Raw

Raw food vychází z myšlenky, že tepelně upravená strava výrazně ztrácí výživové hodnoty a to při překročení teploty cca 42° . U raw stravování jde především o konzumaci potravin v jejich nejpřirozenější podobě, tedy v takové, v jaké je stvořila sama příroda. 


Raw potraviny se jí pouze syrové, či ohřáté, usušené, naklíčené, čerstvě pomleté, rozmixované, odšťavněné, nastrouhané nebo nakrájené. Potraviny nesoucí označení raw food by neměly projít teplotou vyšší, než je zhruba 42 až 45 °C.  Jestliže budete chtít potraviny uchovávat delší dobu, můžete zamrazit je nebo usušit.

Raw food jsi dnes našlo vydobylo značný obdiv, ze strany spotřebitelů. A to nejen z řad vegetariánůveganů a jinak specificky stravovaných jedinců. Není se čemu divit, jelikož Raw potraviny nezatěžují tělo chemickými přídavnými látkami, „éčky“, barvivy, konzervanty, umělými sladidly, rafinovaným bílým cukrem a tak dále.

Jídelníček raw strávníků obsahuje především: ovoce, zelenina, saláty, semínka a doplňkově ořechy, sušené plody.

Výhody raw stravování

Takový způsob stravování má na svědomí zlepšení stavu pleti a vlasů, zlepšení trávení, zvýšení obranyschopnosti organismu a celkové vitality i prevenci vzniku některých chorob. Podle vědeckých studií ženy konzumující výrazný podíl syrové stravy trpí nižším rizikem vzniku rakoviny prsu než ostatní. 

Raw potraviny zvyšují odolnost organismu vůči infekčním chorobám lépe než očkování.

Když se řekne syrová strava, mnoho lidí to odradí a ihned si představí něco studeného a nedobrého. Samozřejmě představa, že bychom měli jíst jen neupravenou syrovou zeleninu či ovoce není lákavá pro každého.

Nicméně i raw jídelníček může být velmi pestrý a chuťově bohatý. Existují raw recepty na celou škálu lákavých jídel a alternativ klasických receptů, na které jsme zvyklí. A nejde nezmínit vynikající a nutričně bohaté raw dezerty, které jsou ve většině případů v rozumné míře, navíc ještě zdravé!

21.06.2018

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 
Chci jídelníček ZDARMA

2 984 951 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?