Jaké potraviny pomohou odvodnit váš organismus?

Vyděsíte se pokaždé, když se ráno podíváte do zrcadla? Otoky očních víček případně dokonce celého obličeje, to rozhodně není příjemný pohled, zvláště ve chvíli, kdy je člověk ještě napůl rozespalý a ptá se sám sebe, co za strašidlo na něj ze zrcadla civí. Podobně oteklé ale mohou být i prsty na nohou.

Kde hledat příčinu? Možná je váš organismus příliš zavodněný. Co proti tomu dělat?

Příliš mnoho sodíku lidskému tělu neprospívá

Především byste se měli zamyslet nad svým životním stylem. Pokud nejíte příliš zdravě, ponocujete, váš život postrádá nějaký řád, nejspíš bude problém právě v tom.

Obecně se ale dá říci, že na zadržování vody v těle má obrovský negativní vliv zvýšená konzumace soli, tedy sodíku. Najdete ho samozřejmě v obyčejné kuchyňské soli, která má chemický vzorec NaCl. Bohužel většinou konzumujeme mnohem více soli, než naše tělo potřebuje a to se promítá do životosprávy právě hromaděním vody v organismu. Také dochází ke zvyšování krevního tlaku.

Stále překračujeme optimální dávku soli

Maximální doporučená denní dávka soli je pro dospělého člověka 3-5 gramů denně. Přitom už pouhá kávová lžička soli je 8 gramů a u nás v Čechách průměrně spotřebujeme až 12 gramů, to je tedy 2,4-4 násobek povolené dávky. Proto byste měli především omezit solení. Nejde ale jenom o to, jak moc si osolíte brambory k obědu. Především se zaměřte na omezení konzumace potravin, které obsahují sůl tak trochu skrytě jako uzeniny, konzervované potraviny, slané pochutiny, smažená jídla.

Důležité je snížit i přísun potravin z bílé mouky a sladkostí. Vylučování inzulínu, který potřebujete ke zpracování sacharidů, také způsobuje zadržování vody.

Co jíst a pít pro úspěšné vylučování vody?

Můžete se také cítit ospalí, unavení, bez energie. I tyto pocity a stavy souvisejí s tím, že máte v těle příliš mnoho tekutin. Hodně můžete svému organismu pomoci tím, že do jídelníčku budete pravidelně zařazovat potraviny na odvodnění. Rovnováhu vody v lidském těle má na starosti hlavně draslík a vápník, proto je důležité jíst potraviny s vyšším obsahem těchto prvků.

Jaké potraviny vám pomohou k odvodnění?

  • Ovoce: především meloun, dále banány a meruňky (obojí obsahují hodně draslíku)

  • Zelenina: okurka, chřest, petržel, ale také mrkev a celer (kořenová zelenina obecně), květák a brokolice (v obou druzích zeleniny najdete hodně vápníku)

Vyzkoušejte i bylinky na odvodnění a další přírodní diuretika. Která to jsou?

  • Kopřiva

  • Petrželová nať

  • Zelený čaj

  • Šťáva z aloe vera

  • Brusinky

  • Čaje z přesličky rolní, listů maliníku, pýru plazivého, břízy bradavičnatě, jalovce obecného, libečku lékařského, černého rybízu a černého bezu (plod i květ)

Odborníci ovšem upozorňují, že s čaji (většinou jde o kombinované směsi z více bylin) je třeba zacházet opatrně a konzumovat je uvážlivě a podle návodu.

Cvičte a choďte na masáže

Odvodnění organismu také pomůžete pravidelným cvičením. Pohyb funguje na zpomalený metabolismus i příliš mnoho vody v těle doslova jako katalyzátor. Pomáhá zrychlovat látkovou výměnu i vylučování tekutin. Proto se pravidelně hýbejte. Velice dobrá je například jóga.

Výborným doplňkem odvodňovacího režimu jsou i masáže, především lymfatické. Pozitivně ovlivňují proudění tekutin v těle. Zajděte si na ně třeba jednou za půl roku. Snažte se také o pravidelný a dostatečný spánkový režim, i ten má velmi dobrý vliv na odvodnění organismu. Ostatně všimli jste si, že pytle pod očima máte obvykle po flámu? Ani příliš velké a časté dávky alkoholu neprospívají rovnováze vody v těle.

Trvalejší otoky konzultujte s lékařem

Pokud vám nepomohou odbourat otoky ani výše zmíněná opatření týkající se výživy a životosprávy, nezbývá, než vyrazit k lékaři. Za většími a trvalejšími otoky, proti kterým nic nepomáhá, se mohou skrývat i závažnější nemoci, například ledvin nebo oběhového systému. Někdy za otoky mohou i vedlejší účinky některých léků, proto je třeba prověřit i tuhle možnost, pokud nějaké léky berete. Takové věci byste ale měli konzultovat se svým lékařem.

Nikdy také nedělejte chybu, že si řeknete: Budu méně pít a nebudu oteklý. Musíte dodržovat pitný režim a vypít alespoň 2,5-3 litry tekutin denně. Ideální je čistá neperlivá voda. Není na škodu, bude-li obsahovat draslík.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.