Vegetariánství

Vegetariánství je takový způsob stravování, při kterém jsou z jídelníčku vyřazeny některé živočišné produkty, jako maso, ryby a kuřata, sádlo, želatina a další.


Vegetarián je člověk, který nejí nic, kvůli čemu se zabíjí zvířata. Přesněji řečeno, vegetariáni nekonzumují jatečné produkty. Vegetariánství spolu s veganstvím, vitariánstvím a podobnými způsoby stravy označujeme jako stravu založenou na rostlinných produktech.

Označení vegetarián vzniklo z anglického slova "vegetable" a podle anglické asociace vegetariánů tento název vznikl podle latinského "vegetus", což znamená „plný života“. Vegetariáni se tak díky vegetariánské stravě opravdu cítí.

Důvodů vedoucích k rozhodnutí jíst bezmasou stravu, je několik. Jedná se o ohledy kulturní, zdravotní, etické, náboženské nebo filozofické, ekologické, ekonomické či anatomické. Může jít o vlastní přesvědčení i o to být prostě in.

Samotné vyřazení masa bývá většinou až následkem jiného rozhodnutí: nejíst maso je vnějším znakem vegetariána, tím vnitřním je, proč maso člověk nejí.

23.10.2015

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 218 092 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?