Onemocnění ledvin – příčiny, léčba a prevence

Nedostatečná funkce resp. selhávání ledvin se projeví tak, že se v těle hromadí odpadní látky, zvyšuje se tak krevní tlak, mění se složení krve a vzniká minerálová dysbalance, kdy tělo nezvládá pracovat s vitamínem D.

Onemocnění ledvin příznaky

Přehled nejčastějších možných příznaků, které mohou s onemocněním ledvin úzce souviset:

  • navýšení hmotnosti v důsledku zadržování tekutin v těle (otoky obličeje, očních víček, bérců)
  • bolest v bedrech, může být doprovázena teplotou nebo změnou barvy moči (infekce, kameny, prasklá cysta)
  • tvorba pěny v moči (důsledek vylučování bílkoviny do moči)
  • tmavá moč (červená, červenohnědá, růžová)
  • zvýšená potřeba močení (obzvláště v noci)
  • malé množství moči (je-li moči méně, než půl litru za den, signalizuje to závažné poškození ledvin)
  • svalová slabost, ztráta chuti k jídlu, svědivka, svalové křeče, změna barvy kůže

Akutní selhání ledvin

Akutní selhání je náhlá a dočasná dysfunkce ledvin, bývá způsobena omezením přítoku krve do ledvin, obstrukcí močových cest nebo traumatickým poškozením ledvin po větších chirurgických zákrocích či automobilových nehodách.

Léčení akutního selhání ledvin probíhá kontinuálními metodami náhrady funkce ledvin, nejčastěji na jednotkách intenzivní péče v nemocnici.

Chronické onemocnění ledvin

Jestliže ztrácejí ledviny schopnost plnit svou funkci, mluvíme o chronickém onemocnění ledvin. Chronické onemocnění přichází často nepozorovaně, jelikož „nebolí“. K chronickému onemocnění vede nejčastěji vysoký krevní tlak a cukrovka.

Jestliže se chronické onemocnění ledvin neléčí, může vést k jejich úplnému selhání.

Zánět ledvin léčba

Zánět ledvin je závažné onemocnění, které vyžaduje lékařskou péči, někdy také i hospitalizaci. Základem léčby je podání účinných antibiotik, dle závažnosti zánětu je někdy nutné také nitrožilní podávání antibiotik. Při léčbě je nutné hlídat si dostatečný přísun tekutin, jelikož ty ledviny nezbytně potřebují. Pitný režim je zároveň třeba dodržovat v rozumné míře a pravidelných dávkách. Větší množství tekutin najednou může naopak velmi zatížit oslabené ledviny. Také dlouho trvající horečka může značně vyčerpat organismus a je ji tak potřeba začít postupně snižovat léky. Neméně důležitý je klid také na lůžku!

Bylinky – Ledviny vám pomůže vyčistit od bakterií například čaj z listů kopřivy dvoudomé, které přelijte vroucí vodou a necháte 10 minut louhovat. Doporučené množství bylin jsou 2 lžičky. Čaj pijte 3x denně společně s vodou. Mezi další vyhledávané účinky kopřivového čaje patří posílení imunity a podpoření růstu vlasů.

Léky – Na zánět ledvin je vždy nutné nasadit adekvátní léčbu, tedy ATB. Nejčastěji bývají předepisována antibiotika jako je: ciprofloxacin, deoxymykoin, ofloxacin apod. Antibiotika se doporučuje dobrat až do úplného vyléčení zánětu, zhruba po dobu 2 týdnů. Nepříjemné bolesti se mohou tlumit analgetiky. Vyzkoušet také doporučujeme přírodní antibiotikum, tím může být česnek či kurkuma. Také je za přírodní antibiotikum považované oregano, nikdy však přírodní varianty nevolte jako jediný způsob léčby.

Léčba může být u každého pacienta odlišná a záleží při tom hlavně na příčině, která k onemocnění ledvin vedla a jak velká část ledvinové tkáně byla vyřazena z funkce. Jednou zničená ledvinová tkáň nemá schopnost obnovy funkce, a proto je chronická nedostatečnost funkce ledvin nevratný proces.

Trvalé následky

Nesprávná nebo zanedbaná léčba zánětu ledvin často vede k chronickému přetrvání zánětu, postupně může dojít až k selhávání ledvin a nutnosti jejich transplantace

Onemocnění ledvin v těhotenství

V těhotenství bývá obvykle častější chronická forma zánětu ledvin, než-li akutní. Mnohem častější bývají v těhotenství ale záněty dolních močových cest, tedy močového měchýře nebo močové trubice. Léčba se provádí na lůžkových odděleních v nemocnici, kde je v rámci léčby nutno dodržovat přísný klid a dietu, případné podání léků proti bolestem je možné dle pokročilosti těhotenství.

Po vyléčení je nutná prevence a pravidelné kontroly až do konce těhotenství kvůli možnému návratu nemoci.

Možné komplikace – Postupující infekce se z ledvin může rozšířit do krevního oběhu a vyvolat otravu krve. Při ní dochází k selhání základních životních funkcí a vyvolává šokový stav, ten může vést i k úmrtí!

Zánět močového měchýře

Se zánětem močových cest není dobré si zahrávat. Následky mohou být doslova fatální! Pokud ledviny budete trápit neléčeným zánětem, jejich funkčnost nenávratně klesá. A jestli dojde k jejich selhání, tak váš život doslova visí na vlásku

Kdy navštívit lékaře?

K lékaři běžte při jakýchkoliv potížích s močením a podezřele jinak zabarvenou močí!

Při podezření na zánět ledvin nejprve vyšetřující lékař prohmatá oblast ledvin a provede biochemické vyšetření moči. Jestliže se pacient dostane do nemocničního zařízení, dále se provádí kultivační vyšetření moči na původ infekce a na citlivost na ATB před nasazením nejvhodnější léčby.

Následně se provede ultrazvuk močových cest, ten zánět ledvin potvrdí, nebo naopak vyvrátí a zhodnotí celkové postižení ledviny.

Prevence

Správnou životosprávou lze řadě onemocnění velmi často předejít nebo průběh onemocnění alespoň zmírnit natolik, že nedojde k postižení dalšímu postižení, například tedy ledvin. Dále je dobré dodržovat:

  • V nepříznivém počasí udržujte ledviny v teple
  • Pročisťujte ledviny bylinnými čaji
  • Pravidelné močení přispívá k očišťování močových cest
  • Denní příjem tekutin by měl být minimálně 2L čisté vody
  • Omezení pití alkoholických nápojů a cigaret
  • Osobní hygiena intimních partií by měla být pravidelná
  • V rámci preventivní prohlídky u lékaře se doporučuje si nechat vyšetřit obsah kreatininu v krve a obsah bílkovin v moči, zvýšené hodnoty mohou poukázat na problémy s ledvinami

​Hledáte jiné nemoci?

Vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak – hypertenze, je častým a velmi nebezpečným onemocněním kardiovaskulárního systému. Říká se mu tichý zabiják, jelikož spousta lidí se o onemocnění dozví až při náhodné kontrole.

Bronchitida

Zánět průdušek je onemocnění známé také jako bronchitida. Při akutní bronchitidě postupuje nemoc náhle a to například po obyčejném nachlazení.

Suchý kašel

Suchý kašel bývá reakcí na alergen, cigaretový kouř, zvýšené množství prachu nebo suchý vzduch z klimatizace. Dá se říci, že suchý kašel často značí počátek nachlazení.

Zelený zákal

Zelený zákal, jak se lidově glaukomu říká, je nebezpečné oční onemocnění – většinou  nebolí a zpočátku ho neprovází žádné obtíže. Bez léčby však může způsobit vážné poškození!

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.