Koktejly na hubnutí

Koktejly na hubnutí

Princip hubnutí pomocí koktejlů tkví v tom, že úbytek vaší hmotnosti nastává díky jejich pravidelné konzumaci. Budete pít dietní koktejly a ručička váhy půjde dolů.

Ovšem pozor, tak jednoduché to samozřejmě není. I když koktejly na hubnutí obsahují proteiny, vitamíny a vlákninu, které pomáhají redukovat hmotnost, shazování kilogramů je komplexnější proces. Potřebujete pohyb, dodržování zdravého životního stylu, to vše efekt koktejlů násobí.

Jaké mohou být koktejly?

Hubnoucí koktejly mohou mít různé složení. Základem koktejlu s účinkem na redukci hmotnosti by mělo být vyšší množství bílkovin a naopak menší množství sacharidů. Koktejly s větším obsahem sacharidů jsou vhodné jedině v případě, že potřebujete nárazově doplnit energii, například po náročném tréninku.

Proteinové koktejly připravíte z proteinového prášku a dalších surovin. Pokud jde o sacharidy, v případě, že se v koktejlu vyskytují, musí jít o sacharidy komplexní, nikoli jednoduché. Na hubnutí sacharidové koktejly rozhodně vhodné nejsou. Příkladem pro dietu jsou proteinové koktejly, které umožňují snižovat množství tukové tkáně, a přitom zachovat svalovou hmotu. Dále je v koktejlech důležitý dostatečný obsah vlákniny podporující trávení. Pomocí koktejlů konzumujete také velké množství enzymů ze syrové stravy. Proto koktejly mohou být i součástí raw stravování.

Tip: Vyzkoušejte Herbalife koktejl na bázi sójového proteinu, který je skvělým pomocníkem při hubnutí!

Jak si připravit proteinový koktejl na dobré ráno?

Nachystejte si:

 • Proteinový prášek, který vám nejlépe vyhovuje
 • Vanilkový extrakt
 • Kakaový prášek
 • Čajovou lžičku instantní kávy
 • Mléko

Mléko a vodu vložte do shakeru a protřepejte na lahodný základ koktejlu. Pak přidávejte další složky a ochutnávejte. Koktejl vám ráno dodá dostatek proteinů a nabudí vás energií do nadcházejícího dne.

Výhody koktejlů:

 • Můžete si připravit koktejl podle vašich požadavků, například s důrazem na některou složku (proteiny, sacharidy), pokud máte pocit, že ve vašem jídelníčku chybí.
 • Koktejl poslouží jako zdravá svačina, případně i lehká snídaně či večeře.
 • Zkombinujete v koktejlech různé potraviny za účelem vyvolání určitého účinku (například doplnění vitamínů, minerálů).
 • Jde o příjemné řešení stravování například při letních vedrech, kdy máte minimální chuť k jídlu.
 • Koktejly pomáhají účinně vyčistit trávicí trakt, protože jde o tekutiny s velkým obsahem vlákniny.
 • Můžete do koktejlu přidat některé potraviny, které jsou sice zdravé, ale pro některé strávníky nepříliš chutné (například špenát).

Nevýhody koktejlů:

 • Rozhodně nemohou plně nahradit pestrou stravu.
 • Pokud koktejly konzumujete místo klasického jídla, musíte hlídat jejich vyvážené složení (sacharidy, bílkoviny, vláknina).
 • Jednostranná strava pouze ve formě koktejlů není zdravým řešením hubnutí.

Jak vypadá stravování s koktejly?

Jako doplněk jídelníčku užívají koktejly vrcholoví sportovci a lidé vyznávající zdravý životní styl. Můžete si dopřát koktejl po tréninku, který svým složením nahradí lehkou večeři, protože bude obsahovat bílkoviny, vlákninu a trochu sacharidů. Základem může být proteinový prášek, dále čerstvé ovoce a mléko.

Například jahodový koktejl bude lahodnou dopolední svačinou pro doplnění sacharidů. Odpoledne ale sacharidy v koktejlech už omezujte a vsaďte na zeleninový koktejl s větším množstvím vlákniny, který popožene vaše trávení a zajistí detoxikaci. Zdravou výživu je rozhodně dobré doplnit koktejly.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.