Zelená káva na hubnutí

V posledních letech vzbudily velkou vlnu zájmu přípravky ze zelené kávy určené na hubnutí. Objevují se lidé, kteří tvrdí, že zhubli i větší počet kilogramů právě díky těmto přípravkům. 

Jaký účinek má zelená káva na metabolismus? A opravdu může při hubnutí pomoci?

Tepelnou úpravou znehodnocujete zrna

Když kávovník roste, jeho plody jsou červené boby, které můžeme přirovnat například k našim šípkům. Jakmile se sklidí a nechají vyschnout na slunci, jejich slupka ztmavne a uvolní zelené zrno, které dosud bylo ukryté uvnitř. Tato zrna začali lidé v dávných dobách pražit a následně drtit, aby si připravili chutnou černou kávu.

Jenže pražením, tedy tepelnou úpravou, se zároveň znehodnotí spousta látek, které původní zelená káva obsahuje. Pomocí tepla z kávy odstraníte hlavně kyselinu chlorogenovou a polymerické fenoly. Jak je ale vědecky zjištěno, právě tyto látky mají pozitivní vliv na hubnutí. Právě proto je zelená káva na hubnutí výborným prostředkem. Proto zapomeňte na černou kávu a vyzkoušejte přípravky ze zelené kávy.

Zdroj antioxidantů

Je jednoznačně prokázáno, že právě kyselina chlorogenová má efekt na redukci hmotnosti a pokud dodržíte vhodné dávkování, pak účinně reguluje chuť na sladké. Kyselina totiž na sebe naváže cukr, který se potom nezpracovává tak rychle, jako jindy.

Podobně kladný vliv mají také polymerické fenoly. Obsahují antioxidanty, které jsou účinnou zbraní lidského těla proti volným radikálům, pomáhají v boji proti rakovině.

Zelené potraviny jsou celkově zdraví velmi prospěšné vzhledem k opravdu vysokému obsahu antioxidantů.

Pozor na dávkování

Na druhou stranu je třeba počítat s tím, že i zelená káva obsahuje kofein. Proto její nadměrné užívání není dobré. Vyvarujte se například současného braní tablet zelené kávy a pití většího množství kávy. V takovém případě by mohlo dojít ve vašem těle k nadměrným dávkám. Ty potom metabolismus cukrů naopak nabourávají, místo aby mu pomáhaly.

Příprava zelené kávy jako nápoje u nás ale nemá velkou tradici. Přitom je velmi jednoduchá. Dvě kávové lžičky mleté zelené kávy zalijete vroucí vodou. Optimální dávka je třikrát denně šálek. Nedoporučuje se ale zelenou kávu dochucovat mlékem, cukrem či smetanou, protože tyto látky zabraňují vstřebávání zdraví prospěšných látek z kávy do lidského těla. Vhodná je ale například zelená káva se zázvorem, který pomáhá díky uvolňování tepla rozhýbat metabolismus. Hubnoucí efekt se potom násobí.

Jaké jsou výhody zelené kávy:

  • Pomáhá při redukci podkožního tuku

  • Redukuje i vnitřní tuk kolem orgánů

  • Antioxidanty v ní obsažené zlepšují stav srdce, cév, slinivky břišní, jater a ledvin

  • Omezuje vznik cukrovky, případně mírní její průběh

  • Má pozitivní vliv na žlučové kameny

  • Kladně ovlivňuje také tvorbu celulitidy

  • Zpomaluje metabolismus cukrů, proto je lidské tělo nezpracovává tak rychle, nedojde k jejich okamžitému uvolnění do krve

Co od zelené kávy můžete očekávat?

Díky úpravě metabolismu a vázání cukru na kyselinu nebudete při konzumaci zelené kávy trpět hladem. Zásluhou obsahu kofeinu budete mít také více energie. Zároveň dojde ke zlepšení vašeho zdravotního stavu (srdce, cévy) a redukci hmotnosti, a to především z dlouhodobého pohledu při stabilním užívání kávy v doporučeném dávkování.

Rozhodně nezhubnete o 14 kg za měsíc, jak tvrdí některé přípravky na bázi zelené kávy. Hubnutí je v tomto případě dlouhodobé cca do 4 kg měsíčně, optimistické studie uvádějí, že může dojít k cca 15-30% úbytku tukové tkáně.

Vždy ale pamatujte na to, že káva je diuretikum a odvodňuje lidské tělo. Proto je při pití zelené kávy nebo konzumaci zelené kávy ve formě tabletek vždy nutné dodržovat pitný režim, který činí minimálně 2,5 litru vody denně.

02.09.2015

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam dál?

Pomáhá zelený čaj při hubnutí?

25.08.2019

Čaj, který při svém zpracování prošel minimální oxidací, tedy neprodělal proces fermentace, označujeme jako zelený čaj. To je také jediný rozdíl mezi zeleným a černým čajem, jedná se totiž o úplně stejné lístky ze stejného keře. Pokud se tyto lístky rychle spaří vodní parou, a poté se okamžitě usuší, vnikne zelený čaj. Pokračovat ve čtení

Hubněte se smoothie koktejly

20.04.2016

Receptů na hubnutí koluje po světě spousta. Nejefektivnější jsou ty, které vycházejí ze zdravé a vyvážené stravy. Tyto podmínky bezezbytku splňují smoothie koktejly. Jedná se o husté ovocné a zeleninové šťávy. Pokračovat ve čtení

Koktejly na hubnutí

26.08.2015

Chcete-li zhubnout, jistě hledáte nejúčinnější a zároveň také nejpříjemnější způsob. Určitě pro vás bude důležité, abyste kýženého efektu, tedy shazování kilogramů dosáhli s co nejmenší námahou. Slibnou pomocí jsou koktejly na hubnutí. Pokračovat ve čtení

Protein: Kdy se hodí a jak jej jednoduše zařadit do jídelníčku?

01.11.2018

Bílkoviny, neboli proteiny, tvoří základní stavební kámen pro růst a ochranu svalstva. Jsou pro organismus nepostradatelné a protože si je tělo nedokáže samo vyprodukovat, je nezbytné přijímat je v potravě. Pokračovat ve čtení

Goji: Plody kustovnice čínské pomáhají i při hubnutí

05.07.2018

Goji se říká plodům rostliny kustovnice čínské, která se už dlouhá staletí pěstuje po celé Číně a v oblastech Himalájí, v dnešním Nepálu a Tibetu.  Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 224 395 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?