Veganství

Veganství je v první řadě chápáno jako určitý druh stravování a lidem, kteří je vyznávají, se říká vegani. Tedy, co je veganství?


Jedná se o konzumaci potravin výhradně rostlinného původu, což znamená vyloučení veškeré stravy živočišného původu, jako je maso, mléko a vejce, ale také med a droždí.

Veganství je jednou z forem vegetariánství. Přesto, že vegani ze svého jídelníčku určité druhy potravin zcela vyřadili, výzkumy ukazují, že netrpí žádným deficitem železa, vápníku, ani vitamínu D či B12.

Pro většinu veganů se nejedná pouze o konzumaci jídla rostlinného původu, ale o celkový životní styl, o životní filozofii, kterou vyznávají.

Nejčastějším důvodem je etické hledisko, kdy vegani soucítí se všemi živými bytostmi a jsou zásadně proti zabíjení a trýznění zvířat. A to nejen v jejich chovech na maso nebo na vejce, ale také v mléčném průmyslu, v kožešinových farmách, v zoologických zahradách, cirkusech a podobně.

Ortodoxní vegani tedy nejen nekonzumují stravu živočišného původu, ale neoblékají se ani do oblečení z kůže, vlny nebo hedvábí a neúčastní se zábavy, při které se využívá zvířat. Dá se říci, že pro vegany, kteří přijali tento celkový životní styl, je veganství určitým druhem protestu.

16.10.2015

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 224 406 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?