6 účinných tipů, jak se zbavit tukových polštářů z dovolené

Čas odpočinku totiž často bývá spojený s hodováním. Dopřejete si nějakou tu lahůdku, kterou byste během všedních dnů do jídelníčku nejspíše nezařadili, a také si ji jak se patří labužnicky vychutnáte. Do pohybu se vám také moc nechce.

Jistě že by měla dovolená být časem pohody, ale je třeba počítat i s tím, že ládování se pamlsky a lenošení má prostě neúprosné důsledky v podobě nabraných kil. Aby vám nezůstala na dobro, je třeba se jich včas zbavit. Přinášíme vám tipy, jak na to.

Opravdu potřebujete zhubnout? Vypočítejte si svůj Body Mass Index na naší nové BMI kalkulačce.

1. Dodržujte nutričně bohatý jídelníček

Především musíte začít se zbavováním kil hned teď. Lidské tělo je nastavené tak, že na zimu vytváří zásoby tuku. Takže pokud se kil nezbavíte hned, bude je považovat za zimní tukové polštáře, které si prostě ponechá, aby v chladném ročním období netrpělo. Takže vzhůru ke shazování nadbytečných kilogramů. Jak na to? Vaším cílem by mělo být zdravé hubnutí, tedy 4-5 kg za měsíc.

Nechte si vytvořit pestrý jídelníček na míru. Jeho základem je velké množství ovoce a zeleniny, ryby, drůbeží maso, celozrnné pečivo. Myslete na to, že vaše každodenní menu musí obsahovat dostatek komplexních sacharidů, bílkovin i tuků. Jedině tak se dostatečně zasytíte a nebudete trpět hladem. To je především důležité.

Nehladovět, mít dostatečný přísun nutričně hodnotné stravy a jíst pravidelně. Už při těchto opatřeních pocítíte první změny. Užitečné je i to přizpůsobit jídelníček roční době. Chladný podzim už není ideální pro konzumaci letních salátů, potřebujete jídlo, které vás zahřeje. Ideální jsou teplé zeleninové polévky. Dodají vitamíny, zahřejí a jsou výbornou cestou jak hubnout.

2. Zapomeňte na jednoduché cukry

Ve stravě omezujte jednoduché cukry. I když chladné počasí někdy svádí k tomu, zalézt si někam ke kamnům a dát si něco dobrého sladkého, nedělejte to. Samozřejmě, že podzimní plískanice na náladě nepřidají, ale snažte se předcházet chmurám a nepohodě. Rozhodně byste si neměli podzimní deprese léčit sušenkami, tabulkou čokolády, nebo pytlíkem smažených chipsů.

Velkým pomocníkem je dostatek světla. Osvětlete si dobře byt i pracovní prostor. Zkuste třeba i intimnější světlo svíček, vytvořte si příjemnou atmosféru, kde se budete cítit dobře. Vsaďte na příjemné teplé světlo, dávejte mu přednost před neosobním chladným světlem zářivek. Právě vhodné osvětlení vám zlepší náladu. I díky němu nebudete toužit po sladkostech s vysokých obsahem jednoduchých cukrů.

Ve stravě dávejte přednost komplexním cukrům. Pokud vás bude honit mlsná, nahraďte mlsání zdravými alternativami, například místo čokolády volte karob, sušenky si dejte jedině celozrnné a v malém množství, místo slaných brambůrků zeleninové chipsy nebo třeba směs různých druhů oříšků. Zkuste také místo sacharidových příloh jako brambory, těstoviny nebo rýže zvolit třeba luštěniny, které zdaleka nemají tolik sacharidů. I tento krok vám pomůže shodit nějaké kilogramy.

3. Popíjejte Pestrý čaj

V žádném případě byste neměli podceňovat ani pitný režim. Přestože jsou letní horka už dávno pryč, stále je třeba tělu dodávat dostatečné množství tekutin. Samozřejmě už nebudete svůj organismus prolévat jako v době třicetistupňových veder, ale pro správné fungování látkové výměnu musíte zajistit přívod tekutin. Nejvhodnější tekutinou je čistá neperlivá kvalitní voda.

Ovšem opět platí, že na podzim už je se třeba zahřát. Proto by vodu rozhodně měl doplňovat čaj na podporu hubnutí. Velmi dobře dokáže povzbudit váš metabolismus a způsobí, že budete snadněji spalovat i v době, kdy má tělo potřebu spíše kilogramy nabírat. Pestrý čaj je směsí bylin určených k lepšímu trávení, spalování, detoxikaci organismu, rozproudění látkové výměny. Jeho celkové působení podpoří vaši snahu.

4. Zařaďte cvičení pro spalování tuků

Chcete-li ovšem, aby výsledky hubnutí byly už brzy viditelné, rozhodně byste neměli zůstávat jenom u změny stravy. Recept, jak zhubnout, musí obsahovat i nějaký druh intenzivního pohybu. Potom se teprve projeví synergie vhodné nepříliš kalorické výživné stravy a fyzické námahy. Výsledky vaší snahy se potom brzy dostaví. Vhodná jsou nejrůznější cvičení pro spalování tuků, tedy kardio aktivity. Zkuste HIIT, tedy velmi intenzivní intervalový trénink, kruhový trénink, čili aktivity zaměřené na krátkodobou, ale intenzivní námahu. Právě ta má pro spalování tuků ten největší efekt. Nastartujete metabolismus. Výborný je i běh a hubnutí.

5. Dejte tělu prostor k regeneraci

Ve vašem každodenním harmonogramu by také neměl chybět čas na regeneraci a odpočinek. Určitě už jste leccos slyšeli o tom, že stres je zabijákem hubnutí. To je samozřejmě pravdivý poznatek. Hubnutí totiž souvisí s hormonální rovnováhou a stresové reakce ji svým působením narušují. Zejména dlouhodobé působení stresu může mít velmi negativní vliv na vaši hmotnost, a to nejenom proto, že my lidé máme potřebu ve stresu vyhledávat kalorické bomb plné sacharidů a tuků. Jestliže ale dokážete správně odpočívat a dáte tělu šanci k regeneraci, budete hubnout mnohem snadněji. Mozek nebude vysílat signály, že je třeba se předzásobit.

6. Dopřejte si více času na sebe

Hubnutí velmi úzce souvisí s psychikou. Budete-li odpočinutí, spokojení, nebudete se nervovat, uvidíte, že kilogramy půjdou dolů téměř samy. Zároveň vám i stoupne sebevědomí a to je při hubnutí a udržování štíhlé linie velmi důležité. Když si dopřejete dost času sami na sebe, na svou rodinu, přátele a koníčky, posílíte si tím svoji hodnotu.

Přesvědčíte se o tom, že jste vlastně úžasná osobnost, která toho spoustu umí a dokáže. To vás povzbudí i v hubnutí. Váš cíl hned bude mnohem dosažitelnější. Proto psychické předpoklady a duševní stav u hubnutí nikdy nepodceňujte. Hraje stejnou roli jako strava či pohyb. Právě psychická nepohoda může v některých případech zablokovat hubnutí. Stačí přitom jenom málo: dopřát si ten luxus věnovat se sobě, svým koníčkům, ne se jenom stále obětovat pro ostatní. Buďte zkrátka občas trošku sobečtí, okolí vás bude více respektovat a i cíle ve shazování kilogramů se stanou reálnějšími.

    Chcete dostávat zajimavé jídelníčky do mailu?


    © COPYRIGHT 2020 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.