Jak si přes Vánoce udržet svou váhu

A je to tady! Vánoce a Nový rok jsou tradičně obdobím, které je spojeno s dobrým jídlem a pitím, a s tím souvisejícími kily navíc. Zvolíme-li však správnou strategii a vše si dopředu promyslíme, může se nám přibývání na váze vyhnout.

Připravte se na svátky

To, že jdou kilogramy přes Vánoce nahoru, není způsobeno jen slavnostními obědy a večeřemi a vánočním cukrovím. Velkou roli zde hraje stres a vynechání pohybové aktivity!

Velké uklízení, nakupování dárků a příprava všech věcí kolem, a následné dny volna a návštěvy příbuzných a přátel svádí k tomu, hodit zásady zdravého životního stylu za hlavu. Zkuste to tentokrát jinak!

  • Dopředu si naplánujte svůj jídelníček a při svých plánech buďte realističtí.
  • Každý den si vyhraďte chvilku pro sebe, kdy se budete věnovat jen sobě a relaxaci.
  • Upečte pouze ty nejoblíbenější druhy cukroví, a zkuste zařadit zdravější alternativy.
  • Promyslete si vánoční menu a sváteční jídelníček, zásobte se čerstvou zeleninou a ovocem a naplánujte si pohybově aktivní program.

Vánoční cukroví

Bez cukroví si Vánoce neumíme ani představit.

Při jeho přípravě ovšem nahraďte bílou mouku celozrnnou, cukr vyměňte za přírodní třtinový nebo za sirupy (javorový, sirup z agáve, apod.). Tuky používejte kvalitní rostlinné, vyzkoušejte kokosový olej. Kakao nahraďte karobem, který není tak tučný. Další zdravou surovinou je sušené ovoce, které má vysoký podíl vlákniny. Do cukroví patří ořechy a mandle či pražené umleté ovesné vločky, bohatý zdroj hořčíku.

Napečte opravdu jen ty nejoblíbenější druhy a zkuste experimentovat se zdravějšímu recepty.

Náš tip: Vyzkoušet můžete také nepečené cukroví.

Při večeři odlehčete

Na vánočním stole nesmí chybět ryba, a to berte jako pozitivum. Rybí maso patří do zdravého jídelníčku, obsahuje plnohodnotné bílkoviny a je zdrojem fosforu, jodu, fluoru a vitaminů D a A. Rybí tuk je prevencí srdečně-cévních nemocí. Místo smažené ryby ale připravte rybu na grilu či pečenou v troubě. Ostatně, tradičního kapra načerno a rybí maso zařazujte do svého jídelníčku co nejčastěji.

Bramborový salát, jako další klasická záležitost Vánoc, nemusí nutně obsahovat majonézu! Tu můžete zcela vynechat a nahradit ji olivovým olejem, dresinkem z bílého jogurtu a zakysané smetany, případně majonézu nařeďte bílým jogurtem v poměru 1:1. Je řada receptů na zdravé bramborové saláty jako například salát z brambor, polníčku, červené cibule a s dresinkem z olivového oleje s citronovou šťávou.


Jak si připravit zdravější varianty jídelníčku na Štědrý den Vám poradí naše nutriční poradkyně ve videu:

Návštěvy plné zdraví

Úplně nejlepší je se klasickým vánočním návštěvám doma, u stolu plného jídla, zcela vyhnout. Můžete si společně vyjít na procházku vánočním městem, zimní přírodou, vyrazit na brusle nebo si zaplavat. Když už dojde k posezení, připravte něco zdravějšího než klasické chlebíčky. Nachystejte hostům například grilovanou zeleninu, meloun s prosciuttem, kaviárové jednohubky, olivy, ořechy a sušené ovoce.

Pitný režim

Kromě jídelníčku je určitě důležitý i pitný režim. Pozor na alkoholické nápoje, likéry a limonády. Ty do pitného režimu rozhodně nepatří. Nezasytí vás a jsou zdrojem jen prázdných kalorií. Takové svařené víno obsahuje kolem 300 kalorií, a to je víc než jeden vanilkový rohlíček, který jich má přibližně 50. Dopřejte si raději jen sklenku suchého vína a jinak pijte vodu a zelený čaj, který podporuje hubnutí.

Správná vánoční strategie

Dbejte na pestrý jídelníček, rozdělte si stravu do několika porcí denně, přidejte ke všem jídlům zeleninu a ovoce, jezte ryby a nic si nezakazujte. Raději si dejte trošku cukroví, než abyste si ho odpírali, stresovali se a potom podlehli pokušení a snědli ho velkou hromadu. Vyhýbejte se slazeným nápojům.

Nezapomínejte na pohyb a uvidíte, že si Vánoce užijete a na Nový rok si nebudete muset dávat předsevzetí, že zhubnete!

16.12.2019

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 200 228 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?