Zápal plic - poznejte příznaky, léčbu i prevenci

Zápal plic, lékařsky známý jako pneumonie, je vážné infekční onemocnění. Obvykle mu předchází fyzické nebo psychické vyčerpání, stres a chřipková onemocnění. Spousta lidí nepovažuje zápal plic za až tak nebezpečný, pro starší pacienty nebo lidi s oslabenou imunitou může však mít velmi závažné následky. 

Zápal plic se často vyskytuje jako komplikace v období chřipkových epidemií. Zápal plic bývá ve většině případů bakteriálního původu, méně často pak původu virového. Vzácně mohou být příčinami zápalů plic mykózy (kvasinky a plísně), tuberkulóza, prvoci a jiní parazité. Také inhalace chemických látek, vdechnutí cizího tělesa, nebo ozařování může vést k zápalu plic. 

Zápal plic příznaky

Projevy zápalu plic se obvykle liší v závislosti na původci onemocnění - bakterie vs. viry. Společnými projevy pro oba původce je kašel, zvýšená teplota až horečka, bolest na hrudi a obtížné dýchání. Kašel je u virové infekce suchý až dráždivý, naopak při bakteriální infekci se kašel mění na produktivní s hleny.

Zvýšená teplota je charakteristická při virovém onemocnění, horečka při bakteriální. U virové infekce se dále mohou projevovat příznaky, které připomínají chřipku - bolesti kloubů a svalů, schvácenost, nevolnost až zvracení.

Časté příznaky:

 • třes, zimnice a horečka až 41 °C
 • bolest na prsou
 • zelenavý hlen
 • dušnost

Méně časté příznaky

 • pocení, zrychlený tep a dech
 • namodralé rty a nehty
 • blouznění
 • průjem
 • bolesti hlavy a svalů
 • nechutenství, zvracení nebo bolest břicha

Léčba

Při léčbě zápalu plic je zásadní klid na lůžku, kdy se pacientům doporučuje ležet s lehce vyvýšenou hlavou a trupem, to usnadní dýchání a odkašlávání. Dále je samozřejmý dostatečný pitný režim, který posílí obranyschopnost a usnadní odkašlávání. Při léčbě se aplikují se antibiotika

Při těžkém průběhu je nutná léčba pacienta v nemocnici.

A jak se chovat po zápalu plic?

Po prodělání onemocnění je nutné dodržovat jak fyzický, tak psychický klid s dostatkem spánku a kvalitním stravováním. Takovýto režim by měl pacient dodržovat zhruba měsíc, pak je možné opatrné navyšování zátěže.

Zápal plic u dětí

U dětí je průběh nemoci obdobný jako u dospělých. Objeví se dechové obtíže, zvýšená teplota a horečka. Bakteriální zápal plic se u kojenců ve srovnání s virovým zápalem plic vyskytuje méně často, mívá ale těžší průběh. Děti školního věku postihuje zápal plic často v podzimních měsících. Ze začátku může připomínat akutní virové onemocnění - horečka, bolest hlavy, svalů a krku, později ale dochází k prohlubování kašle.

Kdy navštívit lékaře?

I když spousta pacientů zapal plic nepovažuje za až tak nebezpečné onemocnění, pro starší lidi a pacienty s oslabenou imunitou může mít opravdu fatální následky.

Pacienta k lékaři přivede většinou prudké zhoršení stavu, zchvácenost, zvýšená dušnost, horečky přes 39 stupňů a kašel. Časté je také vykašlávání hnisavého až narezlého hlenu ve kterém se může objevit i krev. Zápal plic vyžaduje konzultaci s odborným lékařem.


Prevence

Existuje několik preventivních opatření:

 • Očkování - vakcíny jsou jedním z nejspolehlivějších možností, jak omezit výskyt a závažnost zápalu plic. Mimo základního očkování proti pneumokokům, se  doporučuje také každoroční očkování proti chřipce.
 • Chraňte sebe a své děti před pasivním kouřením. Je dokázáno, že u dětí, jejichž rodiče kouří, je vyšší riziko výskytu onemocnění spojených s dýchacím ústrojím.
 • Nezapomínejte na osobní hygienu, zabráníte tak přenosu onemocnění.

​Hledáte jiné nemoci?

Crohnova choroba

Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění střev, které se projevuje typickými průjmy, bolestí břicha a poruchami trávení

Borelióza

Lymská borelióza je onemocnění přenášené klíšťaty. Na rozdíl od klíšťové encefalitidy se lymská borelióza v České republice vyskytuje daleko častěji.

Infekční mononukleoza

Infekční mononukleóza, někdy se jí také přezdívá “polibková nemoc".

Salmonela

Salmonela je poměrně časté onemocnění střev, je nakažlivá a probíhá často v epidemiích

26.03.2019

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

 • Sestavený od nutriční poradkyně
 • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
 • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 218 500 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?