Jste skutečně zdraví? 5 způsobů, jak to poznat

Jak poznat, že jste zdraví? Vsázíte na dlouhé a úporné komplexních vyšetření, které můžete absolvovat u lékařů, ale ne a ne se k návštěvě odhodlat?  Jistý obrázek o vašem zdraví, vám mimo jiné ukáží také tyto oblasti. Pohodlně se usaďte a dejte se do čtení, pak je jistě začněte více vnímat.

Po dlouhý čas byl za jistý ukazatel zdraví brán výsledek BMI testu. Nicméně se ukázal jako velmi nepřesný. Jen si představte, že se můžete setkat s lidmi s vysokým BMI, které automaticky řadíme k obézním jedinců, ale tito lidé mohou být ve výsledu zdravější, než ti s nízkým BMI. Nízké BMI je automaticky bráno, jako "zdravá" váha. I tak mohou ale tito zdánlivě zdraví lidé trpět cukrovkou či onemocněním srdce.

Takže ano, znát své BMI je důležité, ale o zdraví, jak také říká Emily Underwood, odborná redaktorka časopisu Science a Forge, vám více a rychleji poví tyto oblasti, které rozebíráme v dnešním článku. Vyšetřit se tak můžete prvotně sami a to bez nutné návštěvy lékaře.

Vstanete z podlahy bez použití rukou či kolen?

Test síly a flexibility publikovaný lékařem a výzkumníkem Claudiem Gil Araújo je podstatným ukazatelem lidské kondice. 

  • Nejprve se položte na podlahu se zkříženýma nohama, ale nepoužívejte ruce, kolena, paže, boky nebo nohy k tomu, abyste si lehli. Potom se znovu postavte, aniž byste se jakkoliv opírali. 

V případě, že to dokážete dokonale, jste v dobré kondici a získáváte 10 bodů! Za každé zapojení rukou, či kolem, si odečtěte bod.  U dospělých nad 50 let Araújo zjistil, že lidé, kteří dosáhli nejnižšího skóre a to mezi 0–3 body. měli během následujících šesti let 5x vyšší úmrtnost než ti, kteří dosáhli 8–10 bodů.

Soustřeďte se na spánek

Spánek a klid jsou klíčem k téměř všem fyziologickým procesům, mají totiž přímý vliv na imunitní systém a jeho funkce jako jsou: činnost mozku a zdravý metabolismus.

Ačkoliv se ze všech stran na důležitost spánku stále upozorňuje, i tak spí spousta z nás denně méně, než 7 hodin. Buďte ale na pozoru! I jedna noc, během které špatně spíte, může dočasně zvýšit krevní tlak. Studie také ukázaly jisté spojení, že spojení mezi spánkovou deprivací a srdečními chorobami, cukrovkou a dalšími chronickými nemocemi. Ve třech velkých epidemiologických studiích odborníci zjistili, že spaní 5 hodin nebo méně za noc má negativní vliv na úmrtnost ze všech příčin zhruba o 15 %!

Co prozradí stolice?

Zkoumat stolici vždy, když jdete na toaletu, zní divně, ale jedná se o důležitý ukazatel zdraví! Pravidelná, správně barevná a dobře tvarovaná stolice je zkrátka ukazatelem dobrého zdraví.

  • Světlá stolice může signalizovat žloutenku, zánět slinivky nebo cirhózu jater.
  • Krev ve stolici může značit hemeroidy nebo rakovinu tlustého střeva.
  • Příliš tenká stolice zase překážku ve střevě, například polyp nebo nádor.

Dýchejte

Sedavé zaměstnání, málo aerobního cvičení a kouření mohou omezit schopnost plic optimálně přijímat a využívat kyslík.

Vyzkoušejte si jednoduchý test, který vám ukáže, zda jsou vaše plíce v dobrém stavu.

  • Vyběhněte dvě patra schodů. Měli byste je zvládnout bez zastavení a zadýchání. Lapáte-li po pár schodech po dechu či si musíte po dvou patrech udělat nutnou přestávku, protože sotva popadáte dech, zbystřete a navštivte lékaře.

Sociální vztahy

Vztahy a sociální izolace mohou být stejně tak rizikové, jako jsou nadváha a nebo kouření. Například starší osamělí lidé mají dvojnásobně vyšší riziko onemocnění, než lidé s obezitou. Boj nespočívá v tom, plně obsadit kalendář schůzkami nebo si držet počet přátel schválený lékařem. Podstatné je, aby se člověk sám vnímal dobře, byl začleněn do společnosti a měl možnost se někomu svěřit. Nezáleží na tom, s kolika lidmi se denně stýkáte, jde spíše o to, jestli neprožíváte až moc často pocity vyčlenění, nepochopení a neschopnosti se spojit reálnými lidmi.

Prevence

Obecnou prevencí je zdravý životní styl – zdravá strava, otužování, pravidelný pohyb.

Hledáte jiné nemoci?

Bolest v krku

Kdo by neznal tuto nepříjemnost. Jak ji co nejlépe přecházet?

Spalničky

Další nemoc, která postihuje primárně děti. Objevit se může i u dospělých.

Šestá nemoc

Nemoc se také nazývá dětská růžovka. Přenáší se vzduchem.

Laryngitida

Velmi nepříjemná nemoc, proti které bohužel neexistuje prevence.

20.09.2019

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 221 782 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?