Využijte jarní energii ke změnám a motivujte se do nových začátků

Rodící se jaro přináší samo o sobě novou energii. Ptáčkové zakládají hnízda a snášejí vejce, aby přivedla na svět mladá ptáčata. I jiná zvířátka rodí mladé – vždyť symbolem jarních svátků jsou především mláďátka jako jehňátka či malí králíčci.

I my lidé bychom proto na jaře měli hledat a chránit nový život. Nemusí to být nový život v tom pravém slova smyslu, ale můžete to chápat i jako nový začátek – ve cvičení, v hubnutí, v práci, záleží na vás, co váš aktuálně trápí a chtěli byste změnit.

Najděte v sobě sílu a motivujte se

První a velmi důležitý moment je, že si vůbec uvědomujete potřebu zastavit se ve svém životě a čerpat novou energii. Dnešní hektický životní styl nám nedává příliš velkou šanci. Ocitáme se v koloběhu neustálého stresu. V práci jsou na nás kladeny maximální nároky, všichni se bojí selhání, ztráty místa, podnikatelé, že přijdou o zakázky.

U žen se považuje jaksi za samozřejmé, že budou perfektní matky, pracovnice, dcery, manželky. Když některé úlohy nezvládají, okolí na ně rázem nahlíží, jako by se flákaly. Stop. Ženy, nedopusťte, abyste jenom ve vleku svého okolí plnily úlohy, jaké se od vás očekávají. Nemusíte plnit všechny úkoly na sto procent a být dokonalé.

Mnohem důležitější je, abyste si dokázaly udělat čas samy na sebe, věnovaly se svým zálibám, tomu co vás baví. Jedině šťastná a spokojená žena dokáže udělat šťastnou i celou svou rodinu a své okolí. Není podstatné, zda máte doma uklizeno. Podstatné je, zda si dokážete najít ve světě každý den něco hezkého, co vám udělá radost.

Pozitivní myšlení je dnes velmi důležité. Ani muži nejsou ušetřeni strastí dnešního světa. Mluví se o krizi mužství, o tom, že muži obtížněji hledají ve světě svoji úlohu. Příliš emancipované ženy jim to také neusnadňují. I v mužském světě proto stoupá důležitost motivace do dalšího konání, schopnost hledat pozitivní momenty v životě. Obě pohlaví mohou brát jaro jako výzvu.

Určitě znáte ten jarní pocit kolem srdíčka, kdy už hřejí první sluneční paprsky, všechno pučí a raší a vás přepadne ta správná jarní nálada a nejraději byste pučeli a rašili také. Dospějete k momentu, že by stálo za to něco ve svém životě změnit. Někoho trápí pár kilogramů navíc, jiný by rád začal cvičit. Jak do toho?

Hledejte postupnou cestu

Především si rozmyslete, jaký problém vás pálí nejvíce. Rozhodně se nevrhejte na mnoho změn najednou. Nemuselo by se vám to vyplatit. Rozdrobili byste svoji energii na několika frontách a nakonec byste nezvládli pořádně vůbec nic. Výsledkem by bylo, že byste zklamali sami sebe. Cítili byste se neschopní, neužiteční, zbyteční. Takové pocity jenom podkopávají sebevědomí, a to nedopusťte. Uvědomte si, že není na světě člověk, který by se zvládl změnit najednou úplně ve všem. Změna je postupnou cestou. Aby se podařila, potřebuje řadu drobných krůčků. Zkuste dnes udělat jeden malý krůček. Zvykněte si na něj, osahejte si ho tak, abyste ho dokonale zvládli. Přesně takto je třeba postupovat například při hubnutí, ale i jinde.

Tip: Chcete začít nový život tím, že nastartujete vysněné podnikání? Finance do začátku vám na cestě za snem poskytne podnikatelská půjčka

Když toho na sebe naložíte najednou příliš mnoho, je logické, že dříve či později selžete. Budete-li chtít v zaměstnání zvládnout úplně všechno a nabírat si stále novou práci, pomáhat úplně všem a všechno stíhat, skončíte kolapsem nebo syndromem vyhoření. Proto pečlivě pracujte se svojí energií. Šetřete si ji, nenechte se vyždímat. Naučte se vystihnout okamžik, když se to na vás valí a rázně říct svému okolí: dost. Teď chci čas na sebe, na relaxaci.

Jaro je ideální dobou, kdy se vracet ke svým kořenům, hledat novou energii a učit se jí využívat ve svůj prospěch. Proto se zaměřujte na hezké věci. Nenechte si kazit náladu banalitami. Vidíte, jak kolem začínají kvést první jarní květiny? Udělejte si relaxační procházku někam, kde tyto kytičky kvetou. Obdivujte jejich krásu, nasávejte energii. Uvidíte, že se hned budete cítit lépe.

Jaro – skvělé období pro hubnutí

Rozhodli jste se začít s hubnutím a nevíte jak do toho? Máte pravdu. Všude najdete spoustu rad, jak změnit jídelníček, jenže vám jde z té záplavy hlava kolem. Jak se v tom neztratit? Zkuste začít jediným malým krůčkem. Pokud ráno jíte bílé pečivo, nahraďte ho celozrnným rohlíkem nebo chlebem. Možná vám to zpočátku nebude tak úplně chutnat. Hledejte takové celozrnné pečivo, které bude nejenom zdravé, ale bude i dobré. Třeba vyzkoušíte několik druhů, než najdete to pravé. To ale nevadí.

Důležité je, vyšlapat si sám tu cestu, načerpat zkušenosti, zjistit co vám vyhovuje. Klidně tenhle proces zvykání může trvat třeba měsíc, podstatné je abyste objevili, co vám vyhovuje a zároveň je zdravé. Jakmile si zvyknete na jednu věc, přidejte další. Například se rozhodněte, že budete dvakrát do týdne jíst ryby. I tady si dejte klidně měsíc na hledání a objevování toho, jak vám budou nejlépe chutnat.

Těšte se ze své cesty ke zdravému životnímu stylu. Cesta je totiž stejně důležitá jako cíl. Dává vám zkušenosti, sílu. A právě jaro je vhodným začátkem. Než se rok s rokem sejde, zjistíte, že jste svůj jídelníček proměnili od základů, a přitom vás to nestálo ani příliš mnoho energie.

Pohyb dodá pocit štěstí

Rádi byste se více hýbali? Cvičení vám dodá radost ze života. Jarní počasí vás doslova vytáhne ven. Nebraňte se tomu. Jděte na dlouhou procházku. Protáhněte si tělo. Využijte stejné metody postupné cesty jako při změně jídelníčku. Zkuste to s jednou aktivitou, pak buď prodlužujte čas, po který se jí budete věnovat, nebo zkuste přidat další aktivitu. Ani tady byste se totiž neměli najednou vrhnout do všeho možného. Netrénované tělo by na to mohlo doplatit zraněním. Postupným tréninkem si ale zvýšíte tělesnou kondici a všechno půjde mnohem snáze, pohyb vám dodá endorfiny, hormony štěstí.

Ať už se rozhodujete začít hubnout, věnovat se více pohybu, nebo třeba si dělat v životě více radosti, zkuste být naladěni na pozitivní vlně, to vám hodně pomůže. Zapište si třeba každý den tři věci, které vám udělaly radost. I když jsou to zdánlivé maličkosti, je to důležité. Hledejte také pozitivní lidi ve svém okolí, které vám se změnou pomohou a nebudou vás srážet dolů. Vyhýbejte se negativním lidem a nenechte se otrávit. Nikým a ničím.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.