Venkovní cvičení: Skvělý recept na lepší kondici i duševní pohodu

Sportovních nadšenců, kteří se nebojí ani nepřízně počasí a vyrážejí cvičit ven, u nás stále přibývá. Není divu, protože čerstvý vzduch je skvělým lákadlem k pohybu, kterému se prostě žádná tělocvična a fitness posilovna nevyrovná, i kdyby byla sebelépe vybavená.

ˇ

Cvičení na čerstvém vzduchu má svoje plus a můžete zde daleko lépe spalovat kalorie než zavření někde v místnosti.

V partě to jde lépe

Zkrátka outdoor cvičení u nás láká stále více příznivců. Výhodou je, že k němu nepotřebujete žádnou permanentku do posilovny a obejdete se bez špičkového vybavení. Jde hlavně o to překonat stud, že vám něco zpočátku nepůjde, a sebrat odvahu a zapojit se do cvičení. Kdo má chuť a vytrvá, odměnou mu budou velké pokroky a posílení fyzické kondice.

Může samozřejmě cvičit sám a podle své chuti a času, ale může potkat i partu lidí se stejnými zájmy: Ochotou vzdát se na pár hodin týdně povalování na gauči a zasportovat si navzdory tomu, že třeba venku právě lehce prší nebo padá mlha.

Budete mít radost z toho, jak se vám daří zlepšovat si kondičku a samozřejmě vás nemine přátelské hecování, komu se podařilo udělat bezchybně ten či onen cvik. Protože i když můžete cvičit i sami, většinou je přirozenou touhou člověka družit se s lidmi, kteří mají podobné zájmy. A cvičení v partě vás jaksepatří nakopne.

Pohyb venku má vliv i na psychiku

Budete se těšit na samotné cvičení venku, na to, že vám přinese adrenalin, vzpruhu po náročném pracovním dni. Funguje doslova jako doping. Všechny problémy ze sebe prostě setřesete díky pohybu na svěžím vzduchu. Vztek a negativní emoce budou rázem pryč a je to mnohem lepší terapie než vysedávat v hospodě, popíjet a nadávat na všechno a na všechny.

Tady máte šanci ze sebe dostat energii pozitivním způsobem, a to se vám bude vracet. Budete se cítit svěží, plní energie, zlepší se vám imunita, budete tělesně zdatnější a také psychicky více v pohodě. Protože je samozřejmě prokázáno, že pohyb, hlavně ten na čerstvém vzduchu, má blahodárné účinky nejenom na fyzičku, ale i na duševní stav člověka.

Začít můžete u běhání

Ze začátku vás třeba nadchne běhání. Výborné je, že běhat můžete skutečně kdekoli, klidně i ve městě v parku, po chodníku, po silnici. Jediné, co potřebujete, je kvalitní obuv. Pokud ji nemáte, budou trpět nejenom nohy, ale i páteř, takže se skutečně vyplatí si ji pořídit. Když se pro běhání opravdu zapálíte, stojí za to pořídit si i odpovídající outdoor oblečení. Začít můžete u funkčního prádla, které dobře odvádí pot. Pokračovat u kvalitního trika, bundy a běžeckých kalhot.

Možná pak zjistíte, že nebudete chtít zůstat jenom u běhu, ale zláká vás i funkční trénink. V podstatě jde o cvičení, které je založeno na tom, aby člověk zapojoval co nejvíce svalů najednou. Takové cvičení by mělo maximálně uspokojit vaše nároky, posílit vaši kondici. Musí být nejkomplexnější, přirozené a přinést koordinaci a spolupráci různých svalů. Přitom je kladen velký důraz na posilování hlubokého stabilizačního systému těla. Ten totiž tvoří jádro fungování celého lidského těla.

K cvikům vás inspiruje třeba dětské hřiště

Výhodou je, že posilovnou vám je příroda. Nepotřebujete žádné drahé a nákladné posilovací stroje. Stačí se porozhlédnout po tom, co se nachází ve vašem okolí. Jako posilovací stroj klidně poslouží lavičky v parku, zábradlí, prolézačky na dětském hřišti. Na cvičení můžete využít nejbližší louku, lesík, výzvou může být schodiště.

Na lavičce se skvěle dají dělat různé druhy kliků. Zábradlí poslouží k přitahování. Na dětském pískovišti se dá skákat do dálky. Prolézačky dětského hřiště poslouží podle toho, jaký mají charakter, třeba pro různé druhy shybů jako na hrazdě, či šplhání. Běh do schodů je také vynikajícím tréninkem.

Potrápíte všechny svalové skupiny, bicepsy, tricepsy, záda, hrudník, střed těla i nohy. Není přitom nutné zdolávat nějaké sportovní mety. Jde hlavně o to zacvičit si pro radost, pro pocit uvolnění a toho, že děláte něco sami pro sebe.

Příroda jako nekonečná tělocvična

,,Většina venkovních tréninků, tedy posilování v přírodě, je založena na cvičení s vlastní vahou. Pokud se naučíte efektivně provádět cviky, obejdete se bez návštěvy posilovny, protože víte, jak posilovat tělo i bez drahého vybavení,“ říká Jana Velíšková, trenérka kondičních a outdoor tréninků.

Ostatně, tvrdí se, že cvičení s vlastní vahou je staré jako lidstvo samo, protože příroda je vlastně nekonečná tělocvična už od pradávna. Říká se, že boom skupinových lekcí začal v Bronxu, přelil se do Ruska a Ukrajiny a pak se dostal znovu na západ. Ať se ale nadšení pro tento druh cvičení zrodilo kdekoli, jisté je, že neutichá. Naopak propadá mu stále více lidí z nejrůznějších sociálních vrstev. Venkovní cvičení lidi sbližuje.

Nezapomeňte ani na pestré stravování

Venkovnímu cvičení se proto rozhodně nebraňte. Jděte si ho vyzkoušet. Můžete se ve svém okolí porozhlédnout, kde se konají skupinové lekce a zapojit se do nich. Probíhají většinou v každém větším městě a stojí za to kontaktovat trenéry a přihlásit se.

Pro začátek třeba jenom na zkoušku a uvidíte, jestli vás atmosféra, kamarádské špičkování, snaha zvládnout všechny překážky a euforie z toho, jak jste si dnes zablbli, chytí. Pokud ano, není nejmenší důvod, proč nechodit pravidelně. Uvidíte, jak se to na vás už brzy projeví. Okolí bude obdivovat vaši vypracovanou postavu, energii.

Jestliže jste se dosud nezabývali zdravým stravováním a výživou, možná vás právě pohyb venku přiměje k tomu více se zamyslet nad svojí životosprávou a vytvořit si pestrý jídelníček. Je samozřejmé, že nebudete chtít podcenit ani jednu složku svého nového životního stylu a outdoor cvičení vlastně životním stylem je.

    Získejte ZDARMA jídelníček na míru vašim potřebám a exkluzivní SLEVY od našich partnerů!


    Mohlo by vás zajímat

    © COPYRIGHT 2021 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.