Potřebujete povzbudit? Vyzkoušejte matcha čaj

Co je matcha?

Matcha je tradiční odrůda japonského zeleného čaje. Vyrábí se velmi specifickým způsobem. Jedná se o náročnou a zcela pečlivou metodu pěstování a následného zpracování tak, aby byly v čaji zachovány všechny důležité látky a živiny. Ty nejkvalitnější čajové lístky jsou ručně sbírány a nakonec umlety za použití žulových mlýnků na naprosto jemný prášek přirozeně výrazné smaragdově zelené barvy.

Takto kvalitní zpracování se samozřejmě projeví na ceně, takže pouhých 100 g matcha prášku vás může vyjít přibližně na 1000 Kč. Záleží ovšem na konkrétní odrůdě. Kvalitní matchu můžete pořídit ve specializovaných obchodech s čajem a kávou, ve zdravé výživě nebo v čajovnách. V čajovnách rovněž můžete ochutnat nejrůznější nápoje i pochutiny vyrobené z tohoto čajového prášku.

Pozitivní účinky matcha čaje

Matcha obsahuje řadu silných antioxidantů a právem se tak řadí mezi superpotraviny. Je bohatá na vitamín A, C, E a K, obsahuje vápník, zinek, železo i draslík, dále vlákninu, proteiny a další látky. Neobsahuje žádná barviva, chemikálie ani konzervanty.

Matcha čaj má řadu pozitivních účinků. Je skvělý pro celkovou přirozenou detoxikaci těla, posiluje obranyschopnost, snižuje hladinu cukru v krvi, urychluje metabolismus a účinně podporuje hubnutí a spalování kalorií. Je vhodný i pro diabetiky.

Pití matcha čaje stimuluje mozek a navozuje tak pocit klidu a pohody, zároveň umožňuje lepší koncentraci a paměť. Nemá žádné negativní vedlejší účinky, a proto je skvělým pomocníkem při únavě nebo nedostatku energie. Šálek čaje navíc nefunguje nárazově jako káva nebo energetické nápoje, ale dodává energii pozvolna až po dobu několika hodin.

Je prokázaný pozitivní vliv pití matcha čaje při prevenci kardiovaskulárních onemocnění a mnohdy se uvádí, že je to dobrý pomocník v boji proti rakovině, to ovšem dosud prokázáno nebylo. Přesto je jisté, že má kvalitní zelený čaj blahodárné účinky na zdraví a všeobecnou pohodu. Doporučuje se pravidelné pití dvou šálků matcha čaje každý den. Podobnými účinky se pak pyšní také maté, nápoj pocházející pro změnu z Jižní Ameriky. Stejně, jako je specifická přípravy matchy, tomu není jinak u maté, které například tělu dodává energii a posiluje imunitní systém.

Jak se připravuje?

Příprava čaje matcha sahá až do doby před 5000 lety a později začala být spojovaná s takzvaným čajovým obřadem. Jedná se o rituál ovlivněný zen-buddhismem, který provádějí čajoví mistři. Čajový obřad se tak ve své podstatě stal jakýmsi uměním, které by mělo rozvíjet lidské ctnosti.

Během tohoto rituálu se pro přípravu čaje používá speciální náčiní, například čajová miska chawan bambusová naběračka chashaku nebo bambusová metlička chasen.

Pokud toto tradiční nádobí nevlastníte, nemusíte věšet hlavu, příprava tohoto čaje není nijak složitá. Narozdíl od běžných čajů se matcha nelouhuje, ale konzumuje se přímo rozmíchaná ve vodě, čímž se zvyšuje její pozitivní účinek. Stačí do šálku nasypat přibližně 1,5 g tohoto práškového čaje a zalít ho vodou o teplotě maximálně 70°. Prášek je potřeba ve vodě dobře rozmíchat, aby se všechen neusadil na dně šálku.

Do tohoto nápoje můžete přidat med, mléko nebo například bílou čokoládu. Matcha nápoj lze podávat také vychlazený. Samotný prášek pak může být součástí mnoha klasických i fitness receptů. Přidejte ho například do smoothie, do domácích sušenek, vyzkoušejte i matcha zmrzlinu.

Správný matcha nápoj má výraznou přirozeně zelenou barvu a jemnou hořko-sladkou chuť. Při úplně prvním ochutnání se vám možná nebude zamlouvat jeho zvláštní chuť, ale klid a uvolnění, který se vám rozlije po celém těle pocítíte téměř okamžitě.

    Získejte ZDARMA jídelníček na míru vašim potřebám a exkluzivní SLEVY od našich partnerů!

    © COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.