anebo v kosmetice, palmový olej patří mezi velmi kontroverzní témata. Zvýšená konzumace tohoto druhu rostlinného oleje má totiž negativní vliv na lidské zdraví, a ještě navíc kvůli získání oleje dochází ke kácení a vypalování přírody, aby se uvolnil dostatek prostoru pro výsadbu palem. Jak moc škodlivý, či neškodlivý palmový tuk je?

Odkud se získává palmový olej?

Největší problém je spojený právě s tím, odkud se palmový olej získává. Získává se z plodu palmy olejné, která roste v tropických oblastech. Počet vysazených stromů však na potřebnou výrobu nestačí, proto se často ve velkém vypalují jiné části přírody, což má negativní vliv jak na rostliny, tak na zvířata, která v dané oblasti žijí. Škodlivost palmového tuku tak spočívá především v ničení životního prostředí. Narazit na palmu olejnou můžeme zejména v částech Afriky, Jižní Ameriky a Asie. V současné době se jedná o vůbec nejpoužívanější druh rostlinného oleje, který se však spousta společností snaží nahrazovat jinými variantami.

Palmový tuk vs. palmový olej

Poměrně častý zmatek představuje palmový tuk vs. palmový olej, oba dva pojmy si jsou velmi blízké. Jak tuk, tak olej se získávají z palmy olejné a obsahují vysoké množství nasycených mastných kyselin. Obsah mastných kyselin není tím jediným, co mají společného, dále je to fakt, že jejich konzumace zvyšuje riziko srdečních onemocnění. Rozdílem pak mezi palmovým tukem a palmovým olejem je jejich konzistence. Tuk má tužší konzistenci než olej, pokud tak chceme mít tuk v tekuté podobě, postačí k tomu pokojová teplota. Nejčastější využití tuku je při výrobě sladkostí, především sušenek, a pečiva, využití oleje je pak vesměs totožné.

Zhubněte bez námahy a stresu s KetoFit

Účinky palmového oleje na zdraví

Hlavní hrozbou spojenou s palmovým tukem v potravinách je zvýšené riziko srdečních onemocnění. Častá konzumace palmového tuku totiž zvyšuje škodlivý cholesterol, který přináší řadu komplikací. Kromě škodlivého cholesterolu se palmový olej na zdraví podílí také na přibírání. Nelze říct, že by se přibíralo přímo z oleje, ale spíše z cukrovinek, do kterých se nejčastěji přidává. Oproti jiným rostlinným olejům nemá palmový tuk v potravinách pozitivní účinky, se kterými by se dal spojit. Palmový tuk a zdraví tak nejsou dva pojmy, které by šly zrovna k sobě.

Jaká je škodlivost palmového tuku?

Kromě zmiňovaného zvýšeného obsahu nasycených mastných kyselin a cholesterolu nemá palmový tuk na zdraví ani v jiných ohledech příliš dobrý vliv. Škodlivost palmového tuku se navíc projevuje také na přírodě, společně se životním prostředím. To ovlivňují zejména požáry, které jsou potřebné pro uvolnění místa v přírodě na výsadbu nových olejných palem. S vypalováním je spojená také emise škodlivých skleníkových plynů. Naštěstí existují zdravé tuky, které mají, na rozdíl od palmové verze, pozitivní vliv na lidské zdraví a nezatěžují přírodu. Mezi zdravé tuky se řadí například olivový, sezamový nebo dýňový olej. Po všech směrech je tak vhodnější upřednostnit jiné oleje. To, jaký druh oleje daný výrobek obsahuje, se dozvíte z etikety.

Tip! Spoustu zdravějších variant olejů lze zakoupit na e-shopu Grizly.

Tipy, čím nahradit palmový tuk v potravinách

Možností, čím nahradit palmový tuk v potravinách, je hned několik. Řeč je zejména o přírodních olejích, jako je avokádový, sezamový, olivový, kokosový nebo třeba dýňový olej. Dále je možné využít máslo, a to zejména v receptech na sladké pokrmy. Příležitostně se palmový olej přidává do dresinků, kde jej jsou schopné nahradit olivy nebo již zmiňovaný olivový olej. Obecně by se dalo říct, že všechny rostlinné oleje, které existují, jsou k přírodě i k člověku šetrnější než právě palmový olej.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.