Jak péct zdravěji?

Bábovka, štrůdl, koláč nebo jen klasická buchta? Nedokážete si představit oběd bez sladké tečky? Nebo naopak milujete doma připravený moučník ke snídani? Jestli často takhle hřešíte, naučte se péct zdravě a bez výčitek.

Čím nahradit cukr?

Bílý cukr se dá nahradit hned několika způsoby:

  • Přírodní sladidla (med, sirupy (rýžový, agáve, datlový…) , stévie, melasa apod.
  • Redukce množství sladidla, snažte se naučit sladit méně a raději přidávejte něco navíc, na dochucení (např. vanilkové lusky, citrónovou či limetkovou šťávu, jakýkoliv extrakt, skořici či jiné koření).
  • Další výpomoc je ovoce, které dodá těstu na sladkosti. Použít můžete jak čerstvé, tak sušené, ovoce můžete do těsta nakrájet, nastrouhat, nebo rozmixovat.

Na druhou stranu i cukr nahrazený jiným sladidlem stále nemusí být pro hubnutí a zdravý životní styl tím pravým. Odvážní mohou vyzkoušet dokonce cukrfree životní styl s vynecháním většiny sacharidů. I když to zní přísně, i zde můžeme nalézt recepty na chutné moučníky, u kterých nepoznáte, že neobsahují cukr.

Čím nahradit mouku?

Základní zdravější náhradou za bílou mouku je její celozrnná varianta. Není na tom sice kaloricky o moc lépe, ale na rozdíl od bílé mouky obsahuje mnoho živin a více zasytí. V dnešní době oblíbenou moukou je celozrnná mouka špaldová, která má lehce oříškovou chuť. Dále jsou dnes často vyhledávané také  ovesné, mandlové nebo kokosové mouky. Tyto mouky uspokojí dokonce i náročnější cukrfree recepty.

V obchodech bývají tyto mouky řádně nadceněné, ale každý si je může pomocí mixéru připravit v pohodlí domova. Stačí rozmixovat kokos, mandle či ovesné vločky na jemnou moučku. Dále můžete při zdravém pečení použít mouku rýžovou, pohankovou, cizrnovou, jahelnou a další druhy.

A na závěr existuje také další způsob, jak lze nahradit mouku – fazole, ty fungují jako náhrada za mouku v brownies a cizrna. Ta se nejčastěji používá pro výrobu cizrnových sušenek či buchet.

Čím nahradit tuk?

U tuku platí to samé jako u cukru. Jeho množství jde mnohdy v receptech snížit až na polovinu. Místo klasického živočišného tuku, můžete použít buď rostlinný tuk a nebo olej (například slunečnicový či kokosový). Část nebo celé množství tuku lze také nahradit i zdravějšími variantami. Jednou z hlavních funkcí tuku v těstě je, že mu zaručí vláčnost – stejnou funkci těstu dodají například i rozmixované banány, jablečné pyré, rozmixované avokádo, jogurt, či dýňové pyré. Pokud si hlídáte příjem energie, nezapomínejte na skryté tuky v oříšcích. Obsahují sice zdravé tuky, které nám prospívají, ve větší míře do sebe ale dostáváme zbytečný příjem energie. Při pečení je tak vhodné část ořechů nahradit ovesnými nebo pohankovými vločkami.

Tip: když přidáváte oříšky do receptů, chvíli je opražte na pánvi, zintenzivní se tak jejich oříšková chuť!

Co s kakaem?

I místo kakaa lze najít zdravější a zároveň levnější náhradu. Karob neboli svatojánský chléb, který lze zakoupit ve zdravých výživách. Karob má na rozdíl od kakaa méně tuku a žádný kofein, zároveň obsahuje více cukru, a tak dezerty z něj není potřeba tolik doslazovat jako ty kakaové.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.