Domácí jogurt recept: v jogurtovači i bez

Ingredience na 1 porci

Mléko polotučné1000 ml
Jogurt selský 3,5 % tuku30 g

Domácí jogurt výroba

1

Jogurt s mlékem smíchejte a rozdělte do připravených sklenic a uložte do jogurtovače.

2

Víčka na skleničkách nijak neutahujte, aby se dovnitř dostal vzduch.

3

Teplotu v jogurtovači nastavte na 45 °C a čas na 6-7 hodin.

4

Během procesu jogurt nijak nemíchejte a po uplynutí času jej nechejte vychladit v lednici.

Domácí jogurt recept je vyhledávaný pro svoji skvělou chuť i vysoký obsah bílkovin. Obecně se jogurty řadí k nejvyhledávanějším mléčným výrobkům, a to v různých provedeních. Jednat se může o klasický bílý jogurt, anebo o ovocné či čokoládové příchutě. Domácí výroba jogurtu se dá provést v jogurtovači i bez něj a vykouzlit si chutný i vyvážený snídaňový pokrm, který se hodí pro celou rodinu. Obecně se však jogurty konzumují nejen samostatně, ale taktéž se přidávají do vybraných sladkých i slaných receptů.

Zužitkujte recept na domácí jogurt ve sladké kuchyni

Využít se dá domácí jogurt v jogurtovači i pro sladké dezerty, kdy mezi nejvyhledávanější patří recept na vláčnou jogurtovou bábovku. Díky obsahu jogurtu je recept na vláčnou jogurtovou bábovku lépe stravitelný než verze bez jogurtu. Záleží jen na vás, zda pro přípravu zvolíte domácí jogurt v troubě, anebo supermarketovou verzi. Pro vylepšení chuti doporučujeme bábovku polít vysokoprocentní čokoládou.

Dalším sladkým receptem, v němž nalezne výroba domácího jogurtu své uplatnění, je recept na jogurtový koláč s ovocem. Jeho příprava je opravdu snadná a zužitkovat je pro recept na jogurtový koláč s ovocem jakýkoliv druh. Vyzkoušejte například meruňky, případně lesní ovoce. Mezi další oblíbené recepty vyhledávané v souvislosti s výrobou domácího jogurtu patří ovocné košíčky s jogurtem, švestkový koláč s jogurtem, ale i palačinky nebo lívance.

Lze spojit výroba jogurtu a slané recepty?

Ať už se rozhodnete pro domácí jogurt v jogurtovači nebo pro domácí jogurt v troubě, obě verze se dají využít i v receptech slané kuchyně. Příkladem toho jsou langoše s jogurtem, kdy si jogurt přidává do těsta proto, aby byly langoše příjemně vláčné a nadýchané. Langoše s jogurtem se řadí k poměrně snadným pokrmům, které se dají připravit z pohodlí domova, a to v různých verzích. Nejoblíbenější však je stále kombinace kečupu a česneku se strouhaným sýrem. Otázkou už tak pouze zůstává, jak vyrobit jogurt.

Výroba domácího jogurtu bez jogurtovače

Ačkoliv domácí jogurt v jogurtovači je na přípravu snazší, zhotovit si jogurt můžete i bez něj, jak na to? Prvně si mléko nalijte do hrnce a zhruba 5 minut jej na mírném ohni vařte. Poté jej nechejte zchladnout na cca 45-40 °C. Mezitím si prázdné jogurtové sklenice nahřejte v mikrovlnce a následně do každé ze sklenic přidejte 2-3 lžíce jogurtu o pokojové teplotě. Zbytek sklenice zalijte mlékem. Poté všechny sklenice víčkem uzavřete, zabalte je do deky a na 6 hodin je takto vložte pod peřinu. Jakmile jogurty z pod peřin vyndáte, vložte je chladit do lednice.

Nutriční hodnoty

Celková energetická hodnota 4.581 Kj

Bílkoviny0.07 g
Sacharidy0.08 g
Sacharidy z cukrů0.08 g
Tuky0.05 g
Nasycené mastné kyseliny (z tuků)0.03 g
Vápník1 g
Gi35.15

Alergeny

  • Mléko a výrobky z něj

Graf nutričních hodnot

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.