Na co je dobrý rutin a kde jej najdeme

Rutin, známý také pod označením vitamin P, je rostlinnou látkou, která se nachází především v ovoci a zelenině. Pro lidské tělo je jeho příjem významný hned z několika důvodů, jedním z nich jsou antioxidační a protizánětlivé účinky rutinu. Jaké další benefity nabízí a v jakých potravinách jej najdeme?

Co je to rutin neboli vitamin P

Odborná definice rutinu je, že se jedná o chemickou sloučeninu, která patří mezi bioflavonoidní glykosidy. Zjednodušeně však můžeme říci, že se jedná o vitamin P, jehož hlavními zdroji jsou jablka, pohanka, sója, routa vonná nebo citrusy. Stejně tak se nachází rutin v potravinách, jako jsou chřest, rajčata, broskve, nektarinky i lesní plody. V neposlední řadě se vitamin P ukrývá ve výluhu z černého nebo zeleného čaje. Lidé poměrně často užívají rutin v tabletách, a to například proto, že lidskému tělu dokáže pomáhat s produkcí kolagenu.

Na co je dobrý rutin: účinky

Škála zdravotních benefitů, které rutin přináší, je rozsáhlá. Chceme-li na vlastní kůži pocítit účinky vitaminu P, můžeme do svého jídelníčku zařadit výše zmíněné potraviny, zejména pohanku, nebo se můžeme porozhlédnout po rutinu v tabletách.

1

Zvyšuje pružnost cév

Velmi často se rutin tablety, dostupné například na e-shopu Grizly, doporučují osobám, které trápí problémy s cévami či celkově s krevním oběhem. Rutin cévy posiluje a zároveň zvyšuje jejich pružnost, což může vést k celkovému zlepšení zdraví. Díky užívání rutinu v tabletách nebo konzumace rutinu v potravinách může dojít i k vymizení modřin nebo výrazných křečových žil. Pomoci s tím může i slzovka čaj, který obsahuje právě dostatek rutinu neboli vitaminu P. A kromě toho slzovka čaj pozitivně působí na celkový vzhled pleti.

2

Snižuje cholesterol

Existuje také několik průzkumů o tom, že je rutin schopný snižovat škodlivý cholesterol. Pokud se k tomu ještě navíc přidá cholesterolová dieta, mělo by vaše tělo být schopné si se špatným tukem poradit samo. Cholesterolová dieta navíc může být nastolena i preventivně, a to aby se zamezilo cévním či srdečním příhodám. Při dostatečné konzumaci rutinu v potravinách a hlídání si základních pravidel stravy je tělo připravené na shození nežádoucích kil.

3

Zmenšuje dopady oxidačního stresu

Oxidační stres je v posledních letech čím dál rozšířenější, snížit pravděpodobnost jeho vzniku a případně zmenšit jeho dopady dokáže opět rutin v potravinách, jako je sója, nebo rutin v tabletách. Antioxidanty zničí volné radikály, které se podílejí právě na vzniku oxidačního stresu. Kromě toho, že vitamin P zmírní oxidační stres, zároveň posílí imunitu. Stejnými účinky se může pochlubit i aronie, ať už v čerstvé podobě nebo například formou sirupu z aronie.

4

Posiluje zdraví mozku

V neposlední řadě má rutin vliv nejen na zdraví mozku, ale také srdce. Podílí se na tom i fakt, že rutin tablety nebo rutin v potravinách pomáhají odstraňovat škodlivý cholesterol a nahrazovat jej tím vhodným. Stejně tak je vitamin P díky svým protizánětlivým a antioxidačním vlastnostem účinným pomocníkem při poranění mozku. Dokonce probíhají studie, které se domnívají, že rutin pozitivně ovlivňuje Parkinsonovu a Alzheimerovu nemoc. Vhodné je tak do svého jídelníčku zařadit dietní přílohy, jako je právě pohanka nebo jáhly, které tělu dodají potřebný rutin.

Rutin: nežádoucí účinky

Již jsme si prozradili, na co je dobrý rutin, teď je čas představit i negativní účinky, které vitamin P může mít. Mezi potencionální nežádoucí účinky rutinu se řadí následující:

 • bolest hlavy,
 • žaludeční nevolnosti,
 • vyrážky,
 • zvýšená nervozita,
 • rozmazané vidění,
 • svalová ztuhlost,
 • změna srdečního tepu.

Nicméně nežádoucí účinky rutinu jsou opravdu ojedinělé a postihnou jednoho člověka z tisíců.

Ideální dávkování rutinu

Ať už se obrátíte na rutin tablety nebo budete vitamin P vyhledávat v potravinách, mějte na paměti, že se nic nemá přehánět. Ideální rozmezí denní dávky představuje 500 mg až 4 gramy rutinu. Užívat jej v těhotenství je možné, avšak nejlépe v potravinách, nikoliv formou doplňků stravy. Spíše se tak zaměřte na konkrétní pokrmy, jako jsou krupicová kaše z pohankové krupice, pohankové palačinky anebo krémová celerová polévka.

Tipy na recepty s obsahem rutinu

Kromě toho, že se s obsahem rutinu dají připravit pohankové palačinky nebo krémová celerová polévka, jsou to i všechny ostatní pokrmy, v nichž se nachází pohanka, tedy i krupicová kaše z pohankové krupice. Z řad příloh to jsou i celerové hranolky nebo kuskus. A vedle rozhodně nešlápnete připravením pohankového rizota, celerového salátu anebo kapustovými karbanátky. Případně pokud si chcete pořídit rutin tablety, možné je tak učinit buď na e-shopu Grizly nebo internetových stránkách Pilulka. V nabídce zde mají tablety od různých společností.

  Získejte ZDARMA jídelníček na míru vašim potřebám a exkluzivní SLEVY od našich partnerů!

  © COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.