Zázračný kokosový olej

Rafinovaný vs. nerafinovaný kokosový olej

Panenský kokosový olej: vzniká šetrnějšími postupy, díky těm si zachovává zdraví prospěšné vlastnosti a také svou typickou kokosovou vůni a chuť.  Získává se z čerstvých kokosových jader (ne sušených). Díky nižšímu kouřovému bodu, který se pohybuje kolem 175 °C, je vhodné jej používat k šetrnější tepelné úpravě nebo ho přidávat do již hotových pokrmů.

Rafinovaný kokosový olej: se získává ze sušeného kokosového jádra známého jako kopra. Během procesu sušení vznikají nečistoty, a tak musí být olej z kopry očištěn bělicí hlinkou.

Poté se pomocí vysokých teplot odstraní jeho charakteristická vůně a chuť. Rafinovaný olej je vhodný ke smažení a jednoznačně jej můžeme poznat podle nízké pořizovací ceny (někdy i za 130 Kč za litr). Častěji pak bývá v nabídce rafinovaný kokosový olej v akci v běžných supermarketech, avšak ve zdravých výživách či v sortimentu bio produktů, může být i panenský kokosový olej v akci.

Pokud chcete olej s plnou kokosovou chutí a vyšším obsahem fytoživin, sáhněte jednoznačně po panenském kokosovém oleji. Rafinovanou variantu zvolte pro vaření při vyšších teplotách. Kouřový bod (bod přepálení) rafinovaného kokosového oleje je 232 °C, panenského pak 175 °C. Při koupi rafinovaného kokosového oleje se pokuste najít takový, který obsahuje co nejméně přidaných chemikálií.

Kokosový olej jako superporavina

Jako potravina má kokosový olej značné množství vitamínu A, C a E (za studena lisovaný). Jeho výborná chuť a lákavá vůně je doprovázena vysokým obsahem mastných kyselin.

Pro jeho vysokou tepelnou stabilitu jej lze užívat na přípravu pokrmů včetně smažení. Skvěle se hodí jako doplněk do jakéhokoliv salátu. Během konzumace pak pomáhá s absorpcí vitamínů rozpustných v tucích. Tukové vazby v kokosovém oleji na sebe dobře vážou tyto vitamíny, ty se ihned rozkládají na glukózu, což zaručeně potěší ty, kteří hledají způsoby jak zhubnout – kokosový olej zároveň napomáhá doplnit tělu potřebné kalorie z poměrně malého zkonzumovaného množství potravy.

Blahodárné účinky kokosového oleje

  • působí protizánětlivě (za studena lisovaný)
  • podporuje imunitní systém
  • obrana proti zubnímu kazu
  • omlazuje organismus (díky obsahu antioxidantů)
  • dodává energii celému tělu
  • zvyšuje vstřebatelnost vápníku i hořčíku

Kokosový olej na opalování? Rozhodně!

Plavková sezóna a válení na sluníčku jsou aktuální, měli byste se proto zamyslet, nad vhodnou ochranou přes všudy přítomným sluníčkem. Většina lidí je zvyklá používat kokosový olej k péči o vlasy nebo v kuchyni. Zřejmý je také jeho přínos pro vlasy a pokožku, ale už ne každý ví, že jej lze použít i namísto opalovacího krému. Přitom se díky kokosovému oleji skvěle vyhnete dopadům způsobeným UV zářením.

Mnoho opalovacích přípravků, včetně těch, které vyrábějí známé značky, často obsahuje chemikálie a přísady jako paraben a rozpouštědla. I když obsahují ochranný faktor k ochraně před UV paprsky, mohou mít škodlivé vedlejší účinky.

Lidem s citlivou kůží mohou jejich potíže zhoršit. Týká se to všech forem opalovacích přípravků – krémů, gelů i tělového mléka. Přírodní olej oproti tomu neobsahuje žádnou škodlivou složku ani chemickou látku, která by mohla kůži uškodit.

Jak používat kokosový olej na opalování?

Olej na opalování se používá velmi jednoduše:

• naberte větší množství kokosového oleje a vmasírujte ho do celého těla.
• masírujte dostatečně, aby olej snadno pronikl do pokožky.
• pokud máte citlivější kůži, použijte ještě ochranný oděv jako například klobouk, nebo si vezměte slunečník.
• na přímém slunce nanášejte olej každou půlhodinu.

Pro dosažení nejlepších výsledků použijte panenský a organický kokosový olej. Rafinované a parfemované varianty ztrácejí část svých přirozených, pro zdraví vhodných vlastností.

Napomáhá hubnutí, prospívá kůži i vlasům

Pro ty, kteří chtějí zhubnout, má kokosový olej jednu převelikou výhodu. Při jeho konzumaci klesá chuť na jídlo. Přitom netrpíte nedostatkem energie. A tak si můžete velmi výrazně podpořit hubnoucí proces.

Mnozí si také zvykli používat kokosový olej na tělo místo krémů. Kůže vypadá mnohem zdravější a pružnější. Mnozí zase milují kokosový olej na vlasy, který chrání před poškozením a brání před ultrafialovými paprsky.

Dokonce se hodí na čištění zubů. Likviduje v ústech nežádoucí bakterie, zlepšuje zdraví zubů a redukuje špatný dech. Stačí si dát jednu polévkovou lžíci do úst a alespoň 15 minut olej v ústech „převalovat“. Olej pak nepolykejte, ale vyplivněte.

Kokosový olej je zkrátka skvělým přírodním pomocníkem, který díky svému širokému využití dokáže přinést řadu výhod pro náš organismus. Nebojte se ho využít všemi dostupnými způsoby a nechat tak přírodu chránit to nejcennější co máme, naše zdraví.

    Získejte ZDARMA jídelníček na míru vašim potřebám a exkluzivní SLEVY od našich partnerů!

    © COPYRIGHT 2023 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.