Přichází čas na jarní detoxikaci organismu

Naše střeva, játra i ledviny zatěžujeme různými toxiny, které se obtížně odbourávají. Usazují se proto v těle a stávají se časovanou bombou, která se může kdykoli projevit a také se projevuje, například únavou, bolestmi hlavy a kloubů, špatným trávením, kožními vyrážkami. Právě jaro, období vzniku nového života, je tou správnou chvílí, kdy svému organismu můžeme pomoci k očistě.

Dodržujte pitný režim

Pročistit si střeva, játra, ledvin, krev i lymfu, to je cílem detoxikace organismu. Způsobů, jak se zbavovat nežádoucího odpadu, je celá řada. Vždy by ale měly být založeny na dostatečném pitném režimu. Ideální je čistá neperlivá voda, která pomůže odplavovat škodliviny z těla.

Měli byste denně vypít 2,5-3 litry tekutin. Bohužel ale přesto většina lidí pije méně, než udává toto množství. V době jarní detoxikace ale musíte pít opravdu hodně, jinak z organismu toxiny nedostanete.

Kupte si čerstvé citrony

Jak postupovat, pokud nejste zvyklí dostatečně pít? Pořiďte si lahev vody, kterou budete během celého dne nosit stále s sebou. Nevybírejte si žádné minerálky a už vůbec ne ty s příchutěmi. Nejlepší je čistá voda. Do ní přidejte pár kapek citronové šťávy. Zapomeňte ale na citronové koncentráty z obchodu, které z velké části nemají s chutí a obsahem citronu téměř nic společného. Kupte si zásobu čerstvých citronů a každé ráno si jeden vymačkejte.

Začněte hned po ránu vypitím sklenky vlažné čisté vody s citronem. Pijte na lačno krátce po probuzení, pak se nasnídejte. Díky tomu hned v úvodu dne rozproudíte metabolismus a tělo bude snáze vylučovat, co nepotřebuje. Očista organismu vám potom půjde mnohem snáz.

Kopřiva jako univerzální čistidlo

Můžete vodu s citronem popíjet během celého dne, nebo si dát vždy sklenku před jídlem a jinak pít bylinkové čistící čaje. Hodně se doporučuje například kopřivový čaj. Máte-li místo, kde rostou pěkné kopřivy neznečištěné zplodinami z aut, posekejte si na jaře čerstvé mladé rostliny a připravujte si z nich čaj, a přebytky si usušte. Kromě toho se mladé kopřivy dají přidávat do salátů, polévek, ale třeba i omelet nebo špenátu.

Další jarní bylinkou je prvosenka. Ovšem pozor, přešlechtěné zahradní druhy se k těmto účelům nehodí. Proto sbírejte jenom tu planou rostoucí na loukách. Její hlavní síla tkví v tom, že odhleňuje dýchací cesty a jejich detox po zimě opravdu potřebujete.

Pampeliška i sedmikráska pomáhají

Smetanka lékařská, nebo-li žlutá pampeliška, další z jarních bylin, dokáže čistit krev, podporuje krevní oběh, regeneruje játra, slinivku břišní i žlučník. Z čerstvých květů si můžete uvařit čaj s kapkou citronu a osladit ho medem.

Poslední typicky jarní bylinkou, která se hodí k úklidu lidského těla, je sedmikráska. I z ní se dá uvařit čaj, jež obsahuje močopudné látky, díky kterým snáze vyloučíte vše, co organismus nevyužije, nebo co by mu mohlo dokonce uškodit. Kromě toho povzbuzuje činnost jater a žlučníku a pomáhá i při zlepšování kožních potíží.

Umixujte si jarní smoothie

Kromě bylinkových čajů jsou výborným prostředkem k očistě i smoothie nápoje. Husté koktejly mixované z čerstvé případně i sušené zeleniny či ovoce s přídavkem bylinek nebo třeba semínek dodají tělu spoustu vitamínů a minerálů a podpoří vylučování.

Zmiňované kopřivy se hodí pro jarní čisticí smoothie. Vezměte hrst mladých kopřivových lístků a dvě jablka. Jablka omyjte, zbavte jádřinců a nakrájejte na menší kostky. Společně s nasekanými kopřivami vložte do mixéru a přilijte jednu či dvě sklenky vody. Řiďte se svojí chutí, někdo má rád hustší koktejl, jiný řidší. Kopřivy a listovou zeleninu obecně můžete velice dobře kombinovat s ovocem do jarních smoothie nápojů.

Pročištění organismu usnadňuje hubnutí

Během detoxikace ale pečlivě dodržujte pestrý jídelníček. Nezapomínejte na vyváženou stravu s dostatkem ovoce a zeleniny. Nesahejte příliš po exotice, soustřeďte se na hlavně sezónní ovoce a zeleninu. Dobrým krokem je dočasně vynechat bílé pečivo a červené maso, úplně si zakázat alkohol, sladká a tučná jídla.

Záleží na vás, jaká forma detoxikace vám bude nejlépe vyhovovat. Někdo sází na vodu s citronem, jiný na jarní smoothie, velmi dobrou volbou mohou být i zeleninové šťávy jako například ta z červené řepy. Organismus také účinně pročišťuje i pití korálové vody. Pokud svůj organismu vyčistíte, půjde vám mnohem lépe i hubnutí. Tělo zanesené metabolickými zplodinami odbourává totiž tuk hůře.

Vyzkoušejte detoxikační jídelníček na 28 dní

E-book plný receptů pro správnou detoxikaci, podívejte se.

Jak správně detoxikovat

    Získejte ZDARMA jídelníček na míru vašim potřebám a exkluzivní SLEVY od našich partnerů!


    © COPYRIGHT 2022 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.