Jaké potraviny vám dodají energii?

Chybí vám často potřebná šťáva do života a cítíte se unaveni, ačkoliv dostatečně spíte? Příčinou mohou být některé potraviny nebo nápoje, které do svého těla dostáváte či naopak kterých máte nedostatek. Poradíme vám tedy, co konzumovat, abyste měli dostatek energie.

Patříte mezi lidi, kteří sahají po šálku kávy pokaždé, kdy se jim v práci klíží oči? Máte nabitou spíž či ledničku plechovkami s energy drinky a nedáte bez nich ani ránu vždy, kdy jste vystaveni nějaké náročnější zátěži, kdy se musíte delší dobu soustředit? Pravděpodobně děláte chybu. Přemíra kofeinu vašemu tělu rozhodně neprospívá. Existuje řada lepších přírodních způsobů, jak si nabít své energetické baterky! Pohodlně se usaďte a pojďte je s námi prozkoumat.

Citron jako elektrolyt

Přepadne-li vás v práci, nebo ve škole na přednášce únava a bez energie nejste schopní dále existovat, nemusíte hned běžet do automatu na kávu nebo sahat do zásob energetických nápojů. Probudit vás z letargie dokážou i jiné nápoje a potraviny!

Úplně nejzákladnějším zdravým přírodním drinkem je čistá pramenitá neperlivá voda, do které nakapete trochu šťávy z vymačkaného citronu. Vždy si kupte čerstvý citron, zapomeňte na nejrůznější koncentráty, kterých jsou plné regály supermarketů. Obsahují totiž většinou konzervanty (disiřičitan sodný). V přírodním citronu nic podobného nenajdete. Citronový nápoj osvěží, zajistí příjem tekutin a elektrolyty v něm obsažené kladně působí i na vaše buňky. Můžete tento energy drink popíjet celý den, nebo si dát sklenku před jídlem.

Ovoce čerstvé i sušené

Vynikajícím zdrojem energie je přírodní ovocný cukr. Tělo si s cukrem z ovoce dokáže poradit mnohem lépe, než s cukrem z průmyslově vyrobených potravin. Proto si ovoce můžete dopřávat i v případě, že držíte dietní režim. Bonusem navíc jsou samozřejmě i vitamíny, minerály a vláknina, kterou ovoce ve štědré míře obsahuje. Mějte v příruční tašce s sebou vždy sezónní lokální ovoce, které se hned nekazí. V zimě to mohou být jablka a hrušky, občas pomeranč, mandarinky, grepy či banány, v létě je samozřejmě výběr širší. Jakmile pocítíte únavu, stačí se zakousnout.

Nemáte-li k dispozici čerstvé ovoce, je dobré mít zásobu sušeného. Například sušené meruňky patří mezi vynikající a bohaté zdroje hořčíku, rytíře, který nám pomáhá vyhrát boj se stresem. Klidně můžete sáček v zásobě v zásuvce kancelářského stolu. Ovšem s konzumací sušeného ovoce pozor, snadno ho sníte větší množství, tak ať to s cukrem nepřeženete.

Semínka se hodí nejen pro Indiány

Když už se zabýváme hořčíkem, velmi vhodným energetickým a zdravým mlsáním jsou nejrůznější semínka – lněná, sezamová, chia, slunečnicová… Můžete zkusit různé směsi. Dají se zobat jenom tak, můžete si je přidat do jogurtu, do snídaňového müsli nebo smoothie koktejlů.

Ne nadarmo si s sebou nosili Indiáni pytlík chia semínek. Měli energii kdykoli při sobě. Několik lžic semínek si můžete dopřát každý den. Kromě semínek obsahují hořčík i ořechy a mandle.

Energii rozproudí kardamom i skořice

I koření má schopnost dodat tělu energii. Rozproudí krev, povzbudí trávení. Typickým příkladem je kardamom, který se hodí nejenom do jídla, ale také do čaje. Dále sem patří i kari, zázvor zvyšující krevní oběh, nebo skořice se svým esenciálním olejem. Smysly ale probouzí a nabuzuje třeba i hřebíček nebo anýz, silné povzbuzující účinky má i obyčejný pepř. Proto jídla určitě dochucujte. Zajistíte si tím nejenom lepší trávení, ale i uvolňování energie.

Dobře nastartuje kvašená zelenina

Stejně jako ovoce, i zelenina je velmi dobrým zdrojem energie. Můžete zvolit i fermentovanou, nebo-li kvašenou zeleninu. Výhodou je, že ji máte k dispozici i v době, kdy je to s čerstvou zeleninou špatné, tedy na podzim a v zimě.

Prospívá trávicímu systému, střevní mikroflóře a imunitě, mléčné kvašený zvyšuje obsah vitamínů. Pročistí vaše tělo, povzbudí vás. Klidně si jí můžete dopřát denně. Z čerstvé zeleniny je dobrá především ta, která obsahuje hodně vitamínů ze skupiny B. Právě při zpracování těchto vitamínů se uvolňuje energie. Mezi zeleninu s vysokým obsahem vitamínu B řadíme luštěniny, listovou zeleninu, chřest, brokolici.

Celozrnné pečivo pro každý den

Bez sacharidů by váš mozek nefungoval, nebyl by schopen pracovat. Jakmile má nedostatek sacharidů, hned se hlásí o slovo únavou, nesoustředěností, bolestí hlavy… Přitom stačí tak málo, jde jenom o to dodat mu vhodné potraviny s obsahem komplexních sacharidů.

Výborné je celozrnné pečivo. Balíček celozrnného chleba se také vejde do zásuvky vašeho pracovního stolu. Poslouží vám nejenom jako železná zásoba pro případ nouze, ale i jako oběd v případě, že nemáte čas se jít najíst ven. 


Tento chléb má delší trvanlivost a vašemu mozku dodá palivo na poměrně dlouhou dobu. Nekolísá vám hladina glykémie, jako u jednoduchých sacharidů, a proto nehrozí únava a energetické výpadky. Budete podávat stabilní výkon. Jezte celozrnné pečivo denně, můžete do energetického jídelníčku zahrnout i celozrnné těstoviny.

Pomůže šťáva z kokosu a guarana

K rozproudění krve vám pomůže také Pestrý čaj. Bylinné čaje na hubnutí mají v sobě velký energetický potenciál. Jejich účinky jsou zpravidla povzbuzující nejenom na trávení, ale i na psychiku, proto sehrávají roli energy drinků. Například jde o maté, zelený čaj, guaranu, všechny tyto ingredience startují psychiku. Osvěžujícím drinkem, který vás řádně „nakopne“ je ale také například šťáva z mladého kokosu nebo z aloe vera. Bylinné čaje na hubnutí pijte podle návodu (zpravidla se po určité době popíjení zařazuje pauza), nápoje z mladého kokosu či aloe si můžete bez obav dopřát každý den.

Kromě potravin vám pomůže získat energii také pohyb. Někdy stačí si dát v práci krátkou pauzu a projít se venku. Osvěžíte svůj mozek i svaly a hned se vám bude lépe pracovat a soustředit se.

31.03.2020

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam dál?

8 potravin proti stárnutí: Zelná šťáva a zelený čaj jako elixír nesmrtelnosti

23.01.2017

Jak už jste se mohli dočíst v předešlých článcích na našem webu, strava má velký vliv nejen na hubnutí, naši náladu či například kvalitu spánku, ale ovlivňuje i vzhled naši pokožky. Jaké potraviny jsou vhodné pro zpomalení stárnutí? Přečtěte si náš článek, kde vám vše prozradíme. Pokračovat ve čtení

Jídelníček proti celulitidě: Jak se zbavit pomerančové kůže?

17.01.2017

Velkou část žen začne dříve nebo později trápit celulitida. Dolíčkovitá kůže připomínající kůru pomeranče není jenom estetický problém. Spousta žena sahá po drahých kosmetických přípravcích, ovšem ne všechny vědí, že tyto potíže můžete hodně ovlivnit správnou stravou. Pokračovat ve čtení

Chcete se vyhnout rakovině? Konzumujte ovoce a zeleninu se slupkou

20.12.2016

Konzumujete celkem s pravidelností velké množství zeleniny či ovoce a každý plod bez rozmyslu zbavujete jeho slupky? Pak čtěte dále, neboť vám vysvětlíme, proč to tak nedělat a většinu druhů jíst i s výživným obalem plným pro tělo prospěšných látek. Pokračovat ve čtení

Vyzkoušejte tradiční podzimní polévky, které probudí i zlenivělý metabolismus

13.09.2019

Jste také jako většina lidí na podzim nešťastni z každého spadlého listu ze stromu? Cítíte, jak vám s přibývajícími dny ubývá energie? Máme pro vás jednoduché řešení, jak lépe probudit svou ospalou podzimní náladu a podpořit metabolismus. Zařaďte do svého zdravého jídelníčku podzimní polévky, které vás nejen zahřejí.  Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 200 160 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?