Přirodní fytoestrogeny: Bojovníci proti rakovině prsu i přebytečným kilům

Fytoestrogeny v potravinách mají mnoho příznivých zdravotních účinků a skvěle působí i při hubnutí. My vám dnes prozradíme, jaké suroviny tyto přírodní látky obsahují a jak je adekvátně zapojit do svého pestrého jídelníčku.

„V jednom sójovém bobu je tolik estrogenu jako v antikoncepční tabletě,“ také jste už někde slyšeli nebo četli podobné bludy? Pokud ano, musíme tato tvrzení rázně dementovat. S oblibou je šíří odpůrci sóji, kteří chtějí lidi řádně postrašit. Vzápětí se škodolibostí dodávají na adresu žen, že si konzumací sóji mohou narušit rovnováhu estrogenu v těle. Omyl. Nenechte se těmito škarohlídy rozhodit, protože pravda je někde jinde.

Rostlinné fytoestrogeny nemohou ublížit

Ničeho se nebojte, vysvětlíme si, jak to ve skutečnosti je. Určitě už jste zaregistrovali pojem rostlinné fytoestrogeny. Co to je? Jedná se o rostlinné látky, které svojí chemickou stavbou připomínají ženský pohlavní hormon estrogen. Jejich působení se také hodně podobá vlivu estrogenu. Ovšem je třeba zdůraznit, že jde o mnohem slabší působení. Tvrzení různých všeználků, že vám mohou fytoestrogeny v potravinách způsobit problémy, proto v žádném případě nevěřte. Samozřejmě vždy platí nic nepřehánět, ale i když je budete konzumovat pravidelně, nikdy vám nemohou nijak ublížit.

Potraviny důležité pro ženy

Naopak, přírodní fytoestrogeny mají na vaše tělo blahodárný vliv. Jaké potraviny tyto látky obsahují? Nejvíce fytoestrogenů najdete v luštěninách, v sóje a také některých druzích semínek, především ve lněném a sezamovém. Konzumovat by tyto potraviny měly hlavně ženy. Obzvláště důležité jsou pro ženy v menopauze.

Při menopauze totiž dochází k poklesu hladiny estrogenu v ženském těle. Jak už bylo řečeno, fytoestrogeny sice nemohou nahradit produkci estrogenu v ženském těle, protože jejich působení je mnohem slabší, ale přesto je důležité. Estrogen je zároveň velkým ochráncem ženy. Pomáhá třeba proti osteoporóze, některým druhům rakoviny. S jeho klesající hladinou ale ženy o tuto přirozenou ochranu přicházejí.

Jak fytoestrogeny v organismu působí?

Jejich úkolem je vázat se na lidské estrogenní receptory. Díky této vazbě mohou buď omezovat tvorbu estrogenu, nebo ji podporovat. Konkrétní chování v lidském těle přitom závisi na tom, kolik a jakých estrogenových receptorů má, kolik estrogenu se aktuálně nachází v krvi. Ovšem estrogeny nemají vliv na tzv. vaginální maturační index, což je vlastně početní vyjádření účinků estrogenu. Pokud by na něj měly vliv, mohla by třeba taková sója sloužit i jako účinná antikoncepce. Už jsme si ale řekli, že tohle neplatí a nefunguje. Kdyby to fungovalo, oč by se snažil farmaceutický průmysl při výrobě antikoncepce? Fytoestrogen obsažený dejme tomu v sóji nemá schopnost ovlivnit ženský menstruační cyklus natolik, aby zabránil nechtěnému otěhotnění. Proto porovnávání sójových bobů s antikoncepčními tabletami je za vlasy přitažený nesmysl.

Co ale fytoestrogeny mohou ovlivnit, stejně jako jejich sesterské estrogeny, jsou potíže po menopauze. Prokazatelně třeba zmírňují nepříjemné návaly horka. Proto je zdravá strava s dostatečným podílem fytoestrogenů pro ženy během přechodu a po něm obzvláště důležitá. Zmiňovali jsme už luštěniny a také semena, jako potraviny bohaté na fytoestrogeny.

Které další pokrmy dokážou především ženám fytoestrogeny dodat? Jsou to například ořechy, ale patří sem třeba i rýže, česnek, brokolice, otruby z ovsa. Obsahují je ale i některé nápoje včetně třeba vína a piva. Rozhodně tím nechceme nabádat k přehnanému pití, nebo dokonce alkoholismu, ale pokud si čas od času dáte skleničku piva či vína, nijak si tím neublížíte.

Tři druhy látek

Určitě už jste slyšeli o tom, že víno obsahuje isoflavonoidy. Jde o jeden druh fytoestrogenů, který svými vlastnostmi nejvíce připomíná estrogen. Najdete ho v čočce, fazolích, sóje, cizrně a jetelu. Dalším druhem fytoestrogenů jsou lignany. Ty objevíte také v čočce, fazolích, ale také ve lněných semínkách a některém ovoci či zelenině. Třetí druh fytoestrogenů, kumestany obsahují klíčkovité rostliny.

Příznivé účinky fytoestrogenů

Podstatné ovšem je, jaký vliv mají fytoestrogeny na lidské zdraví. Je třeba říci, že chrání proti rakovině prsu, a to ve chvíli, kdy je v těle hladina estrogenu vysoká. V takovém případě jsou obranným rytířem. Známe tedy důvod, proč by ženy v reprodukčním věku měly pravidelně konzumovat luštěniny a semínka. Pomáhají se tak preventivně chránit před rakovinou prsu.

Ovšem v období, kdy už u ženy skončil reprodukční věk, a proběhla menopauza, hladina estrogenu výrazně klesne. Tehdy mohou naopak vyvolat růst rakovinných buněk. Proto je třeba s nimi v tomto období zacházet velmi opatrně. Z toho vyplývá, že ženy v přechodu mohou fytoestrogeny jíst na zmírnění obtíží, později ale po prodělaném přechodu už ne. Podporu růstu nádorových buněk mohou fytoestrogeny podle studií vytvořit zejména ve velmi nízkých koncentracích, ve vysokých množstvích mu naopak zabraňují. Mechanismus působení estrogenů se stále ještě velice intenzivně zkoumá.

Mužům se zvýší libido

Kromě potíží s přechodem jsou ale fytoestrogeny užitečné i jako ochrana před osteoporózou, tedy řídnutí kostí. Dokážou chránit cévy před aterosklerózou a to zejména u žen během menopauzy. Zároveň jsou přírodní anti-aging ochranou, tedy proti stárnutí. Co je ale neméně důležité, klinické studie prokázaly, že fytoestrogeny mají kladný vliv i na hubnutí. Zřejmě fytoestrogen genistein dokáže snižovat nadváhu a obezitu. Dosud ale není jasný přesný mechanismus, jak vše probíhá. Vědci musí zkoumat dál, než se jim tenhle oříšek podaří rozlousknout.

Měli bychom dodat i to, že fytoestrogenům by se neměli vyhýbat ani muži, a to především ti, kteří mají potíže se zvětšením prostaty nebo se dokonce se léčí s rakovinou prostaty. Dokonce se mluví i o tom, že u mužů fytoestrogeny obsažené v pivu dokážou lehce oddálit ejakulaci a zvýšit libido.

Všeho s mírou

Objevují se ale i některá negativa spojená s některými fytoestrogeny. Například, že když člověk jí v mládí genisteina a coumestrol, může mít potíže s plodností. Diskutuje se i o tom, jaký vliv má dlouhodobá a vysoká konzumace fytoestrogenů, zda například nenahrává kognitivním poruchám a demenci. Zkrátka a jednoduše i u přírodních fytoestrogenů stejně jako všude jinde platí: všeho s mírou.

03.04.2017

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

Květa D.

Článek se čte dobře,ale mám výhrady k fytoestrogenům,hlavně kolem menopauzy.Estrogeny se mění na testosterony a začínají růst fousky a u mužů se v té době mění testosteron na estrogen.Proto mají problémy se srdcem a s prostatou.V těle je nerovnováha.Kdy se pozná,že skončil přechod ?Opravdu se zatím vše velice intenzivně zkoumá a také vím,o čem píšu.Každý človíček je jiný a jak pozná,že už překročil hranici : všeho s mírou ?Opravdu dosud není jasný mechanismus těla a mám obavu,že si dost lidí může hormonálně ublížit

Odpovědět

 

Kam dál?

Vyzkoušejte tradiční podzimní polévky, které probudí i zlenivělý metabolismus

13.09.2019

Jste také jako většina lidí na podzim nešťastni z každého spadlého listu ze stromu? Cítíte, jak vám s přibývajícími dny ubývá energie? Máme pro vás jednoduché řešení, jak lépe probudit svou ospalou podzimní náladu a podpořit metabolismus. Zařaďte do svého zdravého jídelníčku podzimní polévky, které vás nejen zahřejí.  Pokračovat ve čtení

8 potravin proti stárnutí: Zelná šťáva a zelený čaj jako elixír nesmrtelnosti

23.01.2017

Jak už jste se mohli dočíst v předešlých článcích na našem webu, strava má velký vliv nejen na hubnutí, naši náladu či například kvalitu spánku, ale ovlivňuje i vzhled naši pokožky. Jaké potraviny jsou vhodné pro zpomalení stárnutí? Přečtěte si náš článek, kde vám vše prozradíme. Pokračovat ve čtení

Jídelníček proti celulitidě: Jak se zbavit pomerančové kůže?

17.01.2017

Velkou část žen začne dříve nebo později trápit celulitida. Dolíčkovitá kůže připomínající kůru pomeranče není jenom estetický problém. Spousta žena sahá po drahých kosmetických přípravcích, ovšem ne všechny vědí, že tyto potíže můžete hodně ovlivnit správnou stravou. Pokračovat ve čtení

Chcete se vyhnout rakovině? Konzumujte ovoce a zeleninu se slupkou

20.12.2016

Konzumujete celkem s pravidelností velké množství zeleniny či ovoce a každý plod bez rozmyslu zbavujete jeho slupky? Pak čtěte dále, neboť vám vysvětlíme, proč to tak nedělat a většinu druhů jíst i s výživným obalem plným pro tělo prospěšných látek. Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 201 256 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?