Kvasinková infekce – příznaky, léčba a prevence

Kvasinky milují teplé a vlhké prostředí, velmi dobře se jim tak daří ve chvíli, kdy dojde ke zvýšení pH v oblasti pochvy. Rovnováhu v pochvě zajišťují ty „správné“ mikroorganismy – laktobacily, ty udržují kyselé prostředí, dále hormony a imunitním systémem. 

Kvasinková infekce příznaky

  • svědění
  • pálení
  • otok vnějšího genitálu a pochvy
  • bílý hrudkovitý výtok (konzistencí připomínající tvaroh)
  • nepříjemné pocity, bolest při močení a během pohlavního styku

Na narušení prostředí mohou mít vliv:

  • antibiotika – ty eliminují i „dobré“ mikroorganismy v pochvě, poté se přemnoží ty špatné
  • hormonální změny – například při těhotenství nebo užívání antikoncepce s vyšší hladinou estrogenů
  • oslabená imunita
  • nevhodná strava – např. s vysokým podílem cukrů
  • nevhodné hygienické návyky – špatné utírání genitálu směrem od řitního otvoru k pochvě, používání parfémovaných toaletních papírů, menstruačních vložek, příliš časté mytí genitálu
  • nevhodné prádlo – těsné a umělé spodní prádlo vytváří teplé a vlhké prostředí, stejně nevhodné a rizikové může být v létě setrvání v mokrých plavkách! Zvláště v letních měsících sáhněte po prodyšném a kvalitním spodním prádle.

Na vznik zánětu můžou mít vliv i některé onemocnění, jako je cukrovka kvůli nevyrovnané hladině cukru v těle, nebo poruchy imunitního systému.

Kvasinková infekce léčba

Vaginální mykózy se léčí antimykotiky – nejčastěji lokálně krémy nebo čípky. Léčba může být i celková – preparáty podávanými ústně.

Mírnější formy zánětu si může žena vyléčit sama pomocí volně prodejných preparátů v lékárnách (Canesten, Gyno Pevaryl).  Léčbu se doporučuje zahájit při prvních příznacích a pokračovat v ní do úplného vyléčení Po volně prodejných lécích byste ale měl pacient sáhnout v případě, že si je kvasinkovým původem jistý. V opačném případě mu může samostatně naordinovaná léčba naopak uškodit!. Jestliže domácí léčba nezabere, navštivte gynekologa.

Vaginální mykóza se sice nepovažuje za pohlavně přenosnou chorobu, každopádně ji mohou získat oba partneři a prostřednictvím pohlavního styku ji na sebe opakovaně přenášet. Proto je důležité léčit oba partnery a doporučuje se vynechat v době léčby pohlavní styk. Hlavně muži mohou být přenašeči onemocnění, i když nepozorují viditelné příznaky.

Komplikace: Kvasinková infekce se může často vracet. Vždy je tak důležité vyléčit také partnera. Pacientovi především pomůže posílení imunity a dodržování správné stravy a hygieny intimních míst. Kvasinky někdy mohou mít ložisko i jinde v těle, v takových případech by měla pomoci celková léčba.

Domácí léčba a babské rady

Na záněty mohou pomoci sedací lázně v nálevu z řapíku, do kterého se dá přidat tinktura z grepových semínek (zhruba 20 kapek na litr). Jako první pomoc se dá použít bílý jogurt s živými kulturami, který se aplikuje přímo do pochvy.

Bylinky

Kvasinky, které zapříčiní záněty, můžete likvidovat tinkturou z grepových jader, ořešáku černého nebo česneku. V boji s plísněmi a s posílením imunity vám bude nápomocný čaj Lapacho. Dalším pomocníkem proti kvasinkám jsou také echinacea a oregano.

Kvasinková infekce u mužů

Jestliže pociťujete svědění a pálení v oblasti předkožkového vaku, sliznice žaludu je oteklá, zarudlá nebo posetá červenými skvrnkami, či trpí opakovanými vaginálními mykózami vaše partnerka, tak na vině těchto všech příznaků může být kvasinková infekce penisu.

  • Léčba probíhá stejně jako u žen aplikací místních antimykoticky působících látek, například ve formě krémů.
  • Po dobu léčby se doporučuje sexuální abstinence!

Kvasinková infekce v těhotenství

I v těhotenství bývá nejčastějším důvodem svědění genitálu a pochvy kvasinková infekce. Naštěstí je ale pouze nepříjemná, nikoliv nebezpečná. Podle výzkumů se v pochvě nachází náhle více živného substrátu a proto se kvasinky tak často přemnoží.

Nejedná se o případ, že by žena nepříjemnou infekci „chytila“, ale kvasinky, které v pochvě žijí, se přemnoží a začnou se chovat agresivně. Problém se následně léčí taktéž za pomoci vaginálních preparátů.

Kvasinková nebo bakteriální infekce?

Bakteriální infekce je jiným typem vaginální infekce, která se velmi často zaměňuje s infekcí kvasinkovou. Nicméně jsou to dva různé druhy infekce s rozdílnými příznaky a taky léčbou! Infekce ale může být také smíšená. A protože je léčba kvasinkové infekce jiná, než léčba té bakteriální, je důležité vědět, jakou vaginální infekcí momentálně trpíte. Jestliže si nejste jistá, doporučujeme odbornou konzultaci s vaším gynekologem.

Prevence

Zdravá strava: omezení cukru na minimum, snížení příjmu kofeinu, alkoholu, kynutého pečiva, plísňových sýrů. Preference kuřecího, králičího a krůtího masa a ryb, hnědé rýže, celozrnných potravin, zeleniny. Dále se zaměřte na jogurty s živými kulturami. 

Základní hygiena: k narušení rovnováhy přirozené vaginální flóry může dojít v důsledku používání nevhodných hygienických přípravků  (parfémované toaletní papíry či vložky apod.). Vhodné je podpořit přirozené pH intimních partií přípravky určenými k mytí těchto partií, ale ani s nimi to nepřehánět. Lékaři také dále doporučují nosit bavlněné prodyšné oblečení.

Zdravý životní styl: významnou roli hraje zdravý životní styl, ten podporuje imunitní systém a bojuje proti stresu, který se na vzniku či opakovaném výskytu infekce může taktéž podílet.

Zodpovědné sexuální chování: záněty pochvy, vejcovodů a vaječníků mohou mít původce v mikroorganizmech, které jsou sexuálně přenosné, je tedy třeba myslet na zodpovědné sexuální chování u sebe, ale také u partnera!

Zásady protikvasinkové diety

  • Na prvním místě byste měl mít čerstvou zeleninu, například ve formě salátů.
  • Často byste měl do jídelníčku zařazovat bílé a kysané zelí, křen, hořčici a česnek – všichni jsou vyhlášení nepřátelé kvasinek.
  • Zeleninu a ovoce dobře omývejte, zabráníte tak možnému šíření nové infekce.
  • Zároveň zeleninu a ovoce připravujte šetrným způsobem, abyste zachovali co nejvíc obsažených zdravých látek – dušení, vaření v páře  apod.
  • Zřekněte se cukru!
  • Jako koření používejte převážně čerstvé bylinky a sůl nehte raději stát na lince.
  • Zařaďte olivový olej.
  • Pijte hodně vody.
  • Omezte jezení v pozdních večerních hodinách.
  • Zařaďte pravidelný a každodenní pohyb.

I po ukončení diety se stravujte nadále zdravě. Je také dobré se vyhnout léčbě antibiotiky, jestliže není nezbytná

Jak dlouho držet dietu?

Doba diety se odhaduje na tři měsíce a více.

Je ale bohužel dokázáno, že jakmile se vrátíte ke starým stravovacím návykům, kvasinky se mohou opět ukázat. Jakmile začnete s redukcí cukru ve stravě, kvasinky začnou k vašemu mozku vysílat informace o jejich nedostatku. Počítejte tak s příchodem velkých chutí na sladké. Pokuste se vytrvat a nevzdávat se. Chutě na sladké budou postupně ochabovat a ustoupí, spolu s úhynem kvasinek v těle. Příjemným benefitem vašeho snažení bude pravděpodobně i úbytek na váze. Mnozí lidé pak u jídelníčku a zdravého životního stylu nakonec setrvají.

Kdy navštívit lékaře?

Jestliže domácí léčba nezabere, navštivte gynekologa.

Kvasinková infekce bývá dobře rozpoznatelná právě při gynekologickém vyšetření. V ostatních případech se mohou provádět stěry a kultivace v laboratoři, případně odběr krve.

Lékaře určitě neprodleně navštivte jestliže:

  • Máte kvasinkovou infekci poprvé, nebo si nejste jistá, že se jedná o tuto infekci.
  • Máte kvasinkové infekce často, nebo pokud se vrací častěji než jednou za 6 měsíců.
  • Vaše příznaky se nezlepšují během tří dnů, nebo pokud nezmizí během sedmi dnů.
  • Máte vaginální krvácení nebo přidruženou bolest v bedrech.
  • Jste těhotná nebo kojíte.

​Hledáte jiné nemoci?

Zelený zákal

Zelený zákal, jak se lidově glaukomu říká, je nebezpečné oční onemocnění – většinou  nebolí a zpočátku ho neprovází žádné obtíže. Bez léčby však může způsobit vážné poškození!

Vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak – hypertenze, je častým a velmi nebezpečným onemocněním kardiovaskulárního systému. Říká se mu tichý zabiják, jelikož spousta lidí se o onemocnění dozví až při náhodné kontrole.

Suchý kašel

Suchý kašel bývá reakcí na alergen, cigaretový kouř, zvýšené množství prachu nebo suchý vzduch z klimatizace. Dá se říci, že suchý kašel často značí počátek nachlazení.

Bronchitida

Zánět průdušek je onemocnění známé také jako bronchitida. Při akutní bronchitidě postupuje nemoc náhle a to například po obyčejném nachlazení.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.