Cizrnové kuličky falafel

Ingredience na 1 porci:

Cibule0.5 kusy
Česnek2 stroužky
Olej olivový2.5 ml
Chilli paprička0.5 kusy
Cizrna v suchém stavu130 g
Sůl1 špetka
Pepř1 špetka
Koriandr nať1 hrst
Římský kmín2 špetky

Falafel je přirozeně veganský pokrm, který pocházející z Egypta. Jedná se o smažené či pečené kuličky z cizrny, které se servírují na talíři nebo v chlebu typu pita. Falafel je také bohatý na proteiny a vitamíny.

 

Cizrnu si dopředu namočte, a to minimálně na 1 den. V průběhu ji proplachujeme a vyměňujeme vodu. Luštěniny se namáčí kvůli lepší stravitelnosti a také přípravě, jelikož se směs na falafel mixuje z nevařené cizrny, tak aby to mixér zvládl. Když nestíháte cizrnu namočit, tak můžete použít například půl na půl syrové a uvařené. Falafel se nedělá výhradně z vařené cizrny, výsledná směs by se příliš rozpadala.

 

Všechny ingredience si vložte do mixéru a jednoduše umixujeme. Směs můžete mít úplně do hladka nebo v ní nechat kousky cirzny,  je to na vás.

 

Poté si takto připravenou směs nechte na 15-30 minut odpočinout v lednici.  Z vychlazené směsi tvarujeme malé placičky (lépe a rychleji se prosmaží) nebo kuličky a buď to je můžete smažit v rozpálené pánvi, což nebudeme lhát,  je prostě nejlepší! Nebo můžete dát falafel péct na cca 30-40 minut do trouby na 220 stupňů. Zhruba po 20 minutách jej otočte a nechte zezlátnou z obou stran.

 

Takto připravené placičky se hodí k vařeným bramborům, zeleninovým přílohám, jako snack k dipům, náplň do tortil apod.

© COPYRIGHT 2020 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.