Paleo jídelníček

Stravování se příliš nemění

Lékaři, kteří se zabývají výzkumem složení stravy a jejích změn v průběhu vývoje člověka od pravěku až po dnešek, jsou toho názoru, že došlo jenom k minimálním změnám. Jinými slovy naše geny se od genů pravěkého člověka příliš neliší, a proto se neliší ani podstata stravy.

Michal Turna, který dnes sám vede kurzy, v nichž se snaží lidem osvětlit podstatu výživy inspirované pravěkem, začal s paleo stravou před pěti lety. I Michala v začátcích přesvědčily výrazné výsledky, kterých dosáhl s paleo jídelníčkem.

„Dokázal jsem rychle zhubnout přebytečných 15 kilo a zlepšil se i poměr svalů a tuku v mém těle. Netrpím ospalostí po jídle ani nemám neustále na něco chuť. Je to pro mě i prevence před civilizačními chorobami, jako je vysoký tlak nebo cukrovka,“ říká Michal.

Jídelníček po vzoru doby kamenné

Paleo dieta vychází z toho, co si pračlověk ulovil za maso, dále z plodů, které mohl nasbírat, tedy ovoce a zeleniny. Jíst je může syrové nebo upravené varem na ohni.

Dovolené potraviny v paleo stravě:

 • Zelenina,
 • Ovoce,
 • Libové maso,
 • Mořské plody,
 • Ořechy,
 • Semena

Zakázané potraviny v paleo stravě:

 • Obiloviny,
 • Mléčné výrobky,
 • Cukry, sladkosti,
 • Luštěniny,
 • Alkohol

Jednou z nejdiskutovanějších částí paleo jídelníčku je bezesporu maso. Výživová terapeutka Anna Jermářová vidí potíž hlavně co se týče otázky velkochovů.

„Negativní dopad může mít nižší kvalita potravin, což se týká obzvlášť živočišných produktů. Určitě také není vhodné se masem přejídat. Jsou lidé, kteří se jím živí i třikrát denně. To je z dlouhodobého hlediska velmi problematické a nezdravé,“ říká.

Někteří z odborníků dále vidí úskalí taktéž v celkovém vyřazení obilovin z jídelníčku. Paleo tím zcela popírá potravinovou pyramidu, kterou v roce 2005 přijalo ministerstvem zdravotnictví jakožto oficiální výživové doporučení. Podle pyramidy by obiloviny měly tvořit základ našeho denního příjmu.

„Vláknina se sacharidy se čerpají z jiných zdrojů, například ze zeleniny a ovoce. Nutriční hodnota obilovin není kdovíjak výjimečná, mají spíše tu výhodu, že jsou lehce dostupné. Proto se z nich stala populární potravina, která je navíc velmi levná,“ objasňuje Michal Turna.

Výhody paleo stravy:

 • Paleo recepty jsou velmi chutné a rozmanité. Existuje spousta postupů na přípravu pokrmů. Maso se dá zpracovat různými způsoby (grilování, pečení, vaření, vaření na páře, dušení). K masovým pokrmům se dá připravit mnoho zeleninových variací v syrové podobě, ale také upravené dušením, vařením či vařením na páře.
 • Paleo strava vykazuje dlouhodobý hubnoucí efekt, protože ze své stravy vylučujete sacharidy. Hubnutí s paleo dietou je proto velice účinné.
 • Jde o přirozený způsob stravování, který je nám geneticky blízký.

Rizika paleo jídelníčku:

 • Lidskému tělu mohou chybět sacharidy, kterých při paleo dietě konzumujete jenom minimální množství. Důsledkem v podstatě nulové konzumace sacharidů může být také nedostatek energie a vyšší únava. Sacharidy se proto často nahrazují ovocem obsahujícím vysoký podíl cukru.
 • Vynecháním obilovin a luštěnin přicházíte o zdroj energie a vitamínů a také hodnotné rostlinné bílkoviny (v luštěninách).
 • Pořizování masa může být poměrně nákladnou záležitostí.
 • Změna jídelníčku z klasického na paleo je náročná, a to minimálně zpočátku.
 • Při paleo dietě si dejte pozor, aby maso, které jíte, nebylo příliš tučné a dávejte přednost méně tučným druhům masa (drůbež, ryby).

Doktorka Cajthamlová dále upozorňuje, že vyřazení mléčných produktů na delší dobu může způsobit nesnášenlivost laktózy u lidí, kteří těmito problémy nikdy dřív netrpěli.

K intoleranci vede odvyknutí a změna enzymatické výbavy střeva. Obzvlášť problematické je vynechávání mléka v dětství, kdy dochází k růstu a vývoji kostry. Ve stáří je tu zase riziko řídnutí kostí a osteoporózy,“ dodává.

Jídelníček při paleo dietě:

Snídaně: Tuňák se zeleninou,

Dopolední svačina: Salát z ovoce podle aktuální sezóny,

Oběd: Krůtí prsa na medu

Odpolední svačina: Okurkový salát,

Večeře: Hovězí steak

Paleo strava není škodlivá

paleo dietě najdeme různé proudy. Některé jsou velmi přísné, vracejí se k paleo stravě, jakou znali pravěcí lovci a sběrači, tedy především pečené maso a syrové plody. Jiné ovšem mnohem tolerantnější varianty, nabízejí i tepelné úpravy zeleniny atd. Záleží proto na vás, jakou variantu si zvolíte. Rizikem u tohoto stravování může být nedostatek sacharidů, ovšem dieta není nijak škodlivá a hubnutí s její pomocí je účinné.

A i když jsou názory odborníků na paleo stravu odlišné, shodují se v tom, že odstranit ze stravy vysoce průmyslově zpracované potraviny, alkohol, cukr, kávu či některé oleje může našemu zdraví jen a jen prospět.

„Není vhodné všem doporučovat jeden extrémní výživový styl, stejně jako není vhodné lidem plošně doporučovat jíst všechno. Záleží na potřebách každého z nás a věřím, že zdravě lze žít například bez mléčných výrobků nebo luštěnin, stejně jako s nimi.“ Dodává Anna Jermářová

Potřebujete opravdu zhubnout? Více o vašem těle vám prozradí BMI kalkulačka.

  Chcete dostávat zajimavé jídelníčky do mailu?


  © COPYRIGHT 2020 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.