Vitamín A

Vitamín A je pro naše tělo nezbytný a má významný vliv na lidský zrak. Je také ale jedním z mála vitamínů, kterým se můžete i předávkovat!

Vitamín A je rozpustný v tucích a mezi jeho nejznámější a nejsilnější formy patří retinol. Náš organismus si navíc může vitamín A vyprodukovat sám díky takzvaným karotenoidům (např. beta-karoten či lutein), ze kterých se vitamín A vytváří.

Pro lidský organismus má vitamín A nezanedbatelný význam. Je důležitý zejména pro normální funkci zraku. Umožňuje vidění za šera a správné vnímání barev. Jeho nedostatek může tudíž způsobit šeroslepost. Kromě toho vitamín A podporuje imunitní systém, působí pozitivně na kvalitu pokožky, příznivě ovlivňuje činnost srdce a plodnost.

Kde se vyskytuje

Vitamín A lze najít v živočišných i rostlinných produktech. Nejbohatší na tento vitamín jsou játra, mléčné výrobky a rybí tuk. V rostlinných produktech se vyskytuje právě ve formě zmíněných karotenoidů. Karotenoidy jsou silné antioxidanty, které můžeme najít hlavně v mrkvi, špenátu, rajčatech nebo meruňkách.

Kromě potravin je možné tento vitamín najít také v omlazující pleťové kosmetice. Podle vědců by se ale jako součást kosmetických přípravků neměl vůbec používat, jelikož dostatečnou dávku vitamínu A dodáme tělu už prostřednictvím běžné každodenní stravy.

Rizika vitamínu A

Na nadbytečný přísun vitamínu A by si měly dávat pozor zejména těhotné ženy, jelikož v tomto případě hrozí riziko poškození plodu.

Při jeho nadměrné konzumaci se může dostavit tzv. hypervitaminóza, tedy předávkování, což znamená, že se vitamín A začne ukládat v játrech a může tak způsobit řadu zdravotních komplikací (například nevolnost, padání vlasů, poruchy vidění). Předávkování vitamínem A je ovšem pouze ojedinělé. Ve své podstatě stačí dodržovat zásady pestrého stravování a není třeba se obávat ani nedostatku ani nadbytku vitamínu A.

24.07.2018

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 224 480 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?