Proč dát přednost vajíčkům od šťastných slepic?

Jak poznáme tzv. šťastná vajíčka?

Slepicím můžete velmi snadno pomoci již při běžném nákupu vajec v obchodě. Každé vajíčko je označeno dlouhým kódem a o způsobu chovu informuje hned první číslo.

Nechcete-li podporovat kruté podmínky zvířat a s tím samozřejmě spojené i nekvalitní potraviny, nekupujte vajíčka z klecových chovů.

  1. klecové chovy poznáte podle toho, že jsou označeny v kódu číslem 3.
  2. další písmenka nás informují o zemi původu – CZ je tak české vajíčko.
  3. poslední kód značí konkrétní velkochov

Nenechte se oklamat reklamními slogany na jednotlivých baleních vajec. Vždy si označení vejce sami zkontrolujte. Výrobci se snaží odvést pozornost od  informací skrze velké barevné texty typu: čerstvá, kvalitní, chov na podestýlce, milujeme vejce apod. Ani obrázky šťastných slepiček na louce nemusejí hned znamenat, že slepice, které vajíčka snesly, někdy viděly trávu.

Jednotlivé označení dostupných vajíček:

0 – vejce z ekologického chovu – objekty s výběhy, navíc bio krmení

1 – vejce z volného chovu –  objekty s výběhy venku

2 – vejce z halového chovu – tisíce slepic namačkané ve velkých halách, obvykle bez oken

3 – slepice v klecích kde pro každou slepici je prostor nepatrně větší než formát papíru A4

Ideální jsou vajíčka s označením 0 a 1.

Proč jsou klecové chovy  špatné?

Evropě se v poslední době klecové velkochovy ruší. Odstupují od nich státy jako jsou Belgie, Dánsko, Německo, Lucembursko, Malta, Nizozemí, Rakousko, Švédsko nebo Velká Británie. V těchto zemích poklesl podíl vajec z klecových velkochovů na méně než polovinu.

České republika je výrazně pozadu. Zde skoro 90% slepic žije stále v malých a špinavých klecích, kde prožijí útrapný život. Velká vlna nevole se v uplynulých dnech vznesla hlavně díky reportáži od České televize a to také díky veřejně známým uživatelům nejen sociálních sítí, kteří se pohybují v gastronomii. I ti se snaží odradit spotřebitele a restaurace od kupování vajec z klecových chovů.

V klecových chovech jsou slepice stěsnané v holých klecích s životním prostorem o velikosti jedné strany papíru A4. Klece jsou uloženy v dlouhých řadách v minimálně třech patrech nad sebou, v tzv. bateriích.  Baterie jsou umístěné v halách s umělých intenzivním osvětlením, které svítí až 17 hodin denně,jelikož světlo napomáhá k snášení vajec. Tady slepice žijí zhruba rokkrmí se medikovanými krmnými směsmi a za celý život nespatří přirozené světlo nebo trávu. Nemají možnost rozvíjet žádnou ze svých přirozených potřeb, jako je hrabání, klování, hnízdění nebo protřepávání křídel nebo čištění peří. Po jednom snáškovém období se celá hala vyskladní a slepice se převezou na jatka.

Velký krok udělal také obchodní řetězec Lidl, který oznámil postupné omezení prodeje vajec z klecových chovů a jejich následné zrušení, které by mělo zcela nastat do roku 2025.

Ekologické a BIO chovy

Tyto chovy jsou z hlediska podmínek pro slepice nejpříznivější. Chovatelé v takových chovech musí plnit přísné podmínky pro udělení certifikátu Bio ve všech aspektech chovu a podléhají pravidelným kontrolám. Obecně v ekologických chovech klade důraz na co největší přirozenost života zvířat. Slepice zde mají možnost pobytu ve výběhu, mohou snášet vejce do hnízda a v halách je podestýlka (max. 12 slepic/ m2). Většina krmení pochází z ekologického zemědělství. Cena vajec z klecových chovů oproti podestýlkových se takřka neliší. Naopak za Bio či domácí vajíčka si připlatíte, vychází často na 10 kč/kus.

Při odběru přímo u farmářů, kdy nenaskáčou k ceně náklady spojené s přepravou, jsou ceny často značně nižší! V ideálním případě si najděte známého třeba na vesnici, od kterého budete moct brát domácí vajíčka a nebo si můžete pár slepiček sami na zahrádku pořídit. 🙂

Je až alarmující, že podmínky slepic ve velkochovech, kdy mají prostor na život menší, než 1 papír velikosti A4, mnoho z nich je uhynulých a rozkládá se mezi ostatními, jejichž vzhled připomíná spíše oškubané mražené kuře, považuje státní veterinární správa za dostačující (mimo ponechání mrtvol mezi ostatními slepicemi). Drůbežářská unie navíc doporučuje nákup vajec s označením 3. Tímto doporučením jen potvrzuje, že spíš než chovatelé živých tvorů jsou to pouze výrobci vajec a se zvířaty, které jim vydělávají na živobytí, nemají nejmenší soucit.

    Chcete dostávat zajimavé jídelníčky do mailu?


    © COPYRIGHT 2020 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.