Vánoční dieta: Kapra se vzdávat nemusíte, připravte si ho ale dietněji

Především se nestresujte, protože stres vede k silné chuti na sladké. Cíleně si proto i během Vánoc vyhraďte čas na relaxaci. Už před Vánocemi si dejte detoxikační dny. Můžete zkusit ovocný či zeleninový den, během nich si pročistíte trávení a budete lépe připraveni na vánoční nášup, který přijde. Doporučujeme dát si dostatek minerálů a antioxidantů.

Vyplatí se v předvánočním období mlsat semínka (chia, lněné) kvůli doplnění minerálů i třeba goji jako zdroj antioxidantů. Právě díky zdravým potravinám pak nebude váš organismus přecpaný v době svátků a bude dopředu zásobený živinami.

Pitný režim by měl zahrnovat nejenom vodu a ovocný či zelený čaj, ale také vitamínové nápoje. Umixujte si smoothie, dejte si horké ovocné nápoje. To vše je zdrojem cenných vitamínů a také prohřívá organismus.

Po lehčím jídle nebudete unavení

V oblasti cukroví se povolují jedině dietní varianty (celozrnná mouka, minimum cukru, rostlinné tuky místo živočišných) a to ještě v omezeném počtu kousků a jenom ráno či dopoledne. Ovoce také především do dopoledních hodin. Držte se zásady, že sacharidy ve větším množství budete konzumovat jenom ráno nebo dopoledne, odpolední svačiny by už měly být vysloveně postaveny na bílkovinách a zelenině.

Není ale nutné vzdát se všech tradičních vánočních jídel, které se dají připravit dietněji. Smaženého kapra můžete vyměnit za pečeného nebo kapra na modro. Majonézu v bramborovém salátu nahradí netučný jogurt. Svíčková se dá udělat i z drůbeže a místo knedlíků si pochutnáte na celozrnných těstovinách. Tučnou kachnu či husu může vystřídat třeba kuře nadívané zeleninou. Držte se lehčích variant jídel, nebudete se cítit unavení a zbude vám energie i na pohyb venku.

Výhody vánoční diety:

 • Dieta vychází ze zásad zdravé výživy.

 • Vaše tělo získá všechny látky, které nezbytně potřebuje ke svému fungování včetně minerálů, stopových prvků a vitamínů.

 • Jídelníček může zahrnovat i dietní cukrovinky, ovšem pokud půjde pouze o malé množství.

 • Naučíte se připravovat dietnější verze různých dobrot a vánočních jídel, což je pozitivní a bude se vám to hodit i v budoucnosti.

Nevýhody vánoční diety:

 • Jedná se čistě o nárazovou sezónní akci, nikoli o dlouhodobou strategii udržení hmotnosti.

 • Nejde primárně o hubnutí, ale spíše snahu, jak nepřibrat během svátečního období.

 • Většinou nemá takový efekt jako jiné diety, tedy nezaručí radikální snížení hmotnosti, ale „jenom“ zabrání nabírání dalších kilogramů.

Jídelníček při vánoční dietě:

1. den:

Snídaně: Ovocné müsli s bílým jogurtem

Dopolední svačina: Pomeranč, kousek dietního cukroví

Oběd: Houbový Kuba z krup, nakládaná okurka

Odpolední svačina: Nízkotučný tvaroh, rajče

Večeře: Pečený kapr s minimem tuku a bramborový salát s nízkotučným jogurtem nebo kapr na modro se zeleninou vařenou na páře

2. den:

Snídaně: Pohanková kaše s oříšky a medem

Dopolední svačina: Jablko, kousek dietního cukroví

Oběd: Dietní svíčková z krůtího masa, celozrnné těstoviny

Odpolední svačina: Jogurtový nápoj s ovocem

Večeře: zeleninový vývar s vejcem

3. den:

Snídaně: Kornspitz s plátkem dietní šunky, rajče

Dopolední svačina: Menší hrozen vína, kousek dietního cukroví

Oběd: Pečené kuře se zeleninovou nádivkou, celozrnný rohlík

Odpolední svačina: Lučina, paprika

Večeře: Vařený květák se strouhankou

  Chcete dostávat zajimavé jídelníčky do mailu?


  © COPYRIGHT 2020 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.