Nezapomínejte na zdravé domácí české potraviny

Není nad voňavé čerstvé suroviny, ze kterých lze připravit zdravé jídlo. Navíc pokud jsou potraviny od českých farmářů či výrobců, je takový pokrm dvojnásob chutný.

Každou chvíli se v oblasti zdravého stravování objeví nějaká žhavá exotická novinka. Můžeme jmenovat třeba chia semínka z šalvěje hispánské nebo, goji, plod kustovnice čínské. Nikdo nemůže ani na chvilku zpochybňovat jejich přínos pro zdravý životní styl. Ovšem jejich nevýhodou je většinou poměrně vysoká cena. Není divu, protože tyto potraviny k nám většinou putují z velké dálky a jejich cestu k nám, konečnému spotřebiteli musí prostě někdo zaplatit.

Proto se zkusme zamyslet nad tím, jestli i v domácích luzích a hájích nemáme nějaké výživově hodnotné potraviny, které by nás vyšly na zlomek ceny exotických plodů. Odpověď zní: ano, máme.

Správné stravování začíná při nákupech

Zdravý životní styl začíná už při nákupech. Češi už jsou ochotní si za kvalitu potravin připlatit. Podle studie z minulého roku tak činí už sedm z deseti Čechů. Lidem zkrátka už není jedno, co jedí. Stále více sázejí na čerstvé přírodní potraviny z místních zdrojů.

Proč? Mají jistotu původu. Vědí tedy jak a kde, tedy za jakých podmínek byla potravina vyrobena nebo vypěstována. Mohou se tak spolehnout, že skutečně obsahuje látky, které jsou v ní deklarovány. A to je neocenitelné plus.

Navíc žijeme ve středoevropském prostoru, kde jsme za dlouhá staletí zvyklí na určité plodiny. Náš žaludek, trávicí systém je přijímá bez potíží a umí je zpracovat. Ochutnáme-li nějakou exotiku, je bezesporu zajímavé zpestření jídelníčku, ale může stát, že naše trávicí soustava si s tím nedokáže tak úplně poradit.

Farmářské trhy nabízejí čerstvou lokální produkci

Kde nakupovat? V mnoha českých městech se v posledních letech vyrojily farmářské trhy, na kterých dostanete české ovoce a zeleninu, ale třeba i vajíčka, maso, těstoviny, sýry… Prostě čerstvé, chutné a zdravé zboží od místních výrobců.

Vyplatí se tam nakupovat, i když i tady je samozřejmě třeba sledovat kvalitu, prověřovat si pěstitele i výrobce. Platí ovšem, že dobré zboží se prodává samo. Přesvědčíte-li se o kvalitě, budete se k danému výrobci nebo pěstiteli vracet.

Spousta trhů pořádá také různé tematické akce. Například když je sezóna jahod, dá prostor pěstitelům tohoto chutného ovoce a přidá třeba kreativní kuchařskou dílničku na téma, co všechno se s jahodami dá dělat. Lidé se tak mohou inspirovat i v případě, že sami nepatří mezi kuchařské nadšence.

Vsaďte na sezónní zeleninu

Díky farmářským trhům se mezi lidmi zvýšil zájem o českou zeleninu a ovoce. Na výsluní se tak vrátil například chřest nebo dýně. Třeba v případě dýní si mnoho lidí myslelo, že se dají pouze nakládat. To je ale omyl. Z dýně se dají připravit skvělé polévky, hodí se do sladkých koláčů, ale třeba i do rizota, ragú, dušené kostky z dýně jako příloha k masu. Jejich využití je všestranné, stačí jenom najít odvahu a vyzkoušet to.

Stejně tak chřest může být vynikající surovinou pro vaření polévek. Dá se ovšem i zapékat, nebo péct, může být součástí salátů. Na trzích najdete široký výběr různých druhů salátů od ledového, po římský nebo třeba čekankové puky.

Také česká kořenová zelenina jako mrkev, petržel i celer je z trhu chutnější než kousky s uvadlou natí ze supermarketu. Není nad to uvařit si z ní chutný zeleninový vývar. Proto využívejte sezónní českou zeleninu na saláty a polévky. Pokud si nevíte rady se zpracováním některých druhů, nechte si poradit přímo na trzích.

Dopřejte si ovocné koktejly

Samozřejmě, že na trzích najdete i nabídku čerstvého ovoce. I v tomhle případě využívejte sezónní nabídky. V současnosti třeba probíhá sezóna jahod, rozbíhá se sezóna třešní. Nejlepší je sníst ovoce čerstvé třeba jako chutnou a výživnou dopolední svačinu.

Můžete si také ovoce rozmixovat na chutný koktejl buď jednodruhový nebo v kombinaci s dalším ovocem, nebo třeba se semínky či ořechy na výživné smoothie


Větší množství ovoce se dá zpracovat na domácí marmeládu nebo kompot. Samozřejmě, že se hodí i do koláčů, třeba z třešní je skvělá bublanina. Ovšem samozřejmě nejvíce vitamínů získáte ze syrových plodů.

Proč dávat českému ovoci přednost před zahraničním? Není v tom jen dávka patriotismu, ale i praktické hledisko. Exotické ovoce je třeba trhat v podstatě nezralé, protože má před sebou dlouhou cestu. Pokud by bylo natrháno zralé, dorazilo by k nám shnilé. Tím, že je trháno nezralé chybí mu sluneční záření, které mu dodává chuť a vitamíny.

Vyzrálé české ovoce k vám putuje mnohem kratší dobu, a to je znát na chuti i výživné hodnotě. Nezapomínejte ale ani na lesní ovoce, které si můžete v sezóně zdarma nasbírat v lese. Borůvky jsou skvělým antioxidantem a působí na lidské tělo doslova blahodárně.

Zobejte domácí semínka

V obchodech najdete také kešu či para oříšky. Přitom v českých lískových a vlašských oříšcích najdete spoustu vitamínů a minerálů. Podobně jsou na tom i semínka. Zkuste jako zdravé zobání slunečnicová nebo dýňová semínka z domácích zdrojů, nemusíte hned sahat po chia semíncích, i když jsou velmi populární. Budete-li využívat domácí zdroje, promění se vám jídelníček a překvapivě zjistíte, jaké poklady se vám skrývají za humny.

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam dál?

Goji: Plody kustovnice čínské pomáhají i při hubnutí

Goji se říká plodům rostliny kustovnice čínské, která se už dlouhá staletí pěstuje po celé Číně a v oblastech Himalájí, v dnešním Nepálu a Tibetu.  Pokračovat ve čtení

Snadné hubnutí s chia semínky

Chia semínka obsahují hodně živin a současně velmi málo kalorií. Ne nadarmo se jim také říká superpotravina. Znáte veškeré výhody a účinky tohoto hubnoucího zázraku? Pokračovat ve čtení

Otázky, na které jste se možná chtěli zeptat

Dnes jsme si pro vás připravili sérii otázek a odpovědí, které vám možná už delší dobu vrtaly hlavou. Od samotných potravin až po nejrůznější metody úpravy jídelníčku. Pokračovat ve čtení

Přirodní fytoestrogeny: Bojovníci proti rakovině prsu i přebytečným kilům

Fytoestrogeny v potravinách mají mnoho příznivých zdravotních účinků a skvěle působí i při hubnutí. My vám dnes prozradíme, jaké suroviny tyto přírodní látky obsahují a jak je adekvátně zapojit do svého pestrého jídelníčku. Pokračovat ve čtení

Luštěniny: Proč je zařadit do jídelníčku a jak správně připravovat?

Za života našich babiček a prababiček byly nedílnou téměř každodenní součástí jídelníčku luštěniny. Šlo o levné, a přitom velice výživné jídlo. Bohužel se zvyšující se spotřebou masa jsme na luštěniny hodně zapomněli. Je to škoda, protože jsou jídlem výživově hodnotným, které se stále ještě dá pořídit s minimálními náklady. Pokračovat ve čtení

Chci jídelníček ZDARMA

2 174 663 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?