Co je to seitan a tipy na recepty

Seitan v české kuchyni zatím není příliš známý. Jedná se o potravinu vhodnou zejména pro vegany, které se přezdívá pšeničné maso. Jedná se tedy o zajímavou rostlinnou náhradu, která zpestří vaření nejen veganům či vegetariánům. Zbystřit by však měli lidé s alergií na lepek, jelikož je pšeničné maso lepku plné. K čemu tato lepkavá hmota slouží, kde ji koupit a jaké seitan recepty patří mezi nejvyhledávanější?

Co je to seitan?

Jak již bylo zmíněné výše, označení seitan se používá pro pšeničné maso neboli pšeniční lepek. Na otázku ”Co je to seitan?” by se stejně tak dalo odpovědět, že se jedná se o velmi lepkavou hmotu, která se vyrábí tak, že se z pšeničné mouky vyplaví škrob a následně se hmota několikrát propláchne pod vodou. Vzniklá potravina se v kuchyni využívá do několika receptů. Z toho důvodu, že je základ tvořený pšenicí, není seitan vhodný pro osoby s alergií na lepek. Zato jej však ocení vegetariáni i vegani, jelikož se dá využít jako náhrada masa. Z tohoto čistého lepku se dají připravit seitan recepty, jako je například guláš nebo jiná oblíbená česká omáčka. Je velmi dobře stravitelný, avšak neměl by se konzumovat příliš často. Ideálně seitan zařaďte do svého jídelníčku zhruba jednou za dva týdny.

Kde koupit seitan?

Míst, kde koupit seitan, je hned několik. Najdeme jej v prodejnách zdravé výživy, případně v internetových obchodech zaměřujících se na vegetariánské či veganské produkty. Jedním z míst, kde koupit seitan, je i e-shop Grizly. Zde se prodává instantní neboli seitan v prášku, který patří k těm nejvyhledávanějším. Seitan v prášku je snadný na přípravu, stačí jej pouze smíchat s vodou a následně z lepkavé směsi vypracovat těsto. To poté rozdělte na několik částí a zhotovte si vybraný seitan recept, který vás zaujal. Dostupný je seitan v prášku i v lékárně Pilulka. Je tak vidět, že míst, kde koupit seitan, je na výběr dostatek. Jak si na tom však stojí seitan příprava?

Seitan příprava

Možností, jak se zhostit přípravy seitanu, je poměrně hodně. Tento pšeničný lepek se dá totiž vařit, smažit, dusit, obdobně jako tofu. Seitan s tofu je velmi podobný i v tom, že se dá využít do různých receptů. Běžně seitan recepty zahrnují guláš, špízy nebo pouze samotný seitan s přílohou. Daleko snažší, než si připravit seitan doma, je zakoupit si seitan v prášku. Tato instantní varianta vám ušetří dostatek času, který byste v opačném případě strávili s proplachováním pšeničného lepku.

Seitan recepty

Často vyhledáváný seitan recept představuje guláš, nicméně tím to rozhodně nekončí. Mezi další seitan recepty, které můžete zvážit pro přípravu oběda, se řadí třeba svíčková se seitanem, seitanové plátky či nudličky. Jak si vybrané seitan recepty připravit?

1

Seitan guláš

Seitan guláš je poměrně rozšířenou vegetariánskou obměnou tradičního vepřového guláše. Jinak mohou být použité ingredience i postup zcela totožné, jako je tomu u zmiňovaného vepřového guláše. Jediná změna nastává v momentě, kdy místo masa využijete na menší kousky nakrájený a orestovaný seitan. Zužitkovat se dá jak doma vyrobený seitan, tak seitan v prášku zakoupený v prodejnách zdravé výživy. Jedná se o skvělou obměnu, chcete-li svému tělu ulevit od přísunu masa. Navíc je tento seitan recept nejen chutný, ale zároveň časově poměrně rychlý.

2

Svíčková omáčka se seitanem

Další originální obměnou tradičního receptu je svíčková omáčka, do níž se opět místo masa použije právě satan, ať už domácí, nebo se jí ten v prášku. liší se nějak tento se jí ten recept od toho běžného, který zná většina z nás? Vlastně není, stačí si podle návodu na obalu připravit satan a vložit jej Do hrnce k zelenině a koření. Stejné je i servírování svíčkové omáčky, tedy s houskovým knedlíkem a Brusinkami.

Tip! Jestli svoji svíčkovou omáčku chcete ještě o chlup vylepšit, zkuste místo tradičních brusinek rybíz ala brusinky, který je senzační alternativou.

3

Recept na seitanové plátky

Další chutný seitan recept představují seitanové plátky, které jsou opět veganskou obměnou tradičních masových plátků. Vychutnejte si je s přílohami, jako jsou brambory, kaše nebo třeba zeleninový salát. Výborně recept pozvedne to, když seitanové plátky přes noc namočíte do marinády podle vlastního výběru. Oblíbené jsou česnekové či pálivé marinády, které tento seitan recept přizpůsobí i náročnějším gurmánům. Následující den se seitanové plátky orestují a podávají s vybranou přílohou, třeba zeleninovým salátem.

4

Seitanové nudličky

Rychlé a vyhledávané seitan recepty zastupují nudličky, které doporučujeme podávat s rýží. Recept opět vypadá zcela totožně, jako je tomu u masové verze, tedy že si na pánvi orestujete nakrájenou zeleninu a poté přidáte i na nudličky nakrájený seitan. jakmile budete mít všechno orestované, podle chuti recept vyšperkujete kořením či sójovou omáčkou a můžete podávat.

Seitan cena

Častým dotazem je nejen, kde koupit seitan, ale taktéž jak si vede seitan cena. Ceny se různí podle konkrétních značek, gramáže i složení. Nejčastěji se však seitan cena pohybuje kolem 170 Kč za 1 kg. příležitostně se však dají najít cenová zvýhodnění, díky kterým se pak seitan cena může výrazně snížit. Ve srovnání s masem se však stále jedná o poměrně levnou variantu, kterou navíc mohou konzumovat i vegani či vegetariáni.

    Získejte ZDARMA jídelníček na míru vašim potřebám a exkluzivní SLEVY od našich partnerů!

    © COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.