Lymfatické masáže jako účinná zbraň proti nadváze

Máte pocit, že lymfatická masáž je pouhým kosmetickým zákrokem? V tom případě vás velice rychle vyvedeme z omylu. Bohužel tento názor u některých lidí, kteří mají nedostatek informací, přetrvává. Hází lymfatickou masáž do jednoho pytle s kosmetickým vyhlazováním vrásek a podobnými operacemi. Nikdy ale není pozdě se o lymfatických masážích dozvědět více a pochopit jejich skutečný význam.

Správné proudění lymfy přináší návrat ke zdraví

Velice důležité je vědět, že lymfatická masáž vám může pomoci s řadou závažných nemocí a jejich příznaků. Jde o otoky, únavu, náchylnost k častým infekcím. V principu jde o uvedení lymfy v těle do správného chodu. Lymfatická masáž, označovaná odborně často jako lymfodrenáž, vyžaduje speciální hmaty, při kterých se pohybuje pouze podkožím. Provádí se drenáž uzlin, a to například v podpaží, tříslech. Správně provedená lymfatická drenáž doslova probudí váš mízní systém k činnosti. Jakmile lymfa správně proudí tělem, znamená to návrat ke zdraví, dobrou regeneraci organismu.

Čistička odpadu v lidském těle

Vlastně můžeme říci, že lymfatický systém je takovou čističkou odpadních vod. Lymfatické cévy a uzliny stahují nadbytečné tekutiny, čistí je a následně vyčištěné vrací zpátky do vašeho krevního řečiště. Dokážou zachytávat cizí částice a mikroorganismy, nádorové buňky.

Jestliže lymfa neproudí, potom selhávají její čisticí a transportní funkce. V takové chvíli se v organismu hromadí škodliviny, jejichž důsledkem je snížení funkce imunitního systému (odtud pramení časté a opakující se infekce), dále vzniky otoků hlavně u dolních končetin, celulitida zejména v oblasti stehen a hýždí, a celková únava. Lymfodrenáž často pomůže i při hojně se vyskytujícím akné. Pokud si ale jednou za půl roku dopřejete lymfatickou masáž, problémy se zmírní nebo dokonce úplně odstraní.

Ovšem musíme upozornit na jednu věc – lymfatická masáž není samospasitelná. Současně s ní nesmíte zanedbávat zásady správné výživy a zdravého životního stylu. Je proto samozřejmé, že se musíte dostatečně hýbat, jíst zdravě a především dodržovat správný pitný režim, ideálně založený na kvalitní neperlivé vodě. Dostatek tekutin je třeba pít také před i po absolvování masáží. Dobrý pitný režim totiž výrazně zvyšuje jejich účinek. Možná vás překvapí, že za běžných okolností protékají lymfatickým systémem asi 4 litry lymfy, což je poměrně hodně. Najdete v ní odumřelé buňky, soli, tuky, bílkoviny, odpadní zplodiny metabolismu.

Oblečte si nafukovací kalhoty

Lymfatické masáže jsou ruční nebo přístrojové. Na přístroji vás oblečou do návleku na dolní končetiny a trup a k masáži dochází pomocí tlakové vlny vyvolané přístrojem. Návlek vlastně tvoří jakési nafukovací kalhoty, které jsou rozděleny do několika vzduchových komor. Do každé komory se individuálně vhání hadičkou vzduch. Na tomto principu dochází k individuálnímu nafukování a tvorbě tlaku. Pravidelná tlaková vlna, jež se opakuje, aktivuje mízní systém. Je možné samozřejmě měnit intenzitu tlaku podle potřeby, dále počty, dobu a pořadí nafukování vzduchových komor – tím se ovlivňuje průběh a intenzita masáže.

Na ruční masáž potřebujete zkušeného odborníka

Doporučujeme ale hlavně ruční masáže, protože lidská ruka má samozřejmě větší cit, umí vytvořit velmi jemný tlak. Vždy si ale k provádění lymfodrenáží vyberte osvědčeného specialistu, který má dostatečné zkušenosti. Neodborně provedená masáž totiž může být naopak nepříjemné důsledky v podobě tvorby otoků. Zkušený masér či masérka specializující se na lymfatické masáže ví, kam přesně sáhnout, jakým způsobem, pod jakým tlakem. Proto je velmi důležitou podmínkou, aby se masírování ujal odborník s praxí.

Zbavte se tukových polštářků

Vzhledem k tomu, že rozhýbání lymfy má vliv na celkový metabolismus a dokáže zrychlit a zefektivnit látkovou výměnu, jde o proces podporující hubnutí. Pokud tedy chcete shazovat nadbytečné kilogramy a nedaří se vám to tak, jak byste si představovali, zkuste lymfodrenáž navštívit. Příčina vašeho zaseknutí během hubnoucího procesu může být právě v zaneseném lymfatickém systému.

Jakmile se tok lymfy uvolní, hubnutí půjde snáz právě díky tomu, že budete dobře vylučovat odpad z těla. V okamžicích, kdy lymfa proudí nedostatečně, v tkáních se ukládají zbytky z látkové výměny. Dochází ke zvětšování objemu tukových buněk, které na sebe mohou vázat další metabolické zbytky. Rostou tedy tukové polštářky, zhoršuje se celulitida.

Kdy masáž raději odložit?

Na lymfatické masáže zapomeňte v případě, že trpíte onkologickými onemocněními v akutním stadiu, dále máte otoky, jejichž příčinou je selhávání ledvin, jater či srdce. Nevhodná je lymfodrenáž i v případě žilního onemocnění v akutním stavu. Zároveň je třeba masáž odložit i v případě, že zrovna proděláváte nějaké virové nebo bakteriální onemocnění či máte na kůži otevřené rány. V takovém případě počkejte na doléčení.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.